foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Avast sprzedawał dane swoich klientów

Jeszcze na dobre nie ucichła afera Facebooka i Cambridge Analytica, a na jaw wychodzi kolejna, prawdopodobnie nie mniejsza. Popularny program antywirusowy Avast sprzedawał dane użytkownikom gigantycznym firmom, takim jak Google. Home Depot, Microsoft czy Pepsi. Do takich informacji dotarli dziennikarze serwisów Motherboard i PCMag.

Podobno Avast gromadził dane ze swojego oprogramowania antywirusowego i przekazywał je swojej spółce zależnej Jumpshot, która je gromadziła, przetwarzała i sprzedawała czasami za miliony dolarów. O ile Avast oficjalnie wymagał od użytkowników zgody na udostępnianie danych, dochodzenie wykazało, że mało kto wiedział, że przekazane do Jumpshot dane były potem sprzedawane.
W trakcie badań okazało się, że z gromadzonych przez Avast danych korzystało całkiem sporo grono firm. Były wśród nich: Expedia, Intuit, Keurig, Condé Nast, Loreal i inne. Microsoft szybko się zabezpieczył informując, że nie ma bieżących relacji z firmą. Z kolei Yelp poinformował, że z Jumpshot był „zaangażowany jednorazowo”, a Google… nie skomentowało prośby o informację na temat współpracy z Jumpshot.
Dane, które trafiły do spółki należącej do Avast obejmowały wszystko, od wyszukiwań Google, wyszukiwania lokalizacji w mapach Google, aktywności na stronach firmowych LinkedIn, wizyt wideo na YouTube i danych o osobach odwiedzających strony pornograficzne. Rzekomo dane te są anonimowe i nie obejmują danych osobowych, takich jak nazwiska lub dane kontaktowe, ale eksperci obawiają się, że bardzo prosto można je zdeanonimizować.
Jednym z produktów oferowanych przez Jumpshot jest usługa All Clicks, która zlicza kliknięcia użytkowników w witrynach internetowych. Firma reklamuje ją jako: „Każde wyszukiwanie. Każde kliknięcie. Każdy zakup. W każdej witrynie”. Wiadomo, że przynajmniej jeden klient, nowojorska firma marketingowa Omnicom Media Group, wykupiła dostęp do tego narzędzia. W 2019 roku zapłaciła za to 2.075.000 $.
To nie pierwszy raz gdy Avast ma problemy z gromadzeniem danych. Zaledwie kilka miesięcy temu Mozilla wskazała, że rozszerzenia Avast Online Security i SafePrice zbierają znacznie więcej danych, niż to konieczne.
Zbieranie i sprzedawanie szczegółowych informacji o użytkownikach przez Avast jest szczególnie niepokojące. W końcu podstawowym zadaniem rozwiązań oferowanych przez tę firmę jest ochrona użytkowników.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube