foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Marka KFA 2 cały czas kojarzyła mi się z takimi akcesoriami jak myszki, klawiatury i słuchawki. Tymczasem ten producent wprowadza też do swojej oferty monitory. Miałem okazję przyjrzeć się jednemu z pierwszych modeli, które już niedługo trafią na nasz rynek. Poznajcie KFA 2 Prisma-02.

Konstrukcja

Monitor, który trafił w moje ręce ma wyświetlacz o przekątnej 27’. Składa się z trzech elementów: wyświetlacza, kolumny, na której jest on mocowany oraz podstawy w kształcie prostokąta. W komplecie producent oprócz kabla zasilającego dodaje dodatkowe przewody: HDMI i USB C.

monitor kfa 2 prisma 02 2 20221030 1852613909

Monitor maksymalnie obniżony

Ramka, w której osadzono matrycę jest cienka na górze i po bokach. Jedynie dolna krawędź została wyposażona w blisko dwucentymetrową maskownicę. Na jej środku umieszczono srebrne logo marki. Obudowę osadzono na kolumnie, która opiera się na podstawie w kształcie prostokąta. Aby ułatwić prowadzenie przewodów w podporze przygotowano owalny otwór. Jego duża przestrzeń pozwala wygodnie poprowadzić kable, ale dla większej estetyki zachęcam do zastosowania opasek, które zbiorą kabelki w jeden elegancki pęk. Kolumna mocowana jest do obudowy monitora poprzez specjalne gniazdo, które zabezpieczane jest dodatkowo dwoma śrubami. Nie obejdzie się więc bez śrubokręta (nie ma go w zestawie). Jeśli komuś zależy, to przy odrobinie wysiłku można dobrać uchwyt, który pozwoli powiesić Prisma-02 na ścianie. Podpora wyświetlacza pozwala obrócić ekran o ok. 35 stopni w każdą ze stron oraz zmienić jego wysokość o 17 cm. Mechanizm zmiany wysokości pozwala tak obniżyć ekran, że praktycznie opiera się on na swojej podstawie. Oczywiście można też zmienić kąt nachylenia wyświetlacza dostosowując go do własnych preferencji.
Blok interfejsów zlokalizowano z tyłu, gniazdami zwróconymi w dół. Takie ich ułożenie sprzyja zarówno wygodnemu poprowadzeniu przewodów, jak i zamontowaniu monitora na ścianie. Niestety, nie ma tam zbyt wiele gniazd, które umożliwiają podłączenia źródeł sygnału. Użytkownik ma do dyspozycji HDMI, DP i USB-C, które można wykorzystać do zasilenia np. smartfonu. Szkoda tylko, że miejsce w którym ten port się znajduje, nie ułatwia podłączania kabelka. Sięganie za każdym razem do tyłu monitora i szukanie gniazda nie należy do wygodnych i szybkich zadań. Można co prawda podłączyć przewód na stałe, ale będzie wtedy „kręcić się” po biurku. Nie każdy to lubi.

monitor kfa 2 prisma 02 3 20221030 1595565933

Oznaczenia funkcji przycisków sterujących

Jak w każdym monitorze w prawym dolnym rogu umieszczono przyciski sterujące. Z przodu na listwie umieszczono wyraźne, białe znaki, które informują o funkcji umieszczonych pod nimi – od spodu – przycisków. Są to fizyczne elementy, które trzeba pewnie kliknąć, by zadziałały. Wizualnie, przyciski nie prezentują się najlepiej, co możecie zobaczyć na zdjęciach. W moich oczach prezentują się po prostu niskobudżetowo. Efekt psuje też dodatkowy otwór, który może wskazywać na przycisk, który był w planach, ale z którego zrezygnowano.

monitor kfa 2 prisma 02 5 20221030 1611721876

Przycisku sterujące OSD

Monitor Prisma-02 wygląda prosto, ale też nie brakuje mu elegancji. Materiał, z którego wykonano obudowę prezentuje się dobrze. Nie jest to tani, chiński plastik, na którym każdy dotyk zostawia odciski palców, i który po prostu wygląda „tanio”. Pod kątem jakościowym wygląda to dobrze.

Spójrzmy teraz na specyfikację techniczną.

Wyświetlacz
• Rozmiar ekranu : 27"
• Typ podświetlenia: Led
• Typ panelu: Va
• Proporcja: 16:9
• Rozdzielczość natywna: 1920 X 1080 przy 75 Hz
• Współczynnik kontrastu (maks.): 3000:1
• Jasność (maks.): 250 cd/m²
• Czas reakcji (maks.): 8ms G2G
• Kąt widzenia (poziomy/pionowy): 178º/178º (CR>10)
• Kolory wyświetlacza: 16,7 M, 8 Bit, 72% NTSC
• Funkcja wideo: Tryb HDR, Kompatybilny z G-SYNC, Tryb niskiego niebieskiego światła, Technologia Flicker-Free
• Porty We / wy: Złącze HDMI 1.4, DP, Złącze USB-C
Zużycie energii
• Pobór energii: Typowy 32W
• Zasilanie w trybie gotowości (DPMS): <0,5 W
Wymiary
• Wymiary - z podstawką (SxWxG): 614,7 x 471,3 x 179,3 [mm]
• Wymiary bez podstawy (SxWxG): 614,7 x 363,2 x 48,1 [mm]
Ciężar
• Waga netto z podstawką: 4.65 kg
• Waga netto bez podstawy: 4 kg
• Waga brutto: 6.15 kg
Pozostałe
• Wbudowany głośnik
• Akcesoria: HDMI, USB C, przewód zasilający, Instrukcja obsługi

monitor kfa 2 prisma 02 4 20221030 2081232075

Dostępne interfejsy

W porównaniu do innych producentów KFA 2 nie szaleje z technicznymi informacjami na temat swojego monitora. I muszę przyznać, że jak na 27” wyświetlacz, nie oferuje on zbyt dużej rozdzielczości. Co prawda większość tej wielkości monitorów oferuje Full HD, ale jest też sporo egzemplarzy pozwalających na wyświetlanie obrazu w jakości QHD. I mówić szczerze, tego bym dziś oczekiwał od monitora przygotowanego z myślą o graczach. A tak go producent pozycjonuje aa swojej stronie. W tym przypadku nawet odświeżanie odbiega od dzisiejszych standardów, chociaż jak na matrycę VA nie wygląda źle. Dla wielu graczy dyskwalifikującym parametrem będzie czas odświeżania. 8 milisekund przy przejściu od szarej barwy do szarej jest po prostu nieakceptowalne. W gamingowych monitorach stosowane są matryce oferujące jedną milisekundę.
Zastosowana matryca charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, co pozwala obserwować wyświetlany na niej obraz większą grupą, bez obawy przekłamania kolorów. Ale też 178 stopni, to nic nadzwyczajnego.

monitor kfa 2 prisma 02 6 20221030 1791364035

Maksymalny obrót monitora

Również rozwiązania takie jak, Flicker-Free, Eye Care czy Low Blue Light nie należą do unikalnych. Można je spotkać w wielu monitorach, wielu firm. Oczywiście dobrze, że Prisma-02 może się nimi pochwalić, ale wolałbym zobaczyć tu jakieś własne, autorskie rozwiązanie.
Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz – ten monitor nie ma wbudowanych głośników. Rzadko spotykana rzecz, dlatego warto o tym wspomnieć.

Użytkowanie

Podłączenia monitora jest bardzo proste – nie ma w tym żadnej filozofii. Monitor uruchamia się szybko, ale niestety OSD jest w języku angielskim. Jest co prawda światełko w tunelu – producent pracuje nad polską wersją językową – ale nie zmienia to jednak faktu, że dzisiejsi potencjalni posiadacze tego monitora muszą „zmierzyć się” z ustawieniami w innym języku. Przyznam jednak, że menu jest przejrzyste. I pozwala przesunąć się w wybrane miejsce na ekranie. Nie oferuje jednak wielu opcji, nie ma np. możliwości zdefiniowania różnych profili pod filmy, pracę czy gry. Widać pewne niedopracowania, jak np., w przypadku języków – jest opcja – nie ma wyboru. Jest jeszcze jedna rzecz, która rzuciła mi się w oczy. W specyfikacji producent podaje odświeżanie matrycy z częstotliwością 75Hz, tymczasem OSD wyświetla 60Hz. Gdzie leży prawda?

monitor kfa 2 prisma 02 7 20221030 1454334972

Przykładowy ekran OSD

Patrząc na jakość wyświetlanego obrazu muszę powiedzieć, że nie ma niestety rewelacji. Sama matryca VA, którą tu zastosowano, charakteryzuje się zauważalnym smużeniem. Długi czas odświeżania dokłada do tego swoją cegiełkę. Dzięki ustawieniom mamy pewny wpływ na jasność, kontrast i ciepło barw ale zastosowana matryca oferuje stonowane kolory. Nie mamy niestety wielkiego pola manewru jeśli chodzi o jasność. Tzn. mamy, ponieważ możemy ją modyfikować od 0 do 100%, ale w praktyce różnica nie jest zbyt wielka – zastosowana matryca należy do ciemnych.

monitor kfa 2 prisma 02 9 20221030 1558294059

Ekran OSD pokazujący rozdzielczość oraz częstotliwość 

Powyższe wskazuje, że monitor nadaje się do prac biurowych, ale nie dla graczy. Ta grupa użytkowników oczekuje jednak trochę większej funkcjonalności i trochę bardziej podkręconych parametrów.

Podsumowanie

Jak już wiecie KFA 2 Prisma-02 to jeden z pierwszych monitorów sygnowanych logo tej marki. Jest to model budżetowy, który nie zaoferuje wiele swojemu posiadaczowi. Nie zaszalejemy z ilością podłączanych urządzeń, ale widać, że producent idzie z duchem czasu i np. oferuje możliwość ładowania urządzeń mobilnych (chociaż wg. OSD możemy przesłać przez USB przesłać obraz z urządzenia mobilnego). Zaimplementowano też rozwiązania, które chronią wzrok użytkownika i chociaż nie są to autorskie rozwiązania to warto docenić, że one są. Nie zmienia to jednak faktu, że monitor jest po prostu przeciętny. I decydując się na niego, trzeba sobie z tego zdawać sprawę.
Mocną stroną (nie wierzę, że to mówię) tego modelu jest jego cena. 27-calowy monitor w cenie ok. 650 zł brzmi naprawdę atrakcyjnie.

monitor kfa 2 prisma 02 1 20221030 1179801905

 Monitor KFA 2 Prisma-02

 Plusy Minusy 
cena mała ilośc interfejsów
niedopracowane OSD (producent pracuje nad tym)
przeciętne parametry
brak głośników
ciemna matryca

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube