foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Satelita

W 2020 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma przesłać ze swojego pokładu dane przy pomocy wiązki światła. Taki plan przedstawiła NASA podczas ostatniej konferencji prasowej. Ma to być ostatni etap testu procesorów fotonicznych.

Wbrew pozorom przesyłanie danych za pośrednictwem światła nie jest niczym nowym. Już dziś stosowane jest rozwiązanie Li-Fi (Light Fidelity), czyli bezprzewodowe przesyłanie danych, które wykorzystuje światło widzialne. Niektórzy na pewno pamiętają z fizyki, że światło to fale elektromagnetyczne 100 tysięcy razy krótsze od wykorzystywanych w WiFi fal radiowych. Prędkości transmisji uzyskiwane w tej technologii mogą nawet sięgnąć poziomu 224 GB/s. W biznesie stosowane są również łącza optyczne pozwalające na transmisję danych, ale na krótkie odległości. Tymczasem NASA chce wykorzystać transmisję laserową, która pozwoli na komunikację pomiędzy Ziemią i statkami kosmicznymi, które są na niskich i geosynchronicznych orbitach.
Zanim jednak modemy laserowe zostaną zainstalowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej minie parę lat. Prototyp, przy pomocy którego zaprezentowano praktyczne wykorzystanie, a przede wszystkim działanie takiego połączenia, ma wielkość dwóch solidnych pieców - jest dość nieporęczny. Już jednak trwają prace nad optymalizacją jego konstrukcji. Tymczasem poprawa komunikacji - zapewnienie lepszej jakości oraz większej przepustowości - pozwoli na przesyłanie większej liczby danych pomiarowych oraz oczywiście wideo. Spece z NASA już zacierają ręce na myśl o tym, co może im przekazać w ten sposób np. łazik wysłany na powierzchnię Marsa. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - fotonika nie wymaga dużej energii do przesyłania danych dzięki czemu transmisja z wysłanych w kosmos sond nie będzie rujnowała ich budżetu energetycznego.
Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo chętnie obejrzałbym transmisję na żywo z Marsa. A to teoretycznie (no może z lekkim opóźnieniem) będzie możliwe.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube