foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Każdy z nas, użytkowników komputerów, prędzej czy później staje przed problemem braku miejsca na dysku. Obojętnie jaki dysk w komputerze zastosujemy, miejsca zawsze będzie mało. A jeśli uporamy się z tym problemem, to pojawi się inny - kwestia udostępniania zdjęć, filmów i dokumentów innym użytkownikom lub po prostu na urządzeniach mobilnych. Problemy te rozwiązuje serwer plików, zwany popularnie NAS-em. W mojej bazie recenzji znajdziecie dwa teksty przybliżające D-LINK DNS-327L i ZyXEL NSA 325 v2. Dziś, dołącza do nich trzeci - ASUSTOR AS3102T.

Na początek określmy sobie wymagania dla takiego serwera plików. Przede wszystkim powinien mieć możliwość przechowywania dużych ilości danych, a więc obsługi dużych dysków. Dodatkowo, dobrze by było, by zapewniał bezpieczeństwo danych, a więc dane były automatycznie archiwizowane, czyli np. by dyski pracowały w tzw. mirrorze. Oczywiście do danych musi być szybki dostęp, potrzebny jest więc szybki port Ethernet i dobrze by było, gdyby urządzenie pozwalało na bezpośrednie połączenie za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Te wszystkie funkcje powinniśmy móc łatwo skonfigurować przy pomocy prostego i intuicyjnego oprogramowania. No i na koniec - cena. Musi być przystępna. Mniej ważny jest wygląd, bo raczej nie wystawiamy takich urządzeń na półce, by stanowiły ozdobę pokoju. Na pewno jednak chcemy, by konstrukcja była stabilna i odporna.

serwer plikow asustor as3102t 2 20160903 1791148421

Z czymś takim wrócicie do domu, jeśli zdecydujecie się na zakup Asustor AS3102T

Konstrukcja

Zacznę od końca, czyli od konstrukcji. Zanim jednak powiem jak ona wygląda wspomnę, że urządzenie zapakowano w wygodne do transportu opakowanie wyposażone w uchwyt walizkowy. Na pewno producentowi należy się za to ukłon. W środku białego pudełka (na którym tradycyjnie umieszczono zarówno grafikę prezentująca NAS-a, jak i jego główne cechy) znalazłem AS3102T, zasilacz, przewód Ethernet, płytkę z instrukcją, śrubki montażowe oraz papierową dokumentację, która... wita nas i odsyła na stronę internetową do instrukcji. Krótki, trzy punktowy tekst, za to w kilkunastu językach. Szkoda papieru.

serwer plikow asustor as3102t 4 20160903 1012782933

Serwer plików Asustor As3102T

NAS AS3102T to mała prostokątna skrzyneczka wykonana z czarnego tworzywa. Jedynie tylną ścianę wykonano z cienkiego metalu. Osadzono na niej wentylator chłodzący wewnętrzną elektronikę oraz interfejsy pozwalające na komunikację. Są tam dwa porty USB 3.0, gniazdo LAN i HDMI. Oprócz tego jest jeszcze gniazdo zasilania i włącznik. Dwie śruby montażowe łączą obudowę z tą ścianką, w każdej chwili można je odkręcić i dobrać się do środka. Przedni panel odróżnia się od całej konstrukcji, ma on wzorek w jodełkę, który ma "upiększać" urządzenie. Z lewej strony umieszczono diody informujące o zasilaniu, pracy systemu, działającym połączeniu Ethernet i pracy dysków. Jest też kolejny port USB 3.0 i... czujnik podczerwieni. Stabilność obudowy zapewniają cztery nóżki wykonane z miękkiej gumy. Tłumią one drgania, które mogą powstawać podczas pracy dysków. W przedniej części, pomiędzy podporami znajdują się otwory wentylacyjne.

serwer plikow asustor as3102t 6 20160903 2086957874

"Zwykła" mała skrzyneczka

Skrzynka jest lekka, a to oznacza, że w środku nie ma dysków. Trzeba więc je dokupić, co z jednej strony zwiększa koszt jakim jest inwestycja w NAS-a, z drugiej pozwala zamontować w środku dowolne dyski. Aby je zamontować trzeba odkręcić dwie śruby umieszczone z tyłu obudowy i zdjąć jej większą część. Odsłoni się w ten sposób płyta główna urządzenia z zamontowanym na niej stelażem, w którym montowane są napędy. W gnieździe zamontowano dwa gniazda SATA 3, czyli możemy zamontować w środku dwa dyski.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube