foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Dron Chaparral C1

Do grupy firm kurierski wykorzystujących drony już niedługo dołączy FedEx, który na rok 2023 zaplanował testy pojazdów bezprzewodowych. Możemy się spodziewać, że za kilka lat niebo będzie się robić od dronów transportujących przesyłki.

FedEx nawiązał współpracę z Elroy Air, firmą która opracowuje drona towarowego pionowego startu i lądowania (VTOL), którego zadaniem będzie przenoszenie paczek między centra. Wszystkie loty mają odbywać się w sposób autonomiczny.
Pierwszy pokaz drona i jego możliwości odbył się w styczniu. Chaparral C1 jest konstrukcją hybrydowo-elektryczną o zasięgu prawie 500 km. Przystosowano go do transportu paczek o wadze bliskiej 230 kg. Napęd stanowi 12 silników elektrycznych poruszających 12 śmigieł zapewniających odpowiednią siłę nośną
FedEx zdecydował się na rozwiązanie Elroy Air ze względu na brak konieczności stosowania specjalnej infrastruktury takiej jak platformy lotnicze czy stacje ładowania. W swoim oświadczeniu firma dodała, że wykorzystanie dronów ma być kolejnym etapem zmniejszania przez nią emisji dwutlenku węgla. Do 2040 roku, zgodnie z przyjętym planem FedEx ma być firma neutralną dla środowiska.
FedEx i Elroy Air współpracują ze sobą od ponad dwóch lat. Wspólnie pracują nad uzyskaniem certyfikatów do komercyjnego wykorzystania Chaparral C1. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwsze loty testowe rozpoczną się w 2023 roku w Fort Worth w Teksasie.
Autonomiczne loty towarowe mają umożliwić FedEx przenoszenie paczek między centrami w bardziej efektywny sposób, niż jest to możliwe przy wykorzystaniu transportu naziemnego. Chaparral C1 jest w fazie przedprodukcyjnej (prędkość przelotowa jest jeszcze nieznana). Jeśli zadziała zgodnie z obietnicą, FedEx będzie mógł latać dronem z Fort Worth do Oklahoma City.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube