ERATO Verse

Małe koreczki w uszach od dobrej muzyki

Więcej...

Lanberg RO-120GE

Mały router do prostych zastosowań

Więcej...

Sennheiser IE 80S

Słuchawki bardzo uniwersalne

Więcej...

TP-LINK Archer C6

Transmisja danych z prędkością 1200 Mbp

Więcej...

UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

Zasilacz z funkcją UPS-a

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

BITDEFENDER: Zbytnie zaufanie wobec pracownika naraża przedsiębiorstwa na atak

Logo Bitdefender

Każdego dnia do milionów skrzynek pocztowych docierają złośliwe wiadomości e-mail których celem jest przekonanie odbiorców do kliknięcia w złośliwy link lub udzielenia zgody na wykonanie złośliwego kodu. Mimo to wielu pracowników firm nadal nie potrafi rozpoznać takich maili, a 13% z nich bez zastanowienia klika niebezpieczne linki, za którymi może się ukrywać złośliwe oprogramowanie.

Eksperci zalecają prowadzenie szkoleń, mających zwiększyć czujność pracowników na próby wyłudzenia informacji i inne zagrożenia cybernetyczne. Zwracają jednak uwagę by w przeciwdziałaniach atakom hakerskim nie polegać wyłącznie na personelu.
Większość studiów przypadku ukazuje niepokojący obraz lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pracownicy, tworzący zazwyczaj pierwszą linię obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi, używają tych samych haseł do kont służbowych i osobistych, klikają linki bez sprawdzenia ich pochodzenia oraz korzystają z osobistych urządzeń w pracy i ze służbowych w życiu prywatnym. Podczas gdy ogół społeczeństwa coraz sprawniej i z większą świadomością porusza się w cyberprzestrzeni, to wielu pracowników firm ma bardzo małą wiedzę nt. niebezpieczeństw, jakie stwarza oprogramowanie szantażujące (ang. ransomware), które obecnie stanowi największe zagrożenie dla przedsiębiorstw.
Nowe badania nad wiedzą pracowników o zagrożeniach i ich tendencji do ryzykownego zachowania w Internecie pokazują, że można wyróżnić kilka praktyk, w które angażują się pracownicy, a które mogą umożliwić przestępcom zagrażającą bezpieczeństwu danych penetrację infrastruktury IT i instalowanie szkodliwego oprogramowania (np. ransomware).
Zgodnie z badaniami Spanning Cloud Apps, 55% pracowników klika linki, których nie rozpoznaje, 45% pozwoliłoby kolegom na korzystanie ze swojego komputera służbowego, a 34% nie potrafi zidentyfikować niezabezpieczonej witryny sklepu internetowego. 13% pracowników nie zawaha się przed kliknięciem krótkiego adresu URL, który zazwyczaj nie zawiera żadnej wskazówki o pochodzeniu lub zawartości adresowanego zasobu.
Te ryzykowne praktyki prowadzą często do ataków szantażujących. Złoczyńcy korzystają z nieostrożności pracowników i instalują – siejące spustoszenie – złośliwe oprogramowanie. Autorzy ransomware mogą narazić swoje ofiary na straty liczone w milionach dolarów. Niektóre firmy po takim ataku stają na progu bankructwa.
Wyniki przeprowadzonej ankiety powinny być pouczające dla administratorów IT w każdej organizacji. Wyraźnie widać, że choć pracownicy znają podstawowe zagrożenia związane z podejrzanymi wiadomościami e-mail i stronami internetowymi, brakuje im głębszego rozumienia tego, w jaki sposób ich zachowanie w wirtualnym świecie może narazić firmę na milionowe straty” – powiedział Brian Rutledge, główny inżynier ds. bezpieczeństwa w firmie Spanning.
Wg. ankiety około 20% pracowników udostępnia hasła za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. Lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak świadomości wystąpiły szczególnie często w służbie zdrowia, edukacji i w organizacjach rządowych (np. 60% pracowników administracji rządowej pozwoliłoby kolegom na korzystanie z komputera służbowego).
Administratorzy IT powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do pracowników oraz dysponować narzędziami umożliwiającymi szybką detekcję ataku i odzyskanie zaszyfrowanych danych. Czynnik ludzki to dalej najsłabsze ogniwo w ochronie przez ransomware (oprogramowaniem szantażującym)” komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken.

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube