foto1
Kolejna recenzja - Genesis Neon 750 RGB
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Neon 750 RGB
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Neon 750 RGB
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Neon 750 RGB
foto1
Kolejna recenzja - Genesis Neon 750 RGB
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Przed kilkoma laty miałem przyjemność opowiedzieć Wam o przenośnym głośniku JBL Go. Mały, kwadratowy… wygodny do przenoszenia i dobrze grający. Teraz na rynku pojawił się nowy Go, tym razem firmowany przez firmę Teufel. Oczywiście jest to całkiem inny głośnik, który tylko przypadkowo ma podobną nazwę. Poznajcie Teufel Boomster Go.

Głośnik zapakowano w skromne, ekologiczne pudełko. Szary karton może nie prezentuje się najciekawiej, ale ma też swój urok. W przeciwieństwie do innych opakowań, na tym nie ma żadnych grafik – poza logo producenta – które przybliżałyby zawartość. Biorąc do ręki kartonik, nie wiemy jakie niespodzianki skrywa w swoim wnętrzu. A w środku znajduje się mniej więcej (mniej więcej bo nie wszystkie boki są sobie równe) kwadratowy głośnik, przewód USB oraz pasek na rękę.

gonik teufel boomster go 3 20200505 1041606463

Teufel Boomster Go

Boomster Go dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych: niebieskiej, zielonej, pomarańczowej, czarnej i kremowej. Tą ostatnią możecie podziwiać na zdjęciach. Oczywiście mają one bardziej „poetyckie” nazwy, ale efekt kolorystyczny pozostaje ten sam.

Konstrukcja

Wspomniałem wcześniej, że głośnik ma „mniej więcej” kwadratową konstrukcję. Różnica w długościach szerokości i głębokości obudowy wynosi 0.5 cm. Nie jest to wiele, ale niewielkie wcięcia na bokach zwiększają wrażenie prostokątnego kształtu. Zwłaszcza, że płaszczyzny tych boków są lekko wklęsłe. Skoro już przy nich jestem, to powiem, że za ich pełnymi otworów powierzchniami chowają się pasywne membrany. Z kolei zasłonięty gęstą siatką przód zakrywa głośniki szerokopasmowe. Na górze siatki umieszczono wyraźnie wyeksponowane przyciski regulujące głośność oraz uruchamiające odtwarzanie. Na górnej krawędzi znajdują się dwa zagłębienia, które wyraźnie wskazują na umieszczone pod nim przyciski. Jest tam włącznik zasilania oraz włącznik Bluetooth. Pomiędzy nimi znajduje się port microUSB służący do ładowania akumulatora. Jest tam też otwór mikrofonu oraz trzy diody sygnalizacyjne wskazujące na stan naładowania akumulatora i jedna informująca o statusie połączenia Bluetooth. Z tyłu „na plecach” znajduje się nagwintowany otwór, który pozwala zamocować głośnik na statywie (lub specjalnym uchwycie na kierownicę roweru, dlaczego nie?).

gonik teufel boomster go 1 20200505 1339515683

Przyciski sterujące (te na krawędzi trudno widoczne)

Kompaktowa konstrukcja Teufel Boomster Go sprawia wrażenie solidnej, odpornej na niejeden upadek. Co prawda kolor tego akurat egzemplarza nie przypadł mi do gustu, ale na szczęście jest on oferowany również w innych barwach. Niewielkie rozmiary ułatwiają jego przenoszenie, przypięcie do plecaka i innych miejsc, w których nie będzie obciążał posiadacza, a jednocześnie zapewni dostęp do muzyki.


Sprawdźmy teraz, „co w obudowie piszczy”.

Głośnik
• Membrana pasywna (ilość w obudowie): 2
• Membrana pasywna (szerokość): 21,00 mm
• Membrana pasywna (długość): 79,00 mm
• Zasada akustyczna: Jednodrożna
• Budowa obudowy: Zamknięta
• Wodoszczelny: IPX7
• Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego: 84 dB/1m
• Zakres częstotliwości od/do: 65 - 20.000 Hz
• Głośniki szerokopasmowe (ilość w obudowie): 1
• Głośniki szerokopasmowe (średnica): 50,00 mm
• Głośniki szerokopasmowe (materiał): Aluminium
• Materiał obudowy: Plastic, fabric
• Powierzchnia obudowy: Rubbered
• Inne: 1/4 inch thread (GoPro compatible)
Złącza
• Micro USB B: Tak
• Bluetooth: Tak
• Inne: wbudowany mikrofon
Elektronika
• Całkowita moc wyjściowa (RMS): 10 W
• Czas odtwarzania na baterii średnia głośność: 10 h
• Pojemność akumulatora: 2600 mAh
• Technologia wzmacniacza: Class D
• Funkcja standby: Tak
Wymiary
• Waga: 355 g
• Głębokość: 10,20 cm
• Szerokość: 10,70 cm
• Wysokość: 4,60 cm

gonik teufel boomster go 8 20200505 1498140401

"Plecy" głośnika

Teufel należy do tych producentów, którzy ze szczegółami przedstawiają swoje urządzenia. I za to należy mu się plus. Dzięki powyższym informacjom, można rozłożyć cały głośnik na czynniki pierwsze. Średnica membran? Nie pamiętam, by w jakimkolwiek innym głośniku, który testowałem, były podawane takie szczegóły. Technologia wzmacniacza? Średnica i materiał głośników? Brawo Teufel.
Spoglądając natomiast na głośnik pod kątem technicznym warto zwrócić uwagę na maksymalny poziom ciśnienia akustycznego. To z czym mamy tu do czynienia mocno odbiega od poziomu z jakim mamy do czynienia w przypadku słuchawek. Co prawda jest to też trochę inna sytuacja, bo słuchawka wtłacza dźwięk bezpośrednio do ucha, ale summa summarum efekt jest ten sam – muzyka będzie cichsza. Z drugiej strony, nie chciałbym by idący obok mnie lub podróżujący autobusem czy tramwajem posiadacz Boomstera Go, puszczał swoją ulubioną muzyką na poziomie - 120 dB.
Dużą zaletą głośnika jest jego wodoszczelność. Zgodnie z klasyfikacją odporności, siódemka na drugiej pozycji oznacza, że obudowa chroni wnętrze przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m). To oznacza, że nie musimy się obawiać deszczu, a jeśli nawet głośnik wpadnie do kałuży, będzie dalej działał. Krótko mówiąc nadaje się na wyprawę trekkingową.
Wydawałoby się, że akumulator o pojemności 2.600 mAh, jak na dzisiejsze standardy jest niewielki. Według producenta pozwala on jednak słuchać muzyki przez 10 godzin. Jednocześnie deklaruje on, że naładowanie „od zera do pełnego bohatera” zajmie 2.5 godziny.

gonik teufel boomster go 6 20200505 1576305853

Zestaw, który dostajemy: głośnik, pasek na rękę i przewód zasilajacy

Nie ma tu żadnych kosmicznych technologii, którymi Teufel mógłby się pochwalić. Jest oczywiście Bluetooth w wersji 5, ale każda nowa konstrukcja korzysta już z tego standardu. Zastosowano wytrzymałą obudowę oraz pasywną membranę o zasadzie push-pull, która jeszcze obniża bas. Wewnątrz zastosowano wzmacniacz klasy D, który ma zapewnić wysokiej jakości czysty dźwięk przy bardzo niskim zużyciu mocy.
A co to wzmacniacz klasy D?
Jest to wzmacniacz impulsowy (nazywany też wzmacniaczem o modulowanej szerokości impulsu), w którym poziom głośności ustalany jest za pomocą regulacji napięcia wyjściowego ze wzmacniacza. Sprawność takiego układu jest bardzo wysoka, teoretycznie do 100%, a praktycznie wynosi 90-95%, co i tak jest bardzo dobrą wartością.


A jak to wygląda w praktyce?

Na rynku jest wiele głośników przenośnych. Każdy z nich korzysta z Bluetooth, większość ma paski na rękę, ale żaden, albo niewiele ma uchwyt, który pozwala zamontować na statywie. A może nie tyle na statywie co np. na kierownicy roweru?
Mały rozmiar i mała waga to niewątpliwe atuty Boomstera Go. Ma on jednak również inne zalety. Dzięki dużej klasie szczelności można zadbać o jego obudowę dokładnie czyszcząc ją z różnych brudów. Sprzyja temu miękkie tworzywo, z którego ją wykonano. Jest też znacznie przyjemniejsze w dotyku, niż zwykła, twarda, plastikowa obudowa. Wyprofilowane przyciski, zarówno te wypukłe na przedniej ścianie, jak i te wklęsłe na górnej krawędzi pozwalają samym dotykiem zidentyfikować odpowiednie przyciski. Ich wyraźne kształty ułatwiają to zadanie.

gonik teufel boomster go 4 20200505 1694194746

Głośniik i telefon - możecie porównać ich wielkości

Zgodnie z tym co napisał Teufel w specyfikacji głośnika, wytrzymuje on 10 godzin odtwarzania muzyki. Testy pokazały, że czas ten może się zmieniać w zależności od tego jak głośno słuchamy muzyki oraz w jakiej odległości znajduje się smartfon. Ale tego można było się spodziewać. Pamiętajcie, że jest to głośnik przygotowany z myślą o współpracy z telefonem, który najczęściej znajduje się w jego pobliżu. Czas ładowania był trochę krótszy, ponieważ w moim przypadku trzy diody świeciły się już po dwóch godzinach. To może jednak wynikać z tego, że ogniwa nie były w pełni rozładowane.
No i w końcu brzmienie – najważniejsza rzecz w urządzeniach audio. Przedsmak tego, z czym mamy do czynienia dostajemy już przy włączaniu głośnika, słychać wtedy głęboki przestrzenny dźwięk sygnalizujący uruchomienie. Basy są ciepłe, miłe dla ucha. Czuć w nich moc, która prowadzi całą muzykę i nadaje jej temp. Wyraźnie też czuć przestrzeń, w której rozwijają się tony dolnego pasma. Również średnica jest dobrze podkreślona. Napiera do przodu, chociaż tak jak i bas nie przekracza swoich granic. Jest ciepła, aksamitna i bardzo realistyczna. Najwyższe pasmo podobnie jak bas jest ściśle kontrolowane. Czasami oddaje pola średnicy, ale nie odstępuje go za dużo.

gonik teufel boomster go 5 20200505 1878312570

Telefon i głośnik - raz jeszcze

Separacja jest bez zarzutu, scena duża i pełna powietrza. Wokale brzmią ciepło, aksamitnie - nie słyszałem żadnych sybilantów. Ciężko coś zarzucić brzmieniu Boomstera Go, chociaż biorąc pod uwagę ciepłą barwę tonów nie będę Was zachęcał do słuchania za jego pośrednictwem metalu. Do jazzu też bym podchodził ostrożnie, ale to zależy od utworu i wykonawcy. Przykładowo, Garbarek brzmi niesamowicie. Dlatego, jeśli zdecydujecie się na ten głośnik – poeksperymentujcie też sami.


Podsumowanie

Teufel Boomster Go kosztuje 339 złotych. I to moim zdaniem trochę za dużo. Inne przenośne głośniki można kupić już za 100 złotych. Oczywiście cena przekłada się też na jakość wykonania i brzmienie, w końcu nie każdy głośnik można zmoczyć, niemniej moim zdaniem mógłby on być tańszy. W tym przypadku na pewno mamy do czynienia z wysoką jakością i dobrym brzmieniem. Ale to czy warto na niego wydać prawie 350 złotych, zależy już od Was.

gonik teufel boomster go 8 20200505 1498140401

 Maskownica zasłaniająca pasywną membranę

Plusy Minusy

solidna konstrukcja
prosta obsługa
dobre brzmienie

cena

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube