foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Roboty M-block mogą zamienić się w awaryjne schody

Nie wszystkie roboty wyglądają tak reprezentacyjnie jak te, które pokazuje od kilku lat Boston Dynamics. Przykładem są kostki M-Block przygotowane przez MIT, które wyglądają jak małe, sześcienne kostki. Jednak pomimo tego, że nie mają żadnych kończyn, mogą wykonać naprawdę ciekawe „sztuczki”.

Skakanie, wspinanie się i budowanie większych konstrukcji, to coś co potrafią małe, przygotowane przez naukowców roboty. Kiedyś te umiejętności mogą pomóc ekipie ratowników zbudować np. schody w uszkodzonej klatce schodowej.
Każdy blok zawiera w sobie koło zamachowe, które obraca się z prędkością 20.000 obrotów na minutę. Z kolei na ich powierzchni i krawędziach umieszczono magnesy trwałe, dzięki którym mogą się poruszać w różne strony i łączyć z innymi M-Blokami tworząc struktury i wykonując określone zadania.
Według Johna Romanishina, głównego pomysłodawcy tych robotów, takie podejście do konstruowania robotów zapewni tanią ich produkcję a przede wszystkim łatwą skalowalność ich wykorzystania. W razie potrzeby szybko można będzie zwiększyć liczbę zaangażowanych robotów zwiększając ich możliwości konstrukcyjne.
Każda kostka może poruszać się w 24 różnych kierunkach. Biorąc pod uwagę, że nie mają wystających jest to całkiem spora ruchliwość. Między sobą komunikują się przy pomocy kodów kreskowych, które są bardziej niezawodne niż podczerwień lub fale radiowe, zwłaszcza z dużą ilością bloków w tym samym miejscu.
W jednym z eksperymentów, który naukowcy opisali, roboty miały ustawić się w linię prostą z przypadkowej struktury, w jakiej zostały ułożone. W pierwszym kroku kostki musiały ustalić jak są obecnie ustawione, a w kolejnym jak się poruszać, by stworzyć linię. Na koniec eksperymentu 90% sześcianów tworzyło linię prostą.
Na razie współpracuje ze sobą tylko 16 takich bloczków. Naukowcy skupili się teraz na zwiększeniu ich liczby, tak by mogły tworzyć większe grupy a tym samym konstrukcje.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube