





Enigma - jedna z najlepszych maszyn szyfrujących ubiegłego wieku. Kojarzona jest przede wszystkim z II wojną światową i sukcesem polskich kryptologów, którym udało się złamać jej szyfr. Dzięki temu alianci zyskali sporą przewagę nad Niemcami. Mało kto jednak wie, że maszyna ta była używana przez wiele instytucji różnych Państw już w latach 20-tych ubiegłego wieku. Egzemplarz tego "szyfratora" kupiono niedawno za 233 tysiące dolarów.
Zakupu dokonał anonimowy miłośnik kryptografii (albo ktoś, kto nie chce by jego korespondencja była czytana). Osiągnięta cena była dwa razy wyższa niż wcześniej zakładano. Z jednej strony to trochę nie dziwi, bo maszyn Enigma na świecie nie ma zbyt wiele. Niemieccy oficerowie otrzymali rozkazy, w myśl których w przypadku zagrożenia mieli niszczyć maszyny - nie mogli pozwolić by któraś z nich dostała się w ręce aliantów.
Dzisiaj Enigma jest bardzo cenną pamiątką po nazistowskich niemcach. Niektórzy postrzegają ją jako swoisty informatyczny artefakt z ubiegłego wieku. Jak widać bardzo cenny artefakt.