





Chińczycy znów mają powód do dumy. Naukowcy z Pekinu ustanowili nowy rekord świata w kwantowej bezpiecznej komunikacji bezpośredniej (QSDC). Udało im się zakodować, wysłać i odebrać wiadomość na odległość 102.2 km. To o 18 km więcej niż wynosił dotychczasowy rekord.
Prędkość transmisji nie była zbyt wielka, wynosiła raptem 0.54 bita na sekundę, ale było to wciąż wystarczające by zaszyfrować wiadomości tekstowe i połączenia telefoniczne na odcinku 30 km. Praca naukowców może doprowadzić do komunikacji odpornej na włamania i podsłuchy. Każda taka próba w przypadku sieci kwantowej może zostać natychmiast wykryta.
QSDC do zabezpieczenia sieci używa zasady splątania. Fizyka kwantowa mówi, że splątane cząstki są ze sobą powiązane, więc jeśli zmieni się właściwość jednej z nich, mierząc ją, druga również natychmiast się zmieni - skutecznie uniemożliwiając hakowanie. Teoretycznie cząstki pozostają połączone, nawet jeśli są oddalone od siebie o lata świetlne, więc takie układy powinny pracować na duże odległości.
Ten sam zespół badawczy ustanowił poprzedni rekord światłowodów i opracował "nowatorski projekt systemu fizycznego z nowym protokołem", aby osiągnąć większą odległość. Teraz uprościli go, eliminując "skomplikowany podsystem aktywnej kompensacji" zastosowany w poprzednim modelu. "Umożliwia to ultra-niski poziom błędu kwantowego (QBER) i długoterminową stabilność odporną na zakłócenia otoczenia."
W rezultacie nowo opracowany system może wytrzymać znacznie większą tak zwaną utratę kanału, która uniemożliwia dekodowanie zaszyfrowanych wiadomości. To z kolei pozwoliło wydłużyć światłowód z 28,3 km do rekordowego dystansu 102,2 km. "Eksperyment pokazuje, że międzymiastowa kwantowa bezpieczna bezpośrednia komunikacja przez światłowód jest możliwa przy użyciu dzisiejszej technologii" - napisał zespół naukowców w Nature.
Naukowcy z Chin wcześniej wykonali bezpieczne połączenie wideo z obsługą kwantową przez satelitę, ale światłowód to całkiem inne wyzwania. "Jeśli zastąpimy części Internetu w miejscach, gdzie zdarzają się ataki podsłuchowe kanałami kwantowymi, te miejsca będą miały dodatkową zdolność do wyczuwania i zapobiegania podsłuchiwaniu. Dzięki temu komunikacja będzie jeszcze bezpieczniejsza" - powiedział szef zespołu badawczego Long Guilu.