Natec Maxi Mouse Pad – Time Zone Map

Podkładka pod mysz z edukacyjnym akcentem

Więcej...

Rapoo 8200P

Klawiatura i mysz - zestaw dla każdego

Więcej...

Genesis Titan 660 Plus

Prosta obudowa o sporych możliwościach

Więcej...

Genesis Xenon 200

Mysz dla graczy

Więcej...

Natec Zebu

Prosty plecak na laptopa i coś jeszcze

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test myszki dla graczy Cooler Master MasterMouse S

  • Opublikowano: środa, 02, sierpień 2017 05:59
  • 02 Sie

Mam wrażenie, że myszki, klawiatury i słuchawki dla graczy to najczęściej projektowane i produkowane akcesoria. Widać to po tym, jak często w sklepach pojawiają się nowe modele. Jakiś czas temu pojawiła się mysz Cooler Master MasterMouse S, ale czy faktycznie zasługuje na tak górnolotną nazwę? Czy faktycznie jest ona "master"? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

Tradycyjnie zacznę od pudełka. Nie odstaje ono od tego co producent pokazywał w przypadku innych modeli. Jednak w tym przypadku mamy opakowanie zbudowane na zasadzie książki, możemy odchylić górną klapkę i odsłonić ukrytą pod spodem mysz. Tradycyjnie też na rewersie pudełka umieszczono główne cechy akcesoria. Ponieważ zrobiono to w 8 językach, czcionka jaką wykorzystano jest bardzo mała. To jednak nic w porównaniu do tekstu: "Gaming mysz - MasterMouse S. W celu uzyskania dalszych informacji rosimy odwiedzić naszą stronę internetową www.coolermaster.com", który powtórzono w 23 językach na jednym z boków. Napis jest tak mały, że trzeba naprawdę wytężać wzrok, by to przeczytać. Zaprojektował to chyba jakiś sfrustrowany projektant pudełek.

cooler master mastermouse s 1 20170801 1440984788

Pudełko z myszką

Tak naprawdę rzucając szybkie spojrzenie na opakowanie dowiemy się jednej rzeczy: mysz wyposażono w dwie strefy podświetlenia. Podświetlenia RGB oferującego 16.7 milionów barw. Niestety nic nowego.

Konstrukcja

MasterMouse S należy do myszek symetrycznych. To oznacza, że może być używana zarówno przez graczy praworęcznych, jak i leworęcznych. Obudowę wykonano z ciemnego, grafitowego tworzywa śliskiego w dotyku. Nie jest to materiał, który ostatnio dość często jest spotykany w konstrukcjach dedykowanych graczom. W tym przypadku jest to po prostu zwykłe tworzywo, które jednak prezentuje się elegancko.

cooler master mastermouse s 2 20170801 1069940393

Pierwszy rzut oka na myszkę

Konstrukcja myszki jest bardzo prosta, na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła mysz dedykowana do rozwiązań biurowych. Główne przyciski są połączone w jeden element z resztą górnej części korpusu. Z tyłu umieszczono logo producenta, które wbrew pozorom nie jest podświetlone. Za to na krawędzi łączącej górną część z podstawą myszki znajduje się cienki pasek mlecznobiałego tworzywa, za którym znajduje się lampka LED. Na środku lewej krawędzi umieszczono dodatkowe dwa przyciski.
Na środku pomiędzy głównym klawiszami umieszczono rolkę przewijania. Wykonano ją z białego, przejrzystego tworzywa, które jest podświetlane od spodu. Obwód rolki przewijania pokryto gumowym tworzywem z nacięciami, które gwarantują, że palec nie będzie się po nim ślizgał. Naciśnięcie rolki powoduje wywołanie określonej funkcji. Za rolką umieszczono mały przycisk do zmiany rozdzielczości. Ponieważ jest jeden, przełączanie rozdzielczości działa w pętli, poruszamy się tylko w jednym kierunku. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy chcieli przejść od najmniejszej do największej.

cooler master mastermouse s 4 20170801 2083174545

Myszka z widocznymi przyciskami z boku

Czujnik położenia kursora umieszczono w osi myszki. A skoro już jestem na spodzie wspomnę o ślizgaczach, jest jeden większy z przodu i dwa mniejsze z tyłu. Wyprowadzenie przewodu zabezpieczono grubym i twardym tworzywem. Natomiast przewód... jeśli spodziewacie się sznura w oplocie z materiału, to niestety rozczaruję Was. Przewód o długości ok. 1.8m zabezpieczono zwykłym tworzywem PVC.
MasterMouse S nie należy do dużych modeli, umieściłbym ją w dolnej granicy średniej wielkości myszek. Nie ma możliwości zmiany wagi, co na pewno zainteresuje kilku z Was. Jak wspomniałem mysz ma prostą konstrukcję i to naprawdę widać. Ale też w prostocie tkwi siła. A jedną z jej mocnych stron jest elegancja.


A jaka siła tkwi w specyfikacji?

• Typ chwytu: Palm & Claw
• Materiał obudowy: Tworzywo sztuczne / guma
• Kolor: Czarne
• Podświetlenie: 16,7 mln RGB
• Czujnik: PixArt PMW3330 Optyczny
• Rozdzielczość: do 7200 dpi
• Prędkość śledzenia: 150 ips / 30g
• LOT: <~ 2mm / regulacja
• Częstotliwość: 1000 Hz / 1 ms
• Akceleracja myszy: Nie
• Liczba definiowalnych profili: 5
• Procesor: 32-bitowy procesor ARM
• Pamięć: 512KB
• Przełączniki: Lifter Omron, 20 milionów
• Programowalne przyciski: 5
• Długość przewodu: PVC, 1,8 metra
• Wymiary (mm): 117 x 63,5 x 38
• Waga: 121g
• Gwarancja 2 lata
Chyba po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, w której producent w specyfikacji sugeruje do jakiego typu chwytu jest dedykowana jego mysz. Dzięki temu gracze, którzy mają swoje ulubione sposoby trzymania myszki mają ułatwioną decyzję.

cooler master mastermouse s 7 20170801 1838355273

Widoczne podświetlenie

Z kolei główne parametry nie odbiegają od tego co oferują inne myszki dla graczy. Mamy więc możliwość zmiany funkcji przypisanych do poszczególnych klawiszy, zdefiniowania profili i umieszczenia ich w pamięci akcesoria. Niestety, nie ma możliwości zmiany jego wagi. Za to czujnik oferujący rozdzielczość 7200 dpi to już standard. Tak samo jak przełączniki Omrona umieszczone pod przyciskami. Producent od razu też uprzedza, że mysz nie ma akceleracji, co w przypadku modeli dla graczy jest pożądane. W przypadku "normalnych" myszek akceleracja przydaje się, bo poprawia komfort korzystania z komputera poprzez bardziej "instynktowne" ruchy, które przekładają się na bardziej wyraziste przesunięcia kursora. Oznacza to, że lekki ale szybki ruch może spowodować większe jego przesunięcie niż taki sam ruch wykonany wolniej. Przy przeglądaniu stron www czy obsługiwaniu aplikacji jest to dobre, jednak w czasie gry, gdy ważna jest precyzja i liczy się każdy milimetr, takie działanie jest niepożądane.


Oprogramowanie

Dobra mysz dla graczy powinna mieć również dobre oprogramowanie. W tym przypadku (podobnie jak w przypadku większości nowych myszek dla graczy) aplikację możemy pobrać ze strony producenta. Nie jest ona duża, plik zajmuje 13 MB. Prosty instalator w czterech krokach przeprowadza nas przez instalację. Niestety, program nie posiada polskiej wersji językowej. Nie uruchomi się też dopóki myszka nie zostanie podłączona do komputera.
W moim przypadku podczas pierwszego uruchomienia wyświetliła się informacja o dostępnej nowej wersji firmwaru. Co ciekawe program nie przeszedł dalej, dopóki program myszki nie został zaktualizowany. Dopiero wtedy wyświetliło się główne okno aplikacji. Kolory, w które wyposażono aplikację są niestety trudno akceptowalne dla mnie. Ciemne tło, mdłe odcienie szarości, białe i szare czcionki, całość jest po prostu mało czytelna. Jedyne intensywne kolory znajdują się w zakładce LED. Pod tym kątem, program do konfiguracji MasterMouse S jest po prostu nieciekawy.

capture 001 01082017 133059

Ekran główny programu do konfiguracji myszki

W głównym oknie na górze znajdują się przyciski głównego menu: Main Control, Macro i Library. Wybierając jeden z nich aktywujemy automatycznie podmenu, które w postaci poziomej belki znajduje się poniżej. Takiego menu nie ma w przypadku wybrania opcji Macro. W tym przypadku wyświetla się okno, w którym możemy zdefiniować sekwencje klawiszy. Tak jak w innych przypadkach tak i tu możemy zadecydować czy ma być rejestrowane opóźnienie pomiędzy nimi. Na dole okna znajdują się przyciski wywołujące zdefiniowane wcześniej profile. Do każdego z nich możemy podłączyć grafikę, która może np. wskazywać do jakiego gatunku gier został przygotowany dany profil. Jak widać na zrzutach ekranowych optymalna grafika powinna mieć rozmiar 190x50 pikseli. Można też wskazać plik w innym formacie, program dopasuje wtedy rozmiar. Program obsługuje pliki jpg.

capture 009 01082017 133954

Ekran definiowania podświetlenia z widocznymi grafikami przypisanymi do profili

Z opisu konstrukcji myszki wiecie, że MasterMouse S ma sześć przycisków. Oprogramowanie oferuje jednak możliwość zdublowania ich liczby. Producent przygotował funkcję Strim TX, która pozwala przypisać kolejne funkcje tym samym przyciskom. Wystarczy do jednego z klawiszy przypisać tę funkcję, by po jego naciśnięciu wciskając kolejne przyciski można było wywołać nowe działania. Przyznaję, że z takim podejściem nie spotkałem się w żadnej dotychczas testowanej myszce dla graczy. Dobry pomysł na to, by zwiększyć liczbę klawiszy, sztucznie, ale jednak. Trzeba się tylko do tego przyzwyczaić.

capture 004 01082017 133208

Ekran ustawiania rozdzielczości

Jak widzicie na zrzutach ekranowych, mamy możliwość ustawienia dowolnej barwy podświetlenia. Możemy też wybrać czy ma to być światło ciągłe, pulsujące, wielowarstwowe itp. W sumie do wyboru mamy 8 efektów podświetlenie. Możemy się nimi trochę pobawić, bo np. w trybie "customize" możemy ustawić inny kolor dla scrolla i inny dla paska, możemy też pomieszać sposoby podświetlenia i np. ustawić przejścia kolorów na rolce i pulsację na pasku. 

Oczywiście możemy ustawić różne poziomy rozdzielczości. Producent dał nam możliwość ustawienia jej przy pomocy suwaków lub ręcznie wpisując w specjalnie przygotowanym polu. Niestety, nie ma możliwości ustawienia rozdzielczości dla każdej osi osobno.

capture 007 01082017 133326

Okno definiowania makr

Pomimo tego, że oprogramowanie nie ma polskiej wersji językowej, jest proste w obsłudze. Może nie do końca intuicyjne, ale też nie jest skomplikowane. Niestety, gracze którzy mieli już do czynienia z innymi myszkami i programami do ich konfiguracji nie będą zadowoleni z tej aplikacji. Pomimo tego, że ma ona większość funkcji, które mają inne tego typu programy, to jednak jej wygląd i kolorystyka nie przywołuje skojarzeń z grą, walką, emocjami... Na szczęście korzysta się z niej sporadycznie, tylko na potrzeby definiowania profili. A jak już je mamy zdefiniowane, możemy się przełączać pomiędzy nimi przy pomocy przycisku (o ile przypiszemy mu taką funkcję).


Praktyka

W praktyce mysz sprawuje się dość dobrze. Dobrze leży w dłoni, chwyty deklarowane przez producenta w specyfikacji faktycznie sprawują się najlepiej. Główne przyciski działają dobrze, mają dobry skok i charakterystyczne kliknięcie, ale zdarzało sie, że zahaczały jeden o drugiego. Można to łatwo wyeliminować odcinając lub zeszlifowując pilniczkiem fragment jednego z nich, ale.. nie powinno się coś takiego zdarzać. Boczne przyciski takiego problemu nie stwarzają. Są łatwo osiągalne, mają niewielki skok i nie haczą o siebie. Trudniej osiągalny jest przycisk zmiany DPI, ale to akurat nie jest wada. Klawisze z tą funkcją powinny być odseparowane by nie zostały wciśnięte przypadkowo. Rolka stawia lekki, ale wyczuwalny opór. Nie da się nią zakręcić tak, by sama kręciła się bez kontroli. Jej zaletą jest ciche działanie.

cooler master mastermouse s 8 20170801 1800130041

Widok na mysz z przodu

MasterMouse S dobrze sprawuje się na podkładkach materiałowych i plastikowych. Oprogramowanie pozwala na ustawienie współczynnika LOD na dwa poziomy: low (ok. 1.2mm) i high (ok 1.8mm). Jitter (czyli krótkookresowe odchylenie) w zasadzie nie występuje. Dopiero powyżej 5000 DPI staje się minimalnie zauważalny. Warto jednak zauważyć, że wykorzystany w myszce sensor PixArt PMW3330 ma dużą czułość i potrafi "zauważyć" różne niedoskonałości powierzchni (np. rysy, brud itp.)


Podsumowanie

Niestety MasterMouse S nie przekonała mnie do siebie. W mojej opinii nie jest to niestety mysz klasy Master. Za dużo jej brakuje, co nie oznacza, że mysz jest zła. Biorąc pod uwagę ile za nią musimy zapłacić - ok. 140 zł - oferuje całkiem sporo. Mamy bardzo dobry czujnik, oprogramowanie pozwalające na "zabawę" z podświetleniem oraz rozszerzenie liczby przycisków. Ma też optymalny kształt, który dobrze leży w dłoni. I bardzo dobrze sprawdza się przy chwytach palm i claw grip. Natomiast ocierające się o siebie przyciski... to niestety jest fuszerka, która dość znacząco obniża moją ocenę. Można to oczywiście wyeliminować, ale wychodzę z założenia, że jak już coś kupuję, to kupuję produkt pełnowartościowy, chyba, że zostanę uprzedzony o jego mankamentach. W tym przypadku producent takiej informacji nie publikuje.
Dodam, że producent wprowadził na rynek również model MasterMouse Lite - tańszy, trochę inaczej wyposażony... ale to już historia na całkiem inna bajkę.

cooler master mastermouse s 6 20170801 1189327036

 Cooler Master MasterMouse S

Plusy Minusy

elegancka
dobrze leży w dłoni
Strim TX
dobrej jakości czujnik

główne przyciski haczą o siebie
brak możliwości zmiany wagi
mało czytelne kolorystycznie oprogramowanie
mało wyraziste podświetlenie
brak możliwości zdefiniowania rozdzielczości dla każdej osi osobno

 

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube