foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
foto1
Kolejna recenzja - TP-Link Archer AX90
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Logo Bitdefender

Szacuje się, że na całym świecie w latach 2016-2017 5% małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) padło ofiarą ataków wykorzystujących oprogramowanie szantażujące (ang. ransomware). Według 97% dostawców usług internetowych, liczba takich ataków rośnie z roku na rok.

Nowe badania przeprowadzone przez Datto ujawniają, że w skali globalnej oprogramowanie szantażujące nadal stanowi największe zagrożenie dla dużego i małego biznesu. Zgodnie z wynikami szeroko zakrojonych badań ankietowych, 86% klientów MŚP zostało niedawno ofiarą oprogramowania ransomware, a 21% ankietowanych zgłosiło sześć lub więcej ataków na firmy MŚP tylko w pierwszej połowie 2017 r. Niemal wszyscy (99%) dostawcy Internetu zauważają, że częstotliwość ataków ukierunkowanych na MŚP wzrasta z każdym rokiem i przygotowują się na jeszcze większy wzrost w najbliższych dwóch latach.
Podczas gdy coraz więcej firm MŚP zgłasza że zostały zaatakowane, to jednak coraz rzadziej zgadzają się na żądania hakerów i płacą okup. W roku 2017, 35% ankietowanych firm zapłaciło okup (w 2016 r. było to 41%). Łączna wysokość haraczu zapłaconego szantażystom w 2017 r. wyniosła 301 milionów dolarów. Spośród ofiar, które płacą okup, 15% nigdy nie odzyskuje danych. Ponadto ofiary sektora MŚP zgłaszają władzom mniej niż jeden przypadek na trzy ataki ransomware, co stanowi poprawę w porównaniu z rokiem 2016, kiedy to zgłaszany był jeden przypadek na cztery.
W wyniku ataku ransomware 75% dostawców chmur obliczeniowych zgłosiło swoim klientom problemy z realizacją usług w wyniku ataku ransomware, co miało wpływ na płynność funkcjonowania biznesu ich klientów. Respondenci twierdzili, że żądany okup to zazwyczaj od 500 do 2000 dolarów. Jednak największe szkody, jakich doznali, nie wynikają z wysokości okupu, lecz ze spowodowanych atakiem przestojów związanych z brakiem dostępu do danych.
Operatorzy programów szantażujących są coraz bardziej chciwi. Prawie 30% dostawców Internetu zgłasza, że oprogramowanie szantażujące pozostawało w systemie ofiary po pierwszym ataku i uderzało ponownie w późniejszym czasie. Ujawniono, że tylko jednemu na trzech dostawców Internetu zaszyfrowano zapasową kopię danych, czyniąc niemożliwym późniejsze ich odzyskanie.
Inne ustalenia:
* CryptoLocker jest nadal najczęstszym wariantem ataku na MŚP
* Nowe i agresywne formy cyberataku pojawiają się każdego dnia
* 85% dostawców Internetu, których dotknęło oprogramowanie szantażujące, zgłosiło infekcję CryptoLocker, po której pojawiały się CryptoWall, Locky i WannaCry
* Sektorami najbardziej narażonymi na ataki szantażujące są budownictwo, produkcja i usługi profesjonalne
* Aplikacje Software as a Service (jeden z modeli chmury obliczeniowej), takie jak Dropbox, Office 365 i G Suite, nadal stanowią coraz częstszy cel ataków wymuszających
* Liczba ataków na telefony komórkowe i tablety rośnie.
Mniej niż połowa (45%) firm MŚP, które po ataku ransomware zapłaciły okup, odzyskała swoje informacje. Spośród ofiar większość była w stanie złagodzić skutki ataku przez odtworzeniu danych z kopii zapasowej (65%) lub dzięki oprogramowaniu i procedurom zabezpieczającym. Jedna czwarta tych, którzy byli celem ataku, nie mogła sobie poradzić z jego skutkami i utraciła dane” – komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken.
Ustalenia Datto potwierdzają własne wyniki firmy Bitdefender, uzyskane w wyniku ankietowania 250 amerykańskich specjalistów IT, pracujących w firmach MŚP, przeprowadzonego przez Spiceworks. Jedna na pięć takich firm zgłosiła atak szantażujący, w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Około 38% wskazało, że zapłaciło okup, średnio 2 423 dolarów, ale większość nie odzyskała zaszyfrowanych danych.

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube