uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

"Robotic Habitats" projektuje samowystarczalny ekosystem SI

Robotic Habitats

Sztuczne inteligencje rozwijają się bardzo dynamicznie, jednak w większości przypadków ich zastosowanie skupia się na analizowaniu obrazów. Tymczasem SI docelowo mają wspierać nas, ludzi, w zarządzaniu budynkami i całymi środowiskami maszyn wspierających. Wystawa Robotic Habitats, ma pokazać, że już jesteśmy na to gotowi.

Oczywiście rozwój sztucznych inteligencji nie przez wszystkich jest pozytywnie odbierany. Spore grono sceptyków obawia się, że samouczące się algorytmy przejmą kontrolę nad naszym życiem i wizje z Matrixa czy Terminatora staną się faktem. Niemniej, Noumena, grupa projektantów, inżynierów i architektów patrzy na SI i roboty pod kątem praktycznego zastosowania. Jak takie środowisko się rozwinie i jaką formę przybierze mA pokazać wspomniana wystawa, która stała się jednocześnie eksperymentem.

noumena1

Projekt zakłada, że systemy samouczące się „wyrosną” ze swoich wąskich umiejętności i wkrótce dopasują się do wielu, jeśli nie do większości, zadań stawianych im przez ludzkość. Stworzona na potrzeby wystawy sztuczna inteligencja będzie musiała zarządzać robotami, opracować ramy, w których będzie mogła się rozwijać. Pomysłodawcy zakładają, że z czasem pojawi się nowa forma sztucznego życia, znajdując przestrzeń dla siebie na peryferiach ludzkości, koegzystując z nami, a nie walcząc o znajdujące się na naszej planecie zasoby.
Aby wyobrazić sobie, czym może być społeczeństwo SI, specjaliści zaprojektowali najpierw roboty – łaziki – w których połączono części organiczne z mechanicznymi. Mają silniki prądu stałego, płytę główną Arduino oraz czujniki ruchu Kinect do sterowania ich ruchami. Na ich „nosie” znajduje się pompa perystaltyczna, która może wstrzykiwać materiał przechowywany w centralnym „kręgosłupie” w piaszczysty krajobraz. Ich zewnętrzna żółwio podobna skorupa wykonana została przy pomocy drukarki 3D. Wygląda obco, ale jej konstrukcja jest przemyślana. Przygotowano w niej specjalne rowki, które zawierają grzybnię – materiał złożony z kolonii bakterii - która pozwala robotom „rosnąć”. To z tej grzybni pochodzi też energia zasilająca silniki, przekładnię i elektronikę, które wbudowano w ramy botów.

Noumena2

Tak przygotowane roboty zostaną umieszczone na piaszczystym terenie 5x5 metrów, który przygotowano nakładając sieć linii z bakterii i materiału agregującego, tworząc dziwny, krajobraz, który jest jednocześnie sztuczny i biologiczny. Materiał jest zbierany, przetwarzany i wykorzystywany do tworzenia nowych łazików, dzięki czemu całość jest samowystarczalna.
Instalacja ma pokazać, że maszyny mogą funkcjonować nie tylko w lśniącym laboratoryjnym środowisku, ale też w zwykłym, naturalnym, gdzie również mogą być zarządzane centralnie przez SI. Taka technologia może być konieczna w przypadku maszyn, które trafią na Marsa i inne światy, torując drogę ludziom.
Noumena twierdzi, że takie społeczeństwo robotów może wyewoluować w całkiem nowe rodzaje, wyspecjalizowanych jednostek. To z kolei stworzy jeszcze bardziej zaawansowaną infrastrukturę, która da gwarancję, że rozwój robotów i zarządzającej nimi SI będzie kontynuowany. Tylko co będzie na końcu? Nanoroboty z samoświadomością? Roboty, które będą chciały zagarnąć świat dla siebie?

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube