foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Istotą notebooków jest mobilność. Przed kilkudziesięciu laty wymyślono komputer przenośny – o mniejszej mocy obliczeniowej niż komputery stacjonarne, za to możliwy do przenoszenia – który na przestrzeni lat ewoluował w netbooki, ultrabooki, zenbooki, macbooki … Wciąż jednak była to grupa urządzeń, które można łatwo przenosić. W 2011 roku, do mojego laboratorium testowego trafił notebook Asus-a model NC90J i był to jeden z największych notebooków, jakie do mnie trafiły. Okazało się jednak, że producenci cały czas konstruują takie kolosy – w moje ręce trafił model Satellite Pro L70-A-137 Toshiby z 17-calowym ekranem. Oto recenzja tego komputera.

Toshiba-l70Pierwsze co zauważyłem biorąc L70 do ręki to jego waga. Duży ekran, duża obudowa i duża… waga. Wizualnie komputer nie odbiega od innych laptopów (nie mam tu na myśli cienkich ultrabooków, które są specyficzną grupą notebooków), chociaż jego konstrukcja już na pierwszy rzut oka nie budzi zaufania. Klapa wykonana z połyskliwego tworzywa nie prezentuje się najlepiej. Sprawia wrażenie niskobudżetowej, chociaż muszę przyznać, że jest dobrze wykonana. Pomimo swej wielkości jest sztywna, jej środek nie ugina się pod naciskiem – ale nie zmienia to faktu, że wygląda tandetnie. Klapa zamontowana jest na dwóch zawiasach, które w stosunku do wielkości całego komputera są niewielkie. Solidnie jednak trzymają pokrywę, zachowując jej położenie w takim miejscu, w jakim ją ustawiliśmy. Nie powstrzymują jej jednak przed drganiami przy ruchach notebookiem. Dolna część obudowy wykonana została z ciemnego tworzywa, za wyjątkiem oparcia na nadgarstki, które wykończono tym samym materiałem co klapę.

notebook toshiba satellite l70 1 20140718 1370260443

Na prawym boku zlokalizowano gniazda słuchawek i mikrofonowe, dwa porty USB 3.0, HDMI, D-Sub i Ethernet. Tutaj też umieszczono kratkę wentylacyjną i zabezpieczenie Kensington. Nie jest to najlepsze rozmieszczenie interfejsów. Wystające przewody mogą przeszkadzać osobom praworęcznym w operowaniu myszką. Jest to o tyle dziwne, że z lewej strony umieszczono napęd DVD, gniazdo zasilania i kolejny port USB tym razem w wersji 2.0. Umieszczenie gniazd i napędu po przeciwnych stronach zaowocowałoby lepszym komfortem pracy.

notebook toshiba satellite l70 9 20140718 1528271388 notebook toshiba satellite l70 6 20140718 1348979471

Przednia krawędź wyposażona została w trzy diody, które informują użytkownika o stanie pracy komputera: pracy na zasilaniu lub baterii, stanie czuwania i połączeniu radiowym. Z kolei na spodzie znajduje się duża klapka, która po zdemontowaniu odsłoni twardy dysk i gniazda pamięci. Umieszczone tu kości możemy rozbudować do 8 GB (są 4 GB). L70 ma też wymienny akumulator, co w przypadku tak dużych notebooków, nie zawsze jest oczywiste.

notebook toshiba satellite l70 23 20140718 1844650174

Duży rozmiar ekranu pozwolił na umieszczenie w części roboczej komputera pełnej klawiatury z wydzielonym blokiem numerycznym. Co prawda nie obyło się bez pewnych oszczędności, np. spacja jest dość krótka, a przyciski strzałek mają mniejszy rozmiar, jednak można się do tego przyzwyczaić. Klawiatura jest klawiaturą wyspową, niestety bez podświetlenia. Producenci notebooków przyzwyczaili mnie już do takiego wyposażenia i przyznam, że tutaj mi tego brakowało. Touchpad jest przesunięty w lewo, co wynika z umieszczonego po prawej stronie bloku numerycznego (gładzik zlokalizowano na środku głównej klawiatury, która z powodu bloku numerycznego jest nie na środku części roboczej, a właśnie przesunięta w lewą stronę). Jest to sporych rozmiarów płytka, która w dolnej części ma delikatnie zaznaczoną część pełniąca rolę przycisków myszki. Nad ekranem, na środku znajdują się obiektyw kamery do wideorozmów oraz mikrofon.

notebook toshiba satellite l70 12 20140718 1304916541

Wydawałoby się, że duży rozmiar komputera zaoferuje na tyle dużo miejsca, że pojawi się trochę więcej gniazd interfejsów. Dziwi mnie zwłaszcza to, że są tylko 3 porty USB - w dzisiejszych czasach standard USB jest na tyle powszechny, że praktycznie wszystkie urządzenia podłączamy za jego pośrednictwem. W używanym przeze mnie Dell-u Vostro, pomimo mniejszych gabarytów umieszczono takie same interfejsy, przy czym ja do swej dyspozycji mam 4 porty USB. Mniejszy, a może więcej.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube