foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Logo Bitdefender

Błąd w konfiguracji popularnego silnika wyszukiwania pełnotekstowego ElasticSearch przyczyną wycieku prywatnych danych 32 mln klientów SKY Brasil.

Prywatne dane 32 milionów klientów brazylijskiego dostawcy abonamentowych usług telewizyjnych SKY Brasil, przechowywane na serwerze korzystającym z ElasticSearch – popularnego silnika wyszukiwania pełnotekstowego – od połowy października były powszechnie dostępne online, poinformował w ubiegłym tygodniu na Twitterze niezależny analityk bezpieczeństwa Fabio Castro.

Castro łatwo uzyskał dostęp do open source’owego serwera ElasticSearch i odczytał 28,7 GB plików dziennika oraz 429,1 GB danych osobowych, takich jak imię i nazwisko klienta, adres e-mail, hasło logowania do usługi, adres IP klienta, metody płatności, numer telefonu i adres pocztowy. Firma telekomunikacyjna ma najróżniejszych klientów, w tym wysokiej rangi polityków, gubernatorów i pracowników rządowych, których dane również mogły zostać naruszone. Castro jest jednym z klientów dotkniętych wyciekiem.
Zasoby na serwerze pozostawały dostępne online od połowy października – wystarczająco długo, aby dać napastnikowi czas na dostęp do danych i nielegalne ich wykorzystanie. Do wykrycia błędów w konfiguracji usługi ElasticSearch analityk posłużył się Shodanem – narzędziem do zautomatyzowanego przeszukiwania Internetu (w tym IoT) w celu wykrywania luk w zabezpieczeniach sieciowych. W ten sposób znalazł całą grupę serwerów niezabezpieczonych hasłem i niewymagających jakichkolwiek poświadczeń.
Przechowywane na serwerze dane obejmują imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, szczegóły abonamentu TV (SKY Brasil), adres IP, adres pocztowy, metody płatności” – powiedział Castro w wywiadzie dla BleepingComputer. „Wśród innych informacji znajdują się model i numer seryjny urządzenia znajdującego się w domu klienta, a także pliki dziennika całej platformy.”
Castro oświadczył, że o naruszającym bezpieczeństwo incydencie natychmiast poinformował zainteresowaną firmę.
Opisany incydent z wyciekiem danych z serwera ElasticSearch nie jest odosobniony. Niedawno wykryto podobne zdarzenie, w wyniku którego naruszone zostały dane 57 milionów mieszkańców USA. Pomimo nieustannych incydentów z wyciekiem danych, firmy wciąż nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa, komentuje Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube