uGo Hover Ball

Bezpieczna piłka w domu

Więcej...

Goclever smart band Max Fit Premium

Prosta opaska dla miłośników zdrowia

Więcej...

AOC AGON AG271QG

Monitor dla graczy z ciekawostkami

Więcej...

SanDisk Extreme Pro USB 3.1 Flash Drive 128 GB

Dobra pamięć zawsze się przyda

Więcej...

MyKronoz ZeTime

Elegancki smartwatch z dużymi możliwościami

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test nawigacji Navitel E500

  • Opublikowano: środa, 03, maj 2017 07:14
  • 03 Maj

Spis treści

Do tej pory przybliżyłem Wam nawigacje dwóch producentów: Garmina i Mio. Ich cechą wspólną jest cena, która ustawia te urządzenia na górnej półce cenowej. Navitel E500, o którym Wam dziś opowiem należy do tańszych urządzeń. A czy pod kątem funkcjonalnym oferuje to samo przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Testowana nawigacja należy do modeli z ekranem o przekątnej 5 cali oferującym rozdzielczość 480x272 pikseli. Jest więc mały co ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że po zamontowaniu na szybie samochodu zasłania mniejszy obszar, natomiast minusem jest to, że wyświetlany obraz i napisy są odpowiednio mniejsze. Opakowanie nie różni się swoją szatą graficzną od innych pudełek z nawigacjami. Jest kolorowe, z grafiką prezentującą nawigację na górnej powierzchni. Nie brakuje oczywiście ikon informujących o możliwościach E500, z czego chyba najistotniejszą jest ta, która mówi o dożywotniej aktualizacji map 45 krajów europejskich. Pamiętam czasy gdy za takie rzeczy trzeba było płacić, dziś producenci tych urządzeń dają nam różnego rodzaju aktualizacje za darmo. I to cieszy.

nawigacja navitel e500 11 20170502 2052954663

Pudełko z nawigacją

W pudełku oprócz nawigacji znajduje się uchwyt samochodowy, ładowarka samochodowa miniUSB, przewód miniUSB, papierowa instrukcja użytkownika w kilku wersjach językowych, karta gwarancyjna i rysik. Przyznaję, że to ostatnie mnie zaskoczyło, żadna nawigacja z którą miałem do tej pory do czynienia nie miała takiego akcesorium na wyposażeniu. Na pisak przygotowano specjalne gniazdo przy uchwycie samochodowym, które chyba jednak nie wybrano zbyt fortunnie. Po zamontowaniu nawigacji na szybie samochodu, znajduje się on z tyłu zasłonięty przez E500. Sięganie po niego, zwłaszcza w czasie jazdy (nie powinniście tego robić, ale wiem że i tak mnie nie posłuchacie) jest niewygodne. Na pewno jednak ułatwia on obsługę ekranu z małymi ikonami.

nawigacja navitel e500 12 20170502 1406941946

Nawigacja Navitel E500

Konstrukcja

Nawigacja ma kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Wyświetlacz osadzono w solidnej ramce, chociaż nie tak sporej jak robi to np. TomTom. Na pewno jednak wytrzyma ona niejeden upadek. Na górnej krawędzi umieszczono włącznik (z lewej strony) oraz wgłębienie do mocowania uchwytu samochodowego. Z lewej strony na krawędzi znajdują się gniazda: audio (jack 3.5mm), kart microSD, oraz zasilające microUSB. Z tej samej strony ale z przodu znajduje się dioda LED informująca o stanie naładowania baterii. Z kolei z tyłu znajduje się przycisk resetu, schowany w głębokim otworze. Na dolnej krawędzi znajdują się dwa wyżłobienia, które umożliwiają montaż urządzenia w uchwycie. Zarówno to górne, jak i te dolne wyglądają dość niepozornie. Obawiałem się, że nie zapewnią one stabilnego połączenia z uchwytem na szczęście moje obawy okazały się nieuzasadnione. Połączenie okazało się solidne, a przede wszystkim bardzo wygodne w montażu i demontażu. Wygodniejsze niż stosowane przez Mio w jej nawigacjach. Montaż i demontaż nawigacji Navitel w uchwycie można bez problemów wykonać jedną ręką, co w przypadku Mio jest w zasadzie niewykonalne (zwłaszcza demontaż). Jak każda nawigacja, tak i ten model ma wbudowany głośnik. Umieszczono go z tyłu co zdradzają otwory w obudowie.

nawigacja navitel e500 17 20170502 2017986042

Niepozorne wgłębienia montażowe do uchwytu


Sprawdźmy teraz jak wygląda specyfikacja

• Procesor: Mstar MSB2521 800 MHz, Cortex-A7
• RAM: 128MB, DDR3
• Wejście na kartę microSDHC: do 32 GB
• System operacyjny: WINCE 6.0
• Wersja oprogramowania: ARMV4I
Podstawowe parametry
• Wyświetlacz: 5” TFT, 800×480
• Głośnik: 8 Ohm / 1.5 W
Parametry GPS
• GPS: MSR2112 32PIN-QFN
• Częstotliwość: 1.575 GHz
• Ilość kanałów: 66 channels (search positioning)/ 22channels (tracking)
• Kod C/A: 1.023 MHz chip rate
• Wrażliwość: -165 dBm
• Dokładność lokalizacji: 10 m, 2D RMS; 5 m 2D RMS,WAAS enable
• Oszacowanie: 0.1 m/s
• Częstotliwość aktualizacji: 1 Hz
• Przedłużenie czasu: 0.1 s
• Gorący start: 2 s (Autonomiczny)
• Ciepły Start: 32 s (Autonomiczny)
• Zimny Start: 35 s (Autonomiczny)
• Maksymalna wysokość nad poziomem morza: 18,000 m
• Szybkość maksymalna: 515 m/s
• Antena: Internal ceramic antenna; 18.4 mm × 18.4 mm × 2 mm
• NMEA: NMEA 0183 standard v3.01 and wstecz
• Szybkość transmisji: 115200 bps
• Port: COM1

nawigacja navitel e500 16 20170502 2085970516

Gniazda interfejsów na lewym boku urządzenia

Na swojej stronie internetowej producent nie przedstawia zbyt szczegółowej specyfikacji. Powyższą listę znalazłem w instrukcji i jak widzicie jest dość szczegółowa. Być może niektórych z Was zainteresują takie parametry jak częstotliwość, rodzaj modułu GPS czy rodzaj wykorzystanej anteny, ważniejsze jednak, moim zdaniem, są częstotliwość aktualizacji i dokładność lokalizacji. Na pewno ciekawą informacją są czasy uruchomienia urządzenia: gorący i zimny. I muszę przyznać, że czasy te są zgodne z rzeczywistością. Faktycznie nawigacja uruchamia się w ciągu pół minuty. Ciekawą rzeczą jest to, że nawigacja działa poprawnie do wysokości 18 kilometrów. Powyżej jej wskazania mogą nie być poprawne, chociaż nie sądzę by ktoś z Was chciał jeździć samochodem, rowerem czy innym pojazdem naziemnym na takiej wysokości.
Warto zwrócić uwagę na to, że Navitel oparł swoje urządzenie na systemie Windows CE. Procesor Cortex-A7 (Mstar MSB2521 800 MHz) stosowany jest w wielu nawigacjach i doskonale się tam sprawdza. Podobnie rzecz wygląda i tutaj - do płynnego działania oprogramowania wystarcza 128 MB pamięci RAM. Jedyną rzeczą, która może martwić jest system operacyjny. Microsoft już od jakiegoś czasu zapowiada wstrzymanie wsparcia dla tego systemu co może się w przyszłości przełożyć na kwestię aktualizacji oprogramowania producenta. Może, ale nie musi.

nawigacja navitel e500 13 20170502 1592993333

Nawigacja z uchwytem


Oprogramowanie

Pomimo tego, że producent korzysta z systemu Microsoftu użytkownik nie ma bezpośredniej styczności z Windowsem CE. Podczas uruchamiania startuje aplikacja przygotowana przez Navitel. Na początek wyświetla się komunikat pouczający o bezpiecznym użytkowaniu nawigacji i nie ustawianiu adresu docelowego podczas jazdy. Dopóki nie zaznaczymy by się nie wyświetlał, przy każdym uruchomieniu będzie nas nękał swoim widokiem. Po zamknięciu tego okna zobaczymy mapę okolicy oraz pasek opcji umieszczony po lewej stronie. Na jego dole znajduje się ikona wywołująca menu, natomiast ponad nią znajdują się informacje związane z następnym manewrem, aktualną prędkością oraz zestawem informacji dotyczących podróży: czasu podróży, odległości do punktu docelowego i szacunkowym czasie przybycia. To jakie dokładnie informacje są tam pokazywane zależy od użytkownika. Na górze ekranu znajduje się pasek, który informuje o postępie w pokonywaniu trasy. Z kolei z prawej strony znajdują się przyciski związane z mapą - przybliżanie, oddalenie, widok 2D/3D oraz regulacja głośności. Jest tu też przycisk pozwalający na zapisanie współrzędnych wskazanego na mapie punktu. Część z tych przycisków pojawia się w specyficznych sytuacjach, np. po dotknięciu palcem ekranu.

nawigacja navitel e500 6 20170502 1260338594

Widok mapy

Po wybraniu menu zobaczymy okno z paskiem przewijania z boku i czterema dużymi przyciskami na ekranie. Każdy z nich przenosi nas do określonych ustawień nawigacji. Szkoda tylko, że pomimo dużych przycisków producent zastosował małą czcionkę do ich opisów. Aż się prosi by wykorzystać dostępne miejsce i umieścić tam bardziej czytelne nazwy. Wśród dostępnych opcji są m.in. wyznaczanie trasy, trasa, odtwarzacz multimediów, najbliższe miejsce, punkt trasy, historia i współrzędne geograficzne. Wprowadzanie ich odbywa się przy pomocy klawiatury ekranowej, która z uwagi na mały ekran może kłopotliwa dla osób o dużych dłoniach (i palcach). Na szczęście jest wspomniany już rysik, którym możemy wygodnie wybierać poszczególne litery i cyfry.

nawigacja navitel e500 2 20170502 1611972712

Opisy mogłyby być większe

Wybierając opcję Mój Navitel możemy zobaczyć jakie mapy mamy zainstalowane. Kolejne mapy możemy zainstalować korzystając z oprogramowania, które przygotował producent, o którym opowiem za chwilę. Tymczasem dwa słowa na temat ustawień. Po wybraniu tej pozycji menu zostaniemy przeniesieni do ekranu z siedmioma grupami ustawień (jest jeszcze ósma pozycja - Copyright - ale tam raczej niczego nie ustawimy). Przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi zestawami ustawień możemy włączyć lub wyłączyć wyznaczanie trasy poprzez drogi płatne, nieutwardzone i z połączeniami promowymi, możemy też wybrać czy jedziemy samochodem / motorem, czy idziemy na pieszo, czy jeździmy taksówką, autobusem czy jako kurier. W tych ostatnich przypadkach możemy ustawić masy całkowite pojazdu, nacisk na osie, wysokość itp. parametry przydatne przy wyznaczaniu trasy dla większych pojazdów. Możemy też włączyć różnego rodzaju ostrzeżenia np. przekroczenie prędkości już o 10 km/h (jest też opcja 0 km/h, ale kto by to ustawiał). Producent oddał również do naszej dyspozycji bazę fotoradarów, również dla nich możemy ustawić ostrzeżenia - wybierając czy ma to być fotoradar statyczny, kamera pomiaru prędkości, mobilny fotoradar itp. Oczywiście możemy też włączyć ostrzeżenie dla wszystkich rodzajów tego typu urządzeń. Ponieważ nawigacja ma w sobie bazę drogową prawie całej Europy, ma również kilka wersji językowych oprogramowania. Oprócz zmiany języka możemy też zmienić lektora, w przypadku polskich wersji mamy do wyboru Zbigniewa Urbańskiego (domyślny), Annę Cieślak, Alicję i Adama (tych ostatnich nie wymieniono z nazwiska, ciekawe dlaczego). Osoby przyzwyczajone do innego układu klawiatury mogą również zmienić i to. W każdej chwili możemy też podejrzeć informacje o satelitach, z którymi jesteśmy połączeni, sprawdzić poziom ich sygnałów itp. Raczej gadżet niż informacja, z której będziemy często korzystać. Niemniej pokazało mi to, że Navitel ma lepszą antenę GPS niż Garmin, czy Mio - E500 złapał sygnał i połączył się z satelitą z wnętrza mojego domu, podczas gdy urządzenia wspomnianych producentów nie mogły tego zrobić. Podobnym gadżetem jest tablica rozdzielcza czyli ekran podzielony na dziewięć okienek prezentujących różne informacje m.in: średnią prędkość, największą prędkość, drogomierz, czas przemieszczania się, czas postoju, porę dnia, godziny wschodu i zachodu słońca. Nie sądzę byś drogi użytkowniku zaglądał do tego często, chociaż od czasu do czasu z ciekawości można tam rzucić okiem.

nawigacja navitel e500 4 20170502 1661763321

Ekran wprowadzania współrzędnych

Innym z gadżetów funkcjonalnych jest odtwarzacz multimedialny. Możemy odtwarzać muzykę z karty microSD umieszczonej w gnieździe lub z Transmitera FM. Czy to jest wygodne i przydatne - trudno mi odpowiedzieć. Ja wolałbym mieć możliwość podłączenia smartfona i wykorzystania E500 jako zestawu głośnomówiącego. Moim zdaniem jest to dziś bardziej przydatne, bo i tak muzykę, którą słuchamy mamy zarchiwizowaną (lub pobieramy online) na smartfonie. Ale może są wśród Was osoby, które będą wolały nagrać sobie pliki na małą kartę pamięci, którą łatwiej zgubić niż dużego, solidnego i będącego zawsze pod ręką smartfona.
Wyznaczanie trasy możliwe jest na kilka sposobów - możemy podać adres docelowy, kod pocztowy a nawet współrzędne geograficzne. W przypadku tych ostatnich nie zawsze uda się wyznaczyć bezpośrednią trasę, wszystko zależy od tego jakie współrzędne podamy i czy leżą one na drodze. Przydają się natomiast gdy podróżujemy piechotą. W końcu, teoretycznie, dojść można wszędzie. Sposób wprowadzania danych jest prosty, w każdej chwili możemy wrócić do poprzedniego wyboru i go zmodyfikować, najważniejsze jednak, że cały czas widzimy co wcześniej wprowadziliśmy. Pod tym kątem oprogramowanie Navitel jest wygodniejsze w porównaniu do np. TomTom-a czy Mio. Tamte nawigacje miały jednak większą czcionkę, która zapewniała większy komfort obsługi. Program Navitel wylicza i proponuje trzy trasy, prezentując je na mapie razem z informacją o czasie dojazdu i odległości w kilometrach. Nie ma jednak jednej z kluczowych, moim zdaniem, informacji - czy jest to trasa z drogami płatnymi czy bez. Wybierając jedną z dostępnych opcji ruszamy tak naprawdę "w ciemno". Potem oczywiście dowiadujemy się, że mamy przed sobą drogę płatną - pojawia się odpowiedni komunikat - wolałbym mieć to jednak na etapie wyboru trasy. Moim zdaniem to spora wada - proponuję producentowi szybką aktualizację oprogramowania.

nawigacja navitel e500 5 20170502 1106682282

Wyznaczanie punktu docelowego

Na pewno za to na plus mogę zaliczyć wykorzystaną przez Navitel mapę. Pozwala na płynne przełączanie się pomiędzy widokiem 2D i 3D, ale to nie za to chcę ją pochwalić. Jest ona bardzo szczegółowa, ma zaznaczone budynki z ich numeracją, podczas jazdy widać okoliczne miejscowości, jeziora itp. W porównaniu do tego, co np. oferuje Mio na wykorzystywanych przez siebie mapach to jest to naprawdę duży krok do przodu. Szkoda tylko, że zastosowany ekran nie należy do lepszych. Kąty widzenia są małe, co powoduje, że pasażer siedzący obok kierowcy może mieć problem z obserwacją wskazywanej drogi. Na szczęście podobnie jak w przypadku innych nawigacji, tak i tu wyświetlacz jest matowy dzięki czemu nie odbija refleksów świetlnych.
Każdy producent urządzeń nawigacyjnych umożliwia aktualizację zainstalowanych na nim map. Większość producentów urządzeń z tzw. "górnej półki" - Mio, Garmin itp. - oprócz samej aktualizacji oferuje również kilka innych funkcji pozwalających na np. zarchiwizowanie trasy, zaplanowanie trasy na PC i późniejsze jej wgranie na urządzenie, zarządzanie ulubionymi miejscami, sprawdzanie różnego rodzaju statystyk itp. Navitel niestety czegoś takiego nie oferuje. Program przygotowany przez producenta (ok. 100 MB, dla porównania MioMore Desktop to ok. 22 MB) pozwala tylko na aktualizację oprogramowania i map. Oczywiście jest też przekierowanie do sklepu, w którym możemy kupić nowe mapy. Niestety, podczas próby aktualizacji okazało się, że na dysku urządzenia brakuje pamięci, która potrzebna jest na nowe pliki. Podobnie wyglądała sytuacja z próbą dołożenia nowej mapy - Cypru. Możemy co prawda przejrzeć dysk urządzenia i usunąć niepotrzebne mapy czy głosy lektorów, ale co jeśli będą nam potrzebne w przyszłości? Co jeśli system do działania potrzebuje spójności listy katalogów i plików? Mało prawdopodobne, ale możliwe. Pozostaje nam wyposażenie się w kartę pamięci i zapisywanie na niej aktualizacji. Tylko... te maleństwa potrafią czasem przestać odpowiadać. Co wtedy?

capture 001 02052017 130451

capture 002 02052017 130503

capture 003 02052017 130621

Zrzuty ekranowe z programu do aktualizacji nawigacji

Na koniec zostawiłem baterię. Nawigacja jest w nią wyposażona, chociaż producent nie wymienia tego w specyfikacji urządzenia. Nie powiem więc jak duży akumulator jest w niej zamontowany i jak wygląda na tle konkurencji. Powiem za to, że pozwala na ok. 3 godzinną pracę urządzenia. Lepiej niż TomTom, którego kupiłem kilka lat temu i porównywalnie z Mio, którą dziś używam.


Podsumowanie

W powyższym tekście porównywałem Navitel E500 z TomTom-em, Mio i Garminem. Wskazywałem plusy i minusy różnych rozwiązań i funkcji i dla wielu z Was zapewne opisana nawigacja wypadnie słabo. Weźcie jednak pod uwagę to, że urządzenia są kierowane do różnych użytkowników, do osób o różnych potrzebach, oczekiwaniach i wymaganiach. I o różnych portfelach. Mio i Garmin oferują więcej, ale też za swoje produkty żądają więcej. Za ich produkty zapłacicie 500 zł, 700 zł a nawet 1000 złotych w zależności od modelu. Tymczasem za opisaną powyżej nawigację zapłacicie od 260 zł do 299 złotych. Biorąc więc pod uwagę, że mamy dożywotnią aktualizację map krajów europejskich, cena wydaje się atrakcyjna. Oczywiście dziś już praktycznie każdy producent daje aktualizacje map w cenie urządzenia, ale są też inne plusy tej nawigacji. Zestawcie je z minusami, które wykazałem powyżej (krótkie ich zestawienie przedstawiam poniżej) i sami zadecydujcie czy warto tę nawigację kupić czy lepiej wybrać coś o większej funkcjonalności i komforcie użytkowania, ale za większe pieniądze. Jednego możecie być jednak pewni - Navitel E500 doprowadzi Was pod wskazany adres, a to przecież chyba najważniejsze zadanie każdej nawigacji, prawda?

 

Plusy Minusy

solidna budowa
stabilny uchwyt samochodowy z łatwym montażem
szczegółowa mapa
obsługa multimediów, również przez transmiter FM

mała czcionka
uchwyt rysika w trudno dostępnym w czasie jazdy miejscu
brak informacji o drogach płatnych / darmowych przy wyborze trasy
mało opcji konfiguracyjnych wyszukiwanie trasy
uboga funkcjonalność programu aktualizacyjnego na PC
mała pojemność dysku - problem z aktualizacjami

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

 

Komentarze   

# karfotel 2017-05-08 20:12
Uważam że dużo lepszą robotę zrobi produkt z firmy lamax s5, a cena jest bardziej przystępna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube