foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Hydrocar - samochód z silnikiem elektryczno-wodorowym

O tym, że z Polakami warto się liczyć, przekonali się nie tylko piłkarze podczas EURO 2016. Od lat zajmując czołowe miejsca w różnych konkursach udowadniamy, że "polska myśl techniczna" to coś, z czym należy się liczyć. Ostatnio potwierdzili to pracownicy uczelni WAT, AGH oraz firmy Riot Technologies.

Zespół 23 osób z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Riot Technologies przygotował prototyp samochodu napędzanego wodorem - Hydrocar Premier. Samochód został zaprezentowany podczas Targów Moto Show w Krakowie i szybko stał się centrum zainteresowania uczestników imprezy.
Hydrocar ma 270 KM mocy, napęd na cztery koła i ciekawą sportową sylwetkę. Do konstrukcji wykorzystano ultralekkie materiały kompozytowe, które dały się łatwo uformować w opływową, i jednocześnie nowoczesną karoserię. Nie podano technicznych możliwości (czyli osiągów) samochodu, jednak jego twórcy informują, że samochód jest "niezwykle szybki" Wiadomo, że na jednym tankowaniu można przejechać ok. 600-800 km. co w porównaniu do osiągów pojazdów elektrycznych czyni Hydrocara naprawdę interesującym modelem.
Jak na nowoczesny pojazd przystało, samochodem można sterować przy pomocy smartfona. Co ciekawe. Każde koło sterowane jest osobnym silnikiem elektrycznym. Jednak największym novum jest wykorzystany w pojeździe napęd. Jest to silnik elektryczno-wodorowy, który jest zasilany z dwóch różnych akumulatorach orz specjalnie zaprojektowanym magazynie wodoru. To właśnie wodór przetwarzany na energię elektryczną zapewnia siłę napędową poruszającą Hydrocar.
Prototyp pojazdu wykonano w ciągu 6 miesięcy. Pozostaje tylko pogratulować i życzyć powodzenia przy podpisywaniu kontraktów na produkcję.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube