foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Logo OVH

Według rocznego raportu niezależnego Państwowego Instytutu Badawczego – NASK – zatytułowanego „Rynek nazw domeny .pl” , w Polsce, na koniec 2017 r., protokołem DNSSEC zabezpieczonych było 40 679 nazw w domenie .pl. Mimo że w porównaniu z 2016 rokiem było ich o prawie 28 proc. więcej, to w zestawieniu tej liczby z 2,576 mln wszystkich domen z rozszerzeniem .pl, daje to jedynie niespełna 1,58 proc. zabezpieczonych nazw.

Czym jest DNSSEC?
DNSSEC to mechanizm zapewniający weryfikację autentyczności i niezmienności danych pochodzących ze strefy DNS tej domeny za każdym razem, gdy wczytywana jest strona internetowa w przeglądarce. Dzięki temu użytkownik korzystający z danej witryny może mieć pewność, że w procesie komunikacji odpowiedź na jego zapytanie DNS, czyli adres IP, nie została zmodyfikowana. DNS zabezpieczony DNSSEC posiada specjalny podpis cyfrowy, który świadczy o bezpieczeństwie danej domeny.
Wdrożeniem protokołu DNSSEC powinni zainteresować się przede wszystkim posiadacze własnej domeny internetowej, którzy zbierają i przetwarzają na niej dane swoich użytkowników i klientów. W pierwszej kolejności należy tutaj wymienić banki i sklepy internetowe. To one w największym stopniu mogą być narażone na ataki cyberprzestępców. Użytkownik wpisujący np. adres strony banku zabezpieczonego DNSSEC ma pewność, że wczytany zostanie właściwy rekord DNS, a nie rekord wstrzyknięty w trakcie łączenia się ze stroną banku czy sklepu – radzi Artur Słowik, Solution Architect z OVH Polska.
Szyfrowanie lekiem na cyberzło
Internet odgrywa obecnie coraz większą rolę w naszym życiu. Jest udogodnieniem w wielu codziennych kwestiach, m.in. w płatnościach internetowych, zdobywaniu wiedzy czy kontaktach międzyludzkich. Rodzi jednak również pewne zagrożenia. Ostatnie wycieki danych czy zmiany związane z wprowadzeniem europejskiego rozporządzenia RODO, zawierającego przepisy o ochronie danych osobowych, spowodowały zwiększenie rangi i świadomości na temat bezpieczeństwa i prywatności użytkowników sieci internetowej.
Z pomocą w rozwiązaniu palących spraw, dotyczących bezpieczeństwa i prywatności użytkowników w Internecie, może przyjść szyfrowanie, a dokładnie kryptografia asymetryczna, która jest wykorzystywana do szyfrowania w protokole DNSSEC. Mimo że na świecie szyfrowa transmisja sieci staje się standardem, to dane NASK-u pokazują, że jedynie nikły procent polskich stron chroniony jest w odpowiedni sposób – dodaje Artur Słowik.
Zgodnie z danymi NASK w 2017 roku najwięcej nazw z rozszerzeniem .pl, zabezpieczonych protokołem DNSSEC, było zarejestrowanych i obsługiwanych przez OVH. Firma ta obsługiwała ponad 38 tys. nazw chronionych w ten sposób, co stanowiło aż ponad 94% wszystkich tego typu domen. Dla porównania najlepsze kraje zrzeszone w CENTR (Council of European National Top-Level Registries) posiadają odpowiednio ponad 2,870 mln nazw, ponad 870 tys. oraz ponad 620 tys. zabezpieczonych DNSSEC. Domeny te zarejestrowane są odpowiednio w Holandii, Szwecji i w Czechach.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube