foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Glutek, czyli robot ze śluzu

Roboty najczęściej kojarzą się nam z dużymi manipulatorami stojącymi przy liniach produkcyjnych lub wzorowanych na człowieku konstrukcjach. Bardzo rzadko mamy do czynienia z małymi, mikroskopijnymi konstruktami, chociaż na moim blogu znajdziecie kilka wpisów o różnego rodzaju małych mechanicznych i pół organicznych stworkach. Dziś opowiem Wam o małym glutku – elastycznym i trochę przerażającym, który można np. wprowadzić do organizmu człowieka, by wydobyć niepożądane w nim „ciała obce”.

Naukowcy opracowali małego, magnetycznego robota, który może przybierać różne kształty, by chwytać przedmioty. Może np. otoczyć grupę granulek, a nawet rozciągać się w wielu kierunkach, aby chwytać przedmioty po przeciwnych stronach. Ma też jedną, bardzo rzadko spotykaną w robotach funkcję - samoleczenie.
Konstrukcja robota oparta została na mieszance polialkoholu winylowego (polimer), boraksu i cząstek magnesu neodymowego. W efekcie powstał płyn nienewtonowski, który zachowuje się jak ciecz lub ciało stałe w zależności od siły, jaka na niego działa, dzięki czemu może być kontrolowany za pomocą zewnętrznych magnesów. Obecnie w tym konstrukcie nie ma robotyki w rozumieniu technicznym, ale można nim sterować jak robotem – a „ostatecznym celem” jest używanie go jak robota. Tak twierdzi jego współtwórca - Li Zhang.
Oczywiście, jak to zwykle bywa, jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania. Oprócz dopasowania robotyki do tak miękkiej konstrukcji, naukowcy chcą również zapobiec wydostawaniu się toksycznych cząstek neodymu. Warstwa krzemionki w obecnym modelu pomaga, ale bezpieczeństwo wewnątrz żywej istoty może zależeć od ograniczenia kontaktu. Jeśli jednak technologia stanie się wystarczająco bezpieczna i skuteczna, może pomóc lekarzom w odzyskiwaniu połkniętych przedmiotów i wprowadzaniu robotów w miejsca, które do tej pory były niedostępne.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube