foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Podobnie jak Asus w swojej marce ROG (Republic of Gamers) oferuje laptopy, monitory, komputery, karty graficzne itp. akcesoria dla graczy, również Acer przygotowuje bogatą gamę urządzeń w dedykowanej dla tej samej grupy użytkowników, serii Predator. Jednym z nich jest monitor Predator Z1 Z271T, który dziś Wam przybliżę.

Monitory z serii Z1 zostały wprowadzone do sprzedaży w czerwcu 2016 roku, czyli ponad rok temu. Acer wprowadził wtedy na rynek trzy monitory, natomiast dziś jest ich już (albo „tylko”, zależy jak na to spojrzeć) pięć. Różnią się między sobą przede wszystkim wielkością ekranu i rozdzielczością. Producent przygotował różne konfiguracje z matrycą o przekątnej 27” i 30”, z zakrzywionym ekranem. W moim przypadku był to model z 27” ekranem oferującym rozdzielczością 1920x1080 pikseli. Natomiast w ramach tej serii można też w modele z matrycą oferującą 2560x1080 pikseli.

monitor acer predator z1 z271t 1 20170922 1055064109

Acer Predator Z1 Z271T gotowy do pr

Razem z monitorem dostarczany jest komplet akcesoriów – przewody: zasilający, USB 3.0 i DP oraz uchwyt montażowy na ścianę. Nie zabrakło również papierowej dokumentacji, czyli skróconej instrukcji użytkownika – również w wersji polskiej.

Konstrukcja

Monitor dostarczany jest z zamontowaną na stałe kolumną jedyne, co pozostaje użytkownikowi zrobić, to przymocować do niej podstawę. Oczywiście jest to banalnie proste wystarczy przykręcić jedną śrubkę. Podstawa wykonana w kształcie litery V od razu rzuca się w oczy połączeniem materiałów o różnej kolorystyce. Czerwień i czerń zawsze dobrze się komponują, a ponieważ producenci o tym wiedzą, chętnie z tego korzystają. W kolumnie przygotowano otwór, który umożliwia estetyczne poprowadzenie przewodów. Umożliwia ona nie tylko podniesienie monitora o 12 cm, ale i jego pochylenie do przodu i do tyłu (-5O /+25O). Możemy też obracać ekranem w ograniczonym zakresie, ale dostępne 30O zapewnia naprawdę spory obszar do manewrów. Pod ekranem zamocowana jest listwa Tobii eye-tracking, o której powiem w części poświęconej specyfikacji i technologiom.

monitor acer predator z1 z271t 2 20170922 1340825883

Logo serii jest wyraźnie widoczne, pod nim listwa Tobii eye-tracking

Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to model dedykowany graczom. Ostre krawędzie obudowy nadają mu agresywny charakter, który jest charakterystyczny dla urządzeń dedykowanych tej grupie użytkowników. Obudowę wykonano z ciemnego tworzywa. Matrycę zamknięto w wyraźnej ramce, która tak jak w innych monitorach jest szersza na dolnej krawędzi. Umieszczono tam wyraźnie rzucające się w oczy logo marki. Przyciski sterujące zlokalizowano z tyłu obudowy po prawej stronie. Można je wygodnie dosięgnąć prawą ręką sięgając za bok Predatora Z1. Z kolei po lewej stronie, bardziej na środku umieszczono hub USB. Oferuje on trzy porty USB 3.0, co powinno zadowolić większość użytkowników. Interfejsy połączeniowe umieszczono w dolnej części „pleców” w specjalnie przygotowanym gnieździe. Podłączone tam przewody chronione są specjalną maskownicą. Znajdują się tam HDMI, DP i gniazdo audio. Zwróćcie uwagę, że nie ma złącz typu DVI, SVGA itp. Są tylko dwie możliwości przesyłania sygnału.

monitor acer predator z1 z271t 3 20170922 1465099532

Stabilna podstawa to... podstawa

Niestety, ponieważ kolumna, na której osadzono monitor ma spore rozmiary, zajmuje on dużo miejsca na biurku. Zwłaszcza, że górną część podpory zakończono skierowanym do tyłu elementem, który dodatkowo zwiększa dystans pomiędzy monitorem a ścianą. Duża kolumna przekłada się również na duży ciężar, który ma też jednak plus – Z1 Z271T stabilnie stoi na biurku.


Specyfikacja

Specyfikacja publikowana przez Acer-a na stronie produktowej jest bardzo uboga. Na szczęście jest ona znacznie bogatsza w instrukcji dołączonej do monitora, dzięki czemu mogę Wam ją przedstawić.
• Przekątna ekranu: 27"
• Powłoka matrycy: Matowa
• Rodzaj matrycy : LED, AMVA
• Typ ekranu: Ekran zakrzywiony
• Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 (FullHD)
• Format ekranu: 16:9
• Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
• Technologia synchronizacji: G-Sync
• Technologia ochrony oczu: Redukcja migotania (Flicker free)
• Jasność : 300 cd/m²
• Kontrast statyczny: 1 000:1
• Kontrast dynamiczny: 100 000 000:1
• Kąt widzenia w poziomie: 178 stopni
• Kąt widzenia w pionie: 178 stopni
• Czas reakcji: 4 ms
• Liczba wyświetlanych kolorów: 16,7 mln
• Rodzaje wejść / wyjść:
o HDMI - 1 szt.
o DisplayPort - 1 szt.
o USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) - 4 szt.
• Głośniki: Tak
• Pobór mocy podczas pracy: 33 W
• Pobór mocy podczas spoczynku: < 0,5 W
• Szerokość: 620 mm
• Wysokość (z podstawą): 400 mm
• Głębokość (z podstawą): 268 mm
• Waga: 7,6 kg
• Regulacja kąta pochylenia
• Możliwość montażu na ścianie: VESA 100 x 100 mm
• Regulacja wysokości
• Wbudowany HUB USB
• Dołączone akcesoria: kabel zasilający, kabel DisplayPort, kabel USB 3.0
• Gwarancja: 24 miesiące (gwarancja producenta)

monitor acer predator z1 z271t 12 20170922 1822966002

Rzut oka na interfejsy

Jak widać na powyższej liście, wszystkie potencjalne postulaty graczy zostaną spełnione. Co prawda rozdzielczość to „tylko” Full HD, niemniej większość gier jest przygotowana w takiej właśnie rozdzielczości. Na pewno plusem jest częstotliwość odświeżania – 144Hz, to przyzwoita wielkość na tle konkurencji. Co prawda nie jest to 200Hz, która staje się coraz bardziej powszechna, ale i tak jest to górna półka tego parametru. Kontrasty i kąty widzenia nie odbiegają od standardu. Podobnie wygląda z czasem reakcji, chociaż wielu graczy wolałoby widzieć w tym miejscu 1-2 ms. W końcu są monitory, które taką prędkość odświeżania oferują. Niemniej, 4 ms, to też przyzwoity czas reakcji.
Na pewno plusem są wbudowane głośniki i wbudowany hub, jednak moc Z1 Z271T tkwi tak naprawdę w technologiach, które Predator ma pod obudową. Jedną z nich jest Flicker Free, czyli takie zarządzanie podświetlaniem ekranu, by oczy mniej się męczyły. W zwyczajnych monitorach, które podświetlane są diodami LED, występuje mniejsze lub większe migotania spowodowane zmianą jasności obrazu w wyniku włączania i wyłączania diod z dużą częstotliwością. W monitorach z systemem Flicker free jasność zmienia się nie dzięki ich włączaniu i wyłączaniu, ale dzięki zmniejszeniu jasności świecenia poszczególnych diod. Dzięki temu zapewniają większy komfort oglądania, obraz jest lepszy i wyraźniejszy, no a nasze oczy zdrowsze.

monitor acer predator z1 z271t 16 20170922 1421230959

Tył monitora z zasłoniętymi przez maskownicę interfejsami

Kolejną technologią, z którą spotka się użytkownik Acer-a Z1 Z271T to rozwiązanie NVIDIA® G-SYNC™. Według producenta uprzyjemnia ona grę, synchronizując kadry generowane przez procesor graficzny z częstotliwością odświeżania monitora, co pozwala wyeliminować rozmywanie ekranu i minimalizuje zacinanie się. W tym przypadku jest jednak mały haczyk – to rozwiązanie działa tylko przy podłączeniu monitora przewodem DP. Jest też autorska technologia Acer-a VisionCare™. Ona z kolei redukuje migotanie ekranu.
Są też inne narzędzia, takie jak np. BlueLigthShield, które pozwala użytkownikom kontrolować ile światła niebieskiego jest używane do wyświetlania obrazu. Dzięki jego obniżeniu zmniejsza się negatywne skutki oddziaływania tej barwy. Ustawienia Acer BlueLightShield można dostosować za pomocą aplikacji Acer Quick Access . Kolejnym autorskim narzędziem jest Acer ComfyView, które redukuje ilość odbitego światła, co również wpływa na zmniejszenie zmęczenia wzroku.

monitor acer predator z1 z271t 14 20170922 1890795773

Nietypowe zakończenie kolumny

Najważniejszą jednak, moim zdaniem, technologią, która jest zaimplementowana w tym monitorze jest Tobii eye-tracking. Jest to technologia śledzenia gałek ocznych, która pozwala sterować w grze spojrzeniem. Rewelacyjne rozwiązanie, które znacznie przyspiesza czas reakcji w trakcie gry. W końcu spojrzenie jest szybsze niż ruch myszką.


Jak to wszystko przekłada się na użytkowanie monitora?

Na szczęście, aby to wszystko dobrze działało wystarczy złożyć monitor i podłączyć przewody. Jedynie w przypadku śledzenia wzrokiem potrzebne jest oprogramowanie, które można pobrać ze strony producenta – Tobii (ok. 160 MB). Jeśli chcemy skorzystać z głośników, musimy podpiąć przewody audio chyba, że przesyłamy obraz poprzez HDMI. W tym przypadku również dźwięk jest transmitowany. Z kolei, jeśli chcemy skorzystać z eye-tracking trzeba podłączyć przewód USB.

monitor acer predator z1 z271t 5 20170922 1143304591

Menu ekranowe

Zanim jednak zaczniemy zabawę w wirtualnych światach warto skonfigurować monitor do swoich oczekiwań. Jak każde tego typu akcesorium i ten wyposażono w menu, przy pomocy którego zmieniamy różne ustawienia. Przy pomocy dostępnych z tyłu na prawym boku przycisków możemy wywołać tzw. „szybkie ustawienia”, czyli: jasność, źródło sygnału i profil ustawień monitora. W tym ostatnim przypadku mamy całkiem spory wybór, producent przygotował profile: Akcja, Wyścig, Sport, Użytkownik, Standard, Eco, Grafika, Film. Jak zapewne się domyślacie różnica tkwi przede wszystkim w kontraście i jasności. Jednak w odróżnieniu od wielu innych monitorów, w tym przypadku możemy modyfikować przygotowane przez Acer-a profile – dotyczy to pierwszych czterech. Najważniejsze jednak, że parametry tych profili możemy zmienić i zapisać. Dzięki temu każdy może samodzielnie, pod siebie, ustawić monitor do tych trzech gatunków gier.
Menu jest proste w obsłudze, joystick przy pomocy którego przełączamy się pomiędzy parametrami jest wygodny w obsłudze. Na plus dla producenta zaliczę też przygotowanie polskiej wersji językowej.

monitor acer predator z1 z271t 19 20170922 1179535503

Joystick i przyciski sterujące

Ciekawym pomysłem jest możliwość ustawienia celownika – są trzy różne wzory – i przypisanie go do określonego profilu. Problem w tym, że celownik ten wyświetla się wtedy cały czas na ekranie, obojętnie czy gramy, przeglądamy Internet lub piszemy recenzję sprzętu. Przydaje się natomiast podczas sterowania wzrokiem.
I w ten sposób dochodzimy do jednej z najciekawszych funkcji tego monitora - Tobii eye-tracking. Rozwiązanie to umożliwia sterowanie ruchem w grze przy pomocy wzroku. Jest to szybsze i przy odrobinie wprawy sprawniejsze niż poruszanie się wirtualną postacią przy pomocy klawiatury czy myszki. Co więcej, wzrokiem możemy nie tylko kierować ruchem, ale i aktywować poszczególne opcje. Wygląda to ciekawie, ale niestety nie udało mi się tego przetestować tak jakbym chciał. Zintegrowany z monitorem moduł Tobii nie chciał ze mną i moimi komputerami (przetestowałem na dwóch) współpracować. Oprogramowanie, które obsługuje tę funkcję raportowało błąd połączenia. Niemniej udało mi się podczas jednej z wielu prób rozpocząć proces kalibracji i muszę przyznać, że rozwiązanie robi wrażenie. Dało mi przedsmak tego, co może, szkoda tylko, że nie udało się przetestować tego „w warunkach bojowych”. To niestety też pokazuje, że jest to słaby element tego monitora może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu, albo też niekoniecznie chce współpracować z Windows 10. Ponieważ testowany monitor odwiedził wcześniej kilku testerów, trudno mi określić, czy jest to wina urządzenia czy systemu. No i nie wykluczam też czynnika ludzkiego, czyli siebie – w końcu i ja mogłem gdzieś popełnić błąd. Niestety, wsparcie producenta nie stanęło na wysokości zadania, nie otrzymałem satysfakcjonującego wsparcia w rozwiązaniu tego problemu.

monitor acer predator z1 z271t 11 20170922 1946552194

Przygotowane przez producenta profile ustawień

Zanim opowiem o czysto subiektywnych wrażeniach, kilka zrzutów ekranowych z testów przeprowadzonych w programach Pixel Persistence Analyzer oraz Monitest. Przypomnę, że pierwszy sprawdza szybkość wyświetlania obrazu, drugi poprawność wyświetlanego obrazu. Oprócz dedykowanych do testowania monitorów programów wykorzystałem również filmy, gry i muzykę.
Testy przy pomocy programów benchmarkowych wykazały, że pod kątem jakości trudno coś obrazowi zarzucić - zwłaszcza gdy się go ocenia gołym okiem, a nie przy pomocy specjalistycznych narzędzi weryfikujących jasność, kontrast itp. Takich parametrów gołym okiem nie zmierzymy i nie ma się co oszukiwać, niewiele osób zauważy różnice. Wróćmy jednak do testów.

monitor acer predator z1 z271t 15 20170922 1549070810

Maksymalne wychylenie monitora w bok

Tradycyjnie zacznę od prostszego (teoretycznie) programu Monitest, bo test z jego wykorzystaniem jest dość krótki i prosty. Kontrast oraz czytelność tekstów są bardzo dobre, kolory doskonale nasycone. Jeśli chodzi o gradację szarości – ta również wypadła dobrze. Program Pixel Persistance Analyzer również pokazał, że monitor sprawuje się doskonale. Czas reakcji GtG, czyli Grey to Grey (szary - biały - szary), według specyfikacji wynosi 4 ms i to przekłada się na wyniki, jakie osiągnąłem w tym programie. W teście z wyścigówką w programie Pixel Persistance Analyzer była ona w miarę wyraźna aż do tempa 19. Później trudno już było odczytać napis znajdujący się na fladze. Wynik jest naprawdę bardzo dobry (chyba mój rekord), chociaż jest subiektywny i zależy od sprawności oka testera. Nie występuje zauważalne smużenie, nie utrudnia ono pracy. Z kolei opcja przesuwających się napisów optymalnie wypadała dla tempa 15, chociaż również z prędkością 16 napisy były czytelne (ale trzeba było się naprawdę skupić). Tutaj już jednak występowało smużenie. Kolory są intensywne, kontrast jest dobry i to zarówno w przypadku normalnej pracy, jak i filmów czy gier.

capture 189 24072013 205010 1

Zrzut ekranu z programu Pixel Persistance Analyzer

Ogólne wrażenie z użytkowania monitora jest pozytywne. Przejścia w scenach dynamicznych są płynne, nie zauważyłem żadnych pikseli czy artefaktów. Kolory są intensywne, kontrast wyraźny, trudno się tu do czegoś przyczepić. Trudno odpowiedzieć, czy są one lepsze od innych monitorów, bo różnice są na tyle małe, że praktycznie niezauważalne. Faktem jest, że po spędzeniu kilku godzin przed monitorem nie odczuwałem zmęczenia wzroku.
Dźwięk wydobywający się z zamontowanych głośników brzmi dobrze. Co prawda nie oferują one wielkiej mocy, nie różnią się w tym od innych monitorów, ale brzmienie jest czyste, głębokie. Dobrze się sprawują zarówno w grach, jak i w filmach. W zupełności wystarczą do normalnego użytkowania, chociaż oczywiście słuchawki dostarczą zdecydowanie lepszych wrażeń (zwłaszcza takie, które mają wbudowany mechanizm wibracji). Niemniej, są dobrze zestrojone, nie zauważyłem by przy maksymalnych ustawieniach nastąpiło jakiekolwiek sprzężenie. Dźwięk cały czas był czysty, bez rzężeń czy charkotu specyficznych dla przesterowania.


Podsumowanie

Acer Predator Z1 Z271T to niezaprzeczalnie monitor, który spodoba się graczom. Niestety, ma on swoje wady, z których największą - w mojej opinii - jest cena. Za monitor trzeba zapłacić ok. 2.400 złotych, co jak na monitor 27', nawet dedykowany graczom, stanowi sporą kwotę. Co prawda ma on kilka fajnych „gadżetów”, z których wystarczy wymienić eye-tracking czy predefiniowane profile pod konkretne gatunki gier, niemniej nie jest to wydatek dla każdego. Widać, że jest to model przygotowany z myślą o graczach dla graczy. Bardzo często producenci oferują monitory dla graczy, które tak naprawdę oferują tylko dobre parametry wyświetlania. Pamiętam np. model iiyamy, w którym monitor dla graczy wyposażono w pivot. Po co graczom ekran ustawiony w pionie? Acer czegoś takiego nie robi. To co jest zaimplementowane w Predatorze, służy tylko i wyłączenie poprawieniu doznań z zabawy.
Na pewno, jeśli Was na to stać, warto rozważyć ten monitor. Pomimo moich problemów z eye-tracking, będę polecał ten Z1 Z271T, bo wiem, że to działa.

monitor acer predator z1 z271t 17 20170922 1150909953

Acer Predator Z1 Z271T

Plusy Minusy

Świetny obraz
Proste menu
Tracking-eye
Zdefiniowane profile ustawień dla grup gier

Cena
Full HD to już trochę mało
Ciężki
Zajmuje dużo miejsca na biurku

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube