ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test monitora AOC U2879VF

  • Opublikowano: niedziela, 09, kwiecień 2017 08:17
  • 09 Kwi

Monitory oferujące rozdzielczość 4K zaczynają być standardem. Każdy producent ma już w swoim portfolio co najmniej kilka modeli, a większość produkuje już tylko takie. Nic więc dziwnego, że monitor AOC U2879VF, który trafił do mnie na testy oferuje taką właśnie rozdzielczość. A co jeszcze oferuje? Oto moja recenzja.

 

Testowany monitor nie należy do najnowszych modeli, ale też nie można powiedzieć, że jest stary. Producent wprowadził go do sprzedaży w ubiegłym roku, ciągle jest więc egzemplarzem "młodym". Dodam, że jest on dedykowany graczom, a to oznacza, że wymagania jakie przed nim postawiono nie należą do łatwych. Dla tej grupy użytkowników liczy się wygoda, komfort i jakość, a dokładniej dobry obraz, dobry dźwięk, możliwość podłączenia różnych urządzeń oraz możliwość dostosowania ustawień monitora (tych fizycznych, jak i cyfrowych) do własnych preferencji.

monitor aoc u2879vf 1 20170409 1558258388

Monitor przygotowywany do pracy

Jeśli ktoś zna trochę schemat nadawania oznaczeń poszczególnym monitorom stosowany przez AOC, na pewno domyślił się już, że jest to egzemplarz wyposażony w matrycę o przekątnej 28 cali. Zastosowano w nim szeroką ramkę, która otacza ekran na całym jej obwodzie. Tradycyjnie na dole po prawej stronie umieszczono przyciski sterujące. Ich opisy umieszczono z przodu natomiast właściwe przełączniki są dostępne na dolnej krawędzi. Gniazda przyłączeniowe umieszczono z tyłu na środku, wokół kolumny, na której osadzony jest monitor. Wspomniana kolumna przytwierdzona jest na stałe do obudowy, umożliwia jedynie wychylenie ekranu w niewielkim stopniu do przodu i większym do tyłu. Podstawę stanowi metalizowana stopa w kształcie prostokąta, która przykręcana jest do wspornika. Interfejsy umieszczono w specjalnym zagłębieniu obudowy. Oprócz gniazda zasilania znajdują się tam porty: D-SUB, HDMI, DVI oraz DP.

monitor aoc u2879vf 2 20170409 1262036628

Interfejsy z tyłu monitora

Obudowa w czarnym kolorze bez problemu wpasuje się w każdy wystrój pomieszczenia. Jest elegancka i chociaż nie ma upiększeń i stylizacji, którą lubią gracze, to większość monitorów tak właśnie wygląda - neutralnie.


A jak wygląda specyfikacja?

• Linia monitorów: AOC Gaming
• Wielkość monitora: 28 cali
• Format ekranu: 16:9
• Jasność: 300 cd/m2
• Współczynnik kontrastu: 1000:1
• Współczynnik kontrastu dynamicznego: 80M:1
• Kąt widzenia: 170/160
• Czas odpowiedzi: 1 ms
• Rozdzielczość maksymalna: 3840x2160@60hz
• Złącza: D-Sub, DVI, HDMI, Wejście Display Port
• Pochylenie: -5/+24
• Wymiary [szer. x wys. x gł.] 468.4 x 659.3 x 153.2 mm
• Waga: 4 kg
Niestety, zastosowana w tym modelu matryca nie pozwala na zmianę formatu ekranu. Tak przynajmniej pokazuje publikowana przez producenta specyfikacja Co prawda taką funkcję posiada niewiele monitorów, ale graczom na pewno coś takiego by się spodobało. Na pewno jednak nie będą narzekać na częstotliwość odświeżania - milisekunda to najszybszy możliwy dziś do uzyskania czas. I to jedna z charakterystycznych cech monitorów dla graczy. Zapewnia on podgląd na aktualny stan na polu bitwy, bez żadnych opóźnień, które mogą wpłynąć na wynik meczu. A wszyscy wiemy, jak bolesne może być niezauważenie na czas przeciwnika, który wyskoczył zza rogu.
Niestety, kąty widzenia nie należą do najlepszych. Inne, konkurencyjne modele (w tym również AOC), mają ten parametr lepszy - 176 / 176 stopni. Co oznacza węższy kąt widzenia? Że mniejsza grupa widzów stojąca przed monitorem będzie widzieć dobrej jakości obraz. Osoby stojące po bokach, mogą mieć przekłamania w kolorach.

monitor aoc u2879vf 4 20170409 1448955404

Oznaczenia przycisków sterujących

Na powyższej liście nie ma informacji o technologiach, które zostały wykorzystane w tym modelu. Przede wszystkim wykorzystano w nim FreeSync, która pozwala na odtwarzanie szybkiej akcji bez rwania, zacięć czy smużenia. Oprócz tego producent zaimplementował swoje autorskie rozwiązanie Flicker Free. Jest to hybrydowa technologia regulująca jasność bez efektu migotania, zapewniając wygodne oglądanie. Z kolei sama matryca oprócz wysokiej rozdzielczości UHD oferuje 10-bitową głębią kolorów RGB dzięki czemu przejścia pomiędzy odcieniami są bardziej naturalne, co zapewnia wyjątkowy (podobno) realizm.
U2879VF ma jeszcze coś ciekawego - obsługuje funkcję PiP czyli Picture in Picture i Picture by Picture (obraz w obrazie i obraz obok obrazu). Oznacza to, że jeśli podłączymy do gniazd (HDMI i DP) dwa źródła sygnału - np. komputer i tablet, komputer i laptop itp., będziemy mogli pracować na komputerze i jednocześnie mieć podgląd na to co się dzieje na tablecie czy laptopie lub na odwrót. Wygodna funkcja, zwłaszcza dla osób działających wielotorowo, czyli robiących jednocześnie kilka rzeczy. Można też podłączyć jeden komputer przy pomocy dwóch przewodów, rozszerzyć sobie ekran i odpowiednio wszystko ustawiając cieszyć się dwoma ekranami na jednym monitorze.


Teraz kilka słów na temat użytkowania

Podłączenie monitora nie nastręcza problemu, dlatego nie będę się nad tym rozwodził. Powiem jednak kilka słów na temat sterowania. Podobnie jak w przypadku innych modeli, tak i tu każdy z dostępnych przycisków ma podwójną funkcję. Kiedy nie ma wywołanego menu ekranowego możemy przy ich pomocy wybrać źródło sygnału, format i wielkość ekranu oraz tryb gry. Producent zdefiniował ustawienia: FPS, RTS, Wyścigi, Gracz 1 i Gracz 2. Patrząc na to, co producent umieścił w specyfikacji jest to mała niespodzianka, ponieważ możemy ustawić sobie ekran tak by wyświetlał obraz o przekątnej 21, 23, 27 i 28 cali. Do tego, każdy z nich oferuje różny format ekranu - 16:9, 16:10, 4:3 i 5:4. To czy jest to użyteczne i czy posiadacz tego monitora będzie z tego korzystał, to osobna sprawa. Kiedy natomiast wywołamy menu na ekranie, przyciski zmieniają swoje funkcje na przewijanie pomiędzy poszczególnymi opcjami oraz zatwierdzanie wybranej opcji.

monitor aoc u2879vf 6 20170409 1764104413

Interfejs

Interfejs nie różni się od tego z czym mamy do czynienia w przypadku innych monitorów tego producenta. Menu (proste w obsłudze) przygotowano w języku polskim - co nie powinno dziwić skoro inne modele już korzystały z takiego interfejsu. Jest on przejrzysty i intuicyjny, czyli krótko mówiąc łatwy do opanowania. Zbudowano go jako listwę z różnymi opcjami do wyboru, wyświetlaną w dolnej części ekranu. Tradycyjnie dostępne opcje pozwalają zmienić poziom kontrastu, podświetlenia itp. elementy, które zgrupowano w jednej grupie nazwanej luminacja. Zdefiniowane tryby pracy monitora: FPS, RTS itp. różnią się tak naprawdę tylko podświetleniem. Oczywiście, w każdej chwili możemy sobie zmienić te parametry. Ciekawą funkcją, z którą już jednak miałem do czynienia w innych modelach monitorów AOC, jest możliwość ustawienia automatycznego wyłączenia monitora. System operacyjny (w moim przypadku Windows 10) sam dba o to, by po określonym czasie bezczynności wygasić monitor, tutaj jednak, producent dał nam szansę, by dodatkowo ustawić sobie czas, po jakim ekran ma się wyłączyć. Czy jest to potrzebne nie wiem, na pewno jednak taka opcja nie przeszkadza. Oczywiście możemy również zmienić częstotliwość odświeżania, wyregulować położenie ekranu w pionie i poziomie oraz wyregulować ostrość. Producent pozwala nam również zarządzać nasyceniem barw, podkręcając natężenie odpowiednich kolorów. Zaskoczyła mnie możliwość zdefiniowania wersji standardów HDMI i DP, które U2879VF ma w danym momencie obsługiwać.

monitor aoc u2879vf 7 20170409 1879722207

Okienko PiP-a w lewym górnym rogu

Testy wydajnościowe wykonałem wykorzystując dwa specjalizowane programy: Pixel Persistence Analyzer i Monitest. Pierwszy to zestaw narzędzi, przy pomocy których możemy sprawdzić odzwierciedlenie kolorów, odświeżanie, kontrast itp., natomiast drugi pozwala ocenić te same parametry, ale w inny już sposób. Poniżej prezentuję zrzuty ekranowe z testów obu programów. Wszystkie testy przeprowadziłem na domyślnych ustawieniach monitora. Oprócz dedykowanych do testowania monitorów programów skorzystałem również z filmów, gier i muzyki.

Zacznijmy od programu Monitest, bo test z jego wykorzystaniem jest dość krótki i prosty. Kontrast oraz czytelność tekstów są bardzo dobre, kolory doskonale nasycone. Jeśli chodzi o gradację szarości– ta również wypadła dobrze. W przypadku programu Pixel Persistance Analyzer testy pokazały, że monitor sprawuje się doskonale. Czas reakcji GtG, czyli Grey to Grey (szary - biały - szary), według specyfikacji wynosi 1 ms i to przekłada się na wyniki jakie osiągnąłem w tym programie. W teście z wyścigówką w programie Pixel Persistance Analyzer była ona w miarę wyraźna aż do tempa 18. Później trudno już było odczytać napis znajdujący się na fladze. Wynik jest naprawdę bardzo dobry, chociaż jest subiektywny i zależy od sprawności oka testera. Nie występuje zauważalne smużenie, nie utrudnia ono pracy. Z kolei opcja przesuwających się napisów optymalnie wypadała dla tempa 12, chociaż również z prędkością 13 napisy były czytelne (ale trzeba było się naprawdę skupić). Tutaj już jednak występowało smużenie. Kolory są intensywne, kontrast jest dobry i to zarówno w przypadku normalnej pracy, jak i filmów czy gier. 

capture 185 24072013 205009

Pixel Persistance Analyzer

Tradycyjnie poświęciłem trochę czasu na gry i filmy. W przypadku gier były to The Old Republic, Lord of the Rings Online, Gears of War i Tron: Evolution. W przypadku dwóch pierwszych porównywałem kolory i kontrast, natomiast w tych drugich zwracałem uwagę na dynamiczne zmiany kolorów. I powiem, że wypadło to dobrze. Trudno też jednoznacznie powiedzieć, czy bardziej intensywne kolory są efektem "świeżości" monitora, czy tego właśnie odświeżania, jednego jednak jestem pewien - monitor przypadł mi do gustu.


Podsumowanie

Przyznam, że niechętnie rozstałem się z AOC U2879VF zwłaszcza, że jego cena jest atrakcyjna. Konkurencyjne monitory o takiej samej przekątnej i takiej rozdzielczości kosztują zdecydowanie więcej. Co prawda nie oferuje on wielkiego komfortu - nie ma wbudowanych głośników, niw ma możliwości obrotu ekranu, kąty widzenia są słabe, ale ma za to duży ekran, bogate nasycenie kolorami, wygodny interfejs i mocny atut, o którym już wspomniałem - cenę. 

monitor aoc u2879vf 3 20170409 1154887862

 Monitor w pracy

Plusy Minusy

elegancki
duża częstotliwość odświeżania
polskie menu
PiP/PbP
dore nasycenie barw
cena

brak możliwości podniesienia i obrotu ekranu
małe kąty wychyleń
małe kąty widzenia
brak głośników

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Komentarze   

# Shadow 2017-07-13 06:54
Maksymalna obsługiwana rozdzielczość tego monitora po podłączeniu poprzez port DP to aż 5120x2880 (w zależności od karty graficznej)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube