foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Nowa wizja autonomicznego pojazdu VW

Wielu producentów samochodów marzy o swoim własnym autonomicznych pojeździe, który skutecznie zaistnieje w salonach. VW idzie trochę dalej. Firma zaprezentowała Gen.Travel "studium projektowe" EV, którym ma nadzieję zastąpić wszystkie rodzaje krótkich podróży.

Czteroosobowa kapsuła podróżna ma być całkowicie autonomiczna (czyli ma osiągnąć tzw. SAE Level 5). Podczas jazdy ma obracać się wokół modułowego wnętrza, które można dostosować do każdej podróży. Biznesmeni mogą pracować przy stole konferencyjnym, a gdy są zmęczeni ich siedzenia przekształcą się w łóżka.
Gen.Travel ma zapewnić również większy komfort podróży. Dynamiczne oświetlenie nie tylko pomoże utrzymać naturalne cykle snu, ale także zmniejszy ryzyko choroby lokomocyjnej. Konfiguracja z przednimi siedzeniami może zapewnić dzieciom (jak również dorosłym) rozrywkę dzięki rozszerzonej rzeczywistości. Kabina przypominająca bąbel jest zbudowana tak, aby zmaksymalizować widok na zewnątrz, ale jednocześnie zapewnić duże bezpieczeństwo, jak i izolację dla śpiących pasażerów.
VW prezentując swoją wizję nie nakreślił wydajności pojazdu. Podczas prezentacji podkreślono jednak, że połączenie sztucznej inteligencji oraz zautomatyzowanej jazdy w grupach może zwiększyć zasięg.
Pomysł VW jest na razie projektem badawczym, który ma na celu przetestowanie kapsuł bez kierowcy jako opcji "mobilności jako usługi". Prawdopodobnie Gen.Travel nigdy zamieni się w konkretny pojazd, niemniej na bazie założeń projektu przygotowano prawdziwy prototyp. VW uważa, że funkcje zaimplementowane w nim mogą trafić do produkowanych maszyn.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube