foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Rośliny w księżycowej glebie

Od razu na wstępie wyjaśnię, by rozwiać ewentualne nadzieje – naukowcy nie znaleźli roślin w ziemi przywiezione z Księżyca. Ale udało im się w tych próbkach wyhodować nasze, ziemskie rośliny.

Naukowcy z University of Florida mieli tylko 12 gramów "księżycowego regolitu" do pracy. I to wystarczyło im do tego, by umieścić tam kilka nasion rzeżuchy. W swoim teście wykorzystali próbki uzyskane z misji Apollo 11, 12 i 17. O tym jak cenna jest księżycowa ziemia świadczy fakt, że Rob Ferl i Anna-Lisa Paul trzykrotnie w ciągu 11 lat ubiegali się o przyznanie im próbki do badań. Z 382 kilogramów księżycowego regolity, które misje programu Apollo przywiozły na Ziemię, do badań naukowcom przydzielono 12 gram.
Ta niewielka ilość wystarczyła jednak by w pojemnikach wielkości naparstka, które zwykle wykorzystywane są do hodowli komórek, wspomniana para umieściła po gramie gleby. Zawartość uzupełnili roztworem odżywczym i w całej tej mieszance umieścili nasiona rzeżuchy thale (Arabidopsis thaliana. Dla porównania umieścili takie same nasiona w innych rodzajach gleby, w tym symulowanej marsjańskiej gleby, gleby z ekstremalnych środowisk i substancji naśladującej glebę księżycową.
Prawie wszystkie nasiona zasadzone w księżycowym regolicie wykiełkowały, ale rośliny ostatecznie wykazały pewne różnice w stosunku do tych uprawianych w grupie kontrolnej. Niektóre rośliny na glebie z Księżyca rosły wolniej lub były mniejsze. Stwierdzono u nich większe różnice w rozmiarach niż w przypadku rzeżuchy z grupy kontrolnej.
Naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w czasopiśmie Communications Biology, odkryli, że różnice w składzie próbek gleby księżycowej wydają się wpływać na wzrost roślin. Ustalili, że rzeżucha, która miała największe problemy z rozwojem, była uprawiana w tak zwanej dojrzałej glebie księżycowej, która jest bardziej wystawiona na kosmiczny wiatr.
Za najmniej przyjazne dla ziemskiej rośliny uznano próbki przywiezione przez misję Apollo 11. Pobrano je w starszej części Morza Spokoju, które o kilka miliardów lat dłużej była wystawiona na działania kosmicznej pustki. Naukowcy w swoich wnioskach napisali, że "wymagane są dalsze testy, określenie charakterystyki i optymalizacja zanim regolit będzie można uznać za rutynowy zasób do zasiewu, szczególnie w miejscach, w których jest on bardzo dojrzały".
Mimo to eksperyment jest sukcesem. Toruje on drogę do możliwości uprawy roślin na Księżycu w celu uzyskania zarówno pożywienia, jak i tlenu. Jest to bardzo istotne przed uruchomieniem programu Artemis, w ramach którego NASA chce ponownie wysłać ludzi z powrotem na Księżyc.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube