foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Fritz!Box 4020 to nowy router z serii FRITZ!Box, który odwiedził moje laboratorium. Nowy model już na pierwszy rzut oka jest mniejszy od routera 7490, który miałem przyjemność testować. A czy mniejszy rozmiar to jedyna różnica, dowiecie się zaglądając poniżej.

Na pewno nie uległa zmianie szata graficzna opakowania. Jest tak samo kolorowe, i jak poprzednie pokazuje główne cechy routera. Od razu też widać, że producent trzyma się swojej konwencji obudowy. Zawsze porównuję ją do statku UFO - lekko spłaszczony kształt o miękkich krzywiznach krawędzi wyposażony w stateczniki, które tak samo wyglądają, jak te montowane na samochodach - nazywane płetwami rekina. Nie ma tu tradycyjnych anten, co jest zaletą i wadą jednocześnie. Zaletą dlatego, że ich nie zgubimy, nie połamiemy itp., a wadą dlatego, że nie zmienimy ich na lepsze - o większym zysku. Nie zmienimy też ich położenia w celu poprawy propagacji fal. Niemniej, stosowany przez AVM kształt tego routera podoba mi się, zwłaszcza w srebrno-czerwonej kolorystyce, która jest kolejną charakterystyczną cechą serii Frtiz!Box.
W środku oprócz routera znajdziemy również zasilacz, przewód Ethernet oraz instrukcję instalacji. Przygotowano ją w polskiej wersji językowej, z dużymi czytelnymi rysunkami. Ponieważ kilka ostatnich urządzeń, które testowałem miało instrukcje przygotowane po "macoszemu" i na tzw. "odwal się" stałem się lekko przeczulony w tym zakresie. W tym przypadku AVM mogę wskazać jako wzór do naśladowania - instrukcja jest przygotowana wzorowo.

router fritzbox 4020 1 20151212 1174653485

FRITZ!Box 4020

Producent nie zapomniał np. umieścić w niej informacji:
- Nie instalować urządzenia FRITZ!Box podczas burzy
- Szczeliny wentylacyjne urządzenia FRITZ!Box nie mogą być zasłonięte
- Podłączyć urządzenie FRITZ!Box do łatwo dostępnego gniazdka
itp. itd. Niby banalne informacje, ale... ktoś o tym pomyślał i umieścił je w instrukcji w taki sposób, że rzucają się w oczy.

FRITZ!Box 4020 na tle 7490 wygląda jak dziecko. Gabarytowo jest o ok. 1/3 mniejszy, co spowodowało, że wyposażono go w mniejszą ilość interfejsów. Z tyłu umieszczone zostały 4 porty LAN, 1 port WAN i gniazdo zasilania. Na prawym boku zlokalizowano jeszcze jeden portu - USB. I to wszystkie interfejsy jakie mamy. W porównaniu do modelu 7490 nie ma modemu ADSL, nie ma też gniazd telefonicznych, nie ma też drugiego portu USB. Na górze umieszczono dwa przyciski WPS i WLAN - tu też nic się nie zmieniło - oraz pięć kontrolek świetlnych informujących o trybie pracy urządzenia. I tu również nic się nie zmieniło - z wyjątkiem oznaczeń, ponieważ w przypadku 7490 mieliśmy obsługę telefonów i tam dwie kontrolki dotyczyły takich właśnie połączeń. W recenzowanym obecnie routerze kontrolki dotyczą: zasilania, Internetu, WLAN-u, LAN-u i Info. To ostatnie jest interesujące prawda? Jakie informacje może nam przekazać to światełko?

router fritzbox 4020 3 20151212 1898596640

FRITZ!Box 4020 raz jeszcze

Tak jak 7490, tak i ten router jest wykonany solidnie z dużą dbałością o jakość. Wszystko jest dobrze spasowane, nie ma elementów ruchomych a małe gabaryty pozwolą go umieścić gdziekolwiek. Specjalne uchwyty na spodzie pozwalają zamontować go na ścianie (przewodami w dół).

Komentarze   

# Pawel 2016-06-06 10:32
Router nie posiada żadnej instrukcji. Kilka oczywistych rzeczy wypisanych na złożonej kartce a4 to nie instrukcja. Interfejs zmienia się na całkowicie polski po podłączeniu do internetu. Największym problemem w tym modelu jest chyba brak klonowania mac adresu lub ręcznej możliwości jego zmiany (ja nie widzę nigdzie tej opcji - jeśli by była jakakolwiek instrukcja to by było wiadomo ;)).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-06-07 19:39
Instrukcja jest - oczywiste rzeczy są dla kogoś, kto ma do czynienia z routerami na co dzień, a nie dla kogoś kto buduje siec radiowa w domu i do tego potrzebuje ten router. Mało kto w domowych rozwiązaniach chce/zamierza klonowac MAC adres.
To, że interfejs zmienia się na polski to chyba dobrze? Ja jestem zwolennikiem stosowania polskich lokalizacji, więc dla mnie jest to plus. A to, że mamy dziś w sieci mechanizmy rozpoznające Twoją lokalizację i dostosowujące się to tego... taki wiek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zox 2016-10-26 19:53
"Niestety, router nie zyskał mojej sympatii."
"Mi FRITZ!Box 4020 przypadł do gustu"
Nie ma to jak zdecydowanie.
Poza tym co to za pomysł z nieklikalnymi obrazkami?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-10-27 14:41
nie, no... jak cytujecie to dokładnie, a nie wyrwane z kontekstu. W treści jest:
"Niestety, router nie zyskał mojej sympatii. A może inaczej, zyskał, ale załapał dużego minusa" Więc summa summarum zyskał, ale ma dużego minusa :)

nieklikalne obrazki - kiedyś były klikalne, po jednym z updatów komponentu odpowiedzialneg o za galerię przestały się powiększac :(. Ale są w galerii, tam można je obejrzec - nawet w większej liczbie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Gejb 2021-05-28 20:18
Przereklamowany . Zasięg taki sobie. Nic specjalnego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2021-06-22 08:39
Nie zgodzę się. Zasięg zależy od wielu czynników - pytanie ile masz sieci WiFi wokół siebie i ile z nich pracuje na tym samym kanale, co Twoja - sprawdzałeś to?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# gejb 2022-10-14 20:57
tplink wr841 ma sygnał wifi lepszy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube