foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Rozwój urządzeń mobilnych oraz rosnące wymagania względem naszej mobilności wymusił zmiany w urządzeniach dostarczających domowe sieci radiowe. W ciągu ostatnich kilku lat zwykłe access pointy zostały wyparte przez routery, które wspierane przez różnego rodzaju wzmacniacze zapewniają stabilne pokrycie falami radiowymi nawet kilkupiętrowych domów. Jednak główne zmiany cały czas ukierunkowane są na zarządzanie taką siecią oraz wykorzystanie do tego różnych automatów nazywanych inteligencją. Jednym z najnowszych domowych routerów dostępnych na rynku jest MR80X firmy Mercusys. Sprawdziłem, jak on sprawdza się w praktyce.

Urządzenie zapakowane jest w duży, naprawdę duży karton. Umieszczone na nim napisy informują, że router oferuje sieć WiFi w trybie Dual-Band AX3000. Zlokalizowane w prawym górnym rogu logo pokazuje, że generuje on najnowszy standard sieci – WiFi 6. Z kolei umieszczone z tyłu opisy zachwalają lepsze radzenie sobie ze stałymi przeszkodami, lepsze zabezpieczenia itp. W środku oprócz routera i zasilacza znajduje się przewód Ethernet. I oczywiście papierowa skrócona instrukcja instalacji.

router mercusys mr80x 1 20220910 2012271138

Opakowanie

Konstrukcja

MR80X to router, który może przywodzić na myśl urządzenie dla graczy. Dopóki nie weźmie się go do ręki. Wizualnie prezentuje się elegancko, chociaż widać, że do jego konstrukcji wykorzystano tworzywo nie najwyższej jakości. W porównaniu do materiałów wykorzystywanych przez takie firmy jak Asus czy AVM, to co oferuje Mercus bardziej kojarzy mi się z tym co w swoich modelach wykorzystuje Tenda. Jest też bardzo lekki co raczej nie dziwi biorąc pod uwagę, że dzisiejsze routery składają się z płytki z elektroniką, na której przymocowano gniazda interfejsów i wyprowadzenia anten oraz zewnętrznego zasilacza. A co do materiału obudowy – warto pamiętać, że cen to urządzenie leży dużo niżej niż przywołane Asus i AVM, bo tak jest też przez producenta pozycjonowany. Gdzieś więc te koszty trzeba ciąć, prawda?

router mercusys mr80x 2 20220910 1354997939

Router Mercusys MR80X po wyjęciu z opakowania

Mercusys zastosował nieregularny kształt obudowy co wizualnie daje ciekawy efekt. Górną powierzchnię wykończono łącząc błyszczące płytki z matowymi użebrowaniami, które zapewniają dobrą wentylację wnętrza. Niestety, na błyszczących elementach zostają ślady palców, co szybko psuje estetykę urządzenia. Anteny rozmieszczono na bokach (po jednej) oraz z tyłu (dwie). Są one zamontowane na stałe, nie da się ich zmienić na inne, lepsze.
Jak w większości routerów interfejsy umieszczono z tyłu. Oprócz gniazdu zasilania znajdują się tu cztery gniazda Ethernet – jedno WAN i trzy LAN. I to jest jedna z cech wyróżniających ten router na tle innych – trzy gniazda LAN. Tylko trzy. Oznacza to, że przewodowo nie podłączymy zbyt wielu urządzeń. Nie wiem jak Wam, ale w moim przypadku cztery porty to mało, pomimo tego, że mam dużo urządzeń bezprzewodowych. Trzy powodują, że router jest u mnie skreślony Komputer stacjonarny, NAS, telewizor... A co z drukarką? Co z wieżą? Z drugiej strony nie każdy ma takie potrzeby, nie przesądzajmy więc o routerze tylko na bazie liczby portów.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube