ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test serwera plików Asustor 6102T

  • Opublikowano: niedziela, 09, lipiec 2017 01:29
  • 09 Lip

Coraz bardziej rozbudowane sieci w naszych domach, jak również coraz większa liczba danych, które gromadzimy wymagają odpowiednich nośników, na których można je bezpiecznie przechowywać. Możemy to robić wypalając płytki DVD, możemy też kopiować dane na zewnętrzne dyski, ale najbezpieczniejszym sposobem przechowywania danych a jednocześnie udostępniania ich w lokalnej sieci są dziś NAS-y (Network Attached Storage) zwane też serwerami plików. Dziś przedstawię Wam jedno z takich urządzeń - Asustor AS6102T.

Do tej pory przez moje laboratorium testowe przewinęły się cztery serwery plików, w tym jeden model Asustor-a. Rok temu przybliżyłem Wam model AS3102T, a dziś mogę powiedzieć o najnowszej wersji NAS-a, którą wspomniany producent wprowadził na rynek.

serwer plikow asustor 6102t 7 20170709 1117841686

ASUSTOR AS6102T

Konstrukcja

Model AS6102T od swojego poprzednika różni się nie tylko oznaczeniami w nazwie. Również jego wygląd został całkowicie odmieniony dając użytkownikowi nowe możliwości. Cały czas mamy do czynienia z prostokątną obudową na małych gumowych nóżkach, które mają tłumić drgania pracujących dysków. Jednak w przeciwieństwie do AS3102T, ten NAS nie wymaga demontażu obudowy, by wymienić napędy. Producent zastosował tu system szybkiego montażu - wystarczy wcisnąć jedną dźwignię, by zaczep blokujący dysk się odblokował i dysk był gotowy do wyjęcia. Dla bezpieczeństwa montowany jest w prowadnicy, która zapewnia jego stabilną pozycję wewnątrz obudowy.

serwer plikow asustor 6102t 8 20170709 1198027296

Dysk można wyciągnąć w trakcie pracy

Nad gniazdami dysków znajduje się odbiornik podczerwieni, który można wykorzystać do komunikacji ze zdalnym pilotem pozwalającym na sterowanie urządzeniem. Pilot ten jest oferowany przez producenta jako opcja, raczej nie spodziewajcie się go w pudełku. Po lewej stronie znajdują się dwie pary diod sygnalizujących stan pracy serwera. Pierwsza umieszczona w lewym górnym rogu pokazuje stan pracy NAS-a (górna dioda została umieszczona na przycisku włączającym urządzenie, dolna pokazuje status systemu), druga para pokazuje stan połączenia sieciowego (dlaczego są dwie diody wyjaśnię za chwilę). Całkiem na dole, po lewej stronie znajduje się port USB 3.0, nad którym również umieszczono lampkę kontrolną. Jak nietrudno się domyślić, pokazuje ona status tego portu.
Lewy bok obudowy został wyposażony w szereg otworów wentylacyjnych, które mają zapewnić dobre chłodzenie. Prawy bok jest jednolity, natomiast na tylniej ścianie umieszczono wentylator, który ma dbać o odpowiednią wydajność systemu chłodzącego. Obok wiatraka umieszczono szereg interfejsów pozwalających na wykorzystanie NAS-a w lokalnej sieci. Stanowią one całkiem ciekawą kolekcję, jest tu łącze optyczne S/PDIF, port HDMI, dwa gniazda eSATA, dwa porty LAN, dwa porty USB 2.0 i dwa porty USB 3.0. Nie zabrakło oczywiście gniazda zasilania oraz gniazda zabezpieczającego K-lock. Jest więc bogato. Widać, że NAS nie tylko pozwoli na dostęp przez sieć do plików, ale też pozwoli odtwarzać bezpośrednio filmy i muzykę stając się lokalnym centrum multimedialnym.

serwer plikow asustor 6102t 12 20170709 1105128462

Interfejsy umieszczone z tyłu serwera plików

Metalowa konstrukcja obudowy zapewnia dużą wytrzymałość, dobrze chroniąc swoje wyposażenie. Pusta skrzynka waży ok. 2 kilogramów i muszę przyznać, że prezentuje się bardzo profesjonalnie. Czy faktycznie tak jest i czy za solidną konstrukcją idzie też ciekawa funkcjonalność odpowie analiza specyfikacji.


Oto co producent zamieszcza na stronie internetowej tego urządzenia w dziale specyfikacja:

• Procesor: Intel® Celeron™ 1,6GHz Quad Core
• Pamięć RAM: 2 GB DDR3L RAM (rozbudowa do 8 GB)
• Ilość dysków (produkt dostarczany jest bez dysków twardych): 2.5″ / 3.5″ SATA II/ III lub SSD x 2
• Interfejsy sieciowe: 2 x Gigabit RJ-45 Ethernet
• Złącza dodatkowe: USB 3.0 x 3, USB2.0 x 2, eSATA x 2
• Wyjście wideo: HDMI v1.4a
• Wentylator systemowy: 70mm
• Wymiary urządzenia (wys. x szer. x gł.) [mm]: 163,5 x 108 x 230
• Waga urządzenia [kg]: 1,99
• Pobór mocy (praca/hibernacja/uśpienie) [W]: 16,6 / 9,5 / 0,96
• Gwarancja [m-c]: 36 lub 48 (z EPA Care Pack)
• System operacyjny: ADM
• Dostępne tryby RAID: JBOD, RAID 0, RAID 1
• Maksymalna ilość obsługiwanych kamer IP (Surveillance Center): 24 (4 bezpłatne licencje)
• Max. ilość użytkowników: 4096
• Max. ilość grup: 512
• Max. ilość połączeń: 512
• Max. ilość folderów: 512
• Max. ilość iSCSI Target/LUN: 256 / 256
• SMB Zapis / Odczyt [MB/sek]: 220,28 / 224,77
• Szyfrowanie: AES foldery

serwer plikow asustor 6102t 9 20170709 1701685606

Prowadnica dysku

Asustor na swojej stronie internetowej zachwala tego NAS-a jako pierwszy na świecie serwer plików z procesorem Intel N3050 (Braswell). Zapewne jest to prawda, dla mnie jednak ważniejsze jest jak w praktyce będzie się sprawował czterordzeniowy Celeron 1.6GHz, który wymieniono na powyższej liście.
Widać, że NAS przystosowany jest do pracy z różnymi dyskami. Pozwala to na sporą uniwersalność, ale należy oczywiście pamiętać o tym, że dyski zamontowane wewnątrz obudowy AS6102T powinny być co najmniej o tej samej pojemności - najlepiej takie same. Tylko wtedy zapewniona będzie optymalna praca. Naturalnie oprogramowanie zarządzające pozwala skonfigurować serwer w jednym z trzech trybów RAID, w zależności od tego na czym nam będzie najbardziej zależeć - na bezpieczeństwie danych czy po prostu na ich sieciowym udostępnianiu danych. A pod tym ostatnim kątem oferuje naprawdę duży potencjał. Wiąże się on nie tylko z ilością połączeń, folderów, które mogą być udostępnione i maksymalną liczbą użytkowników, którzy w jednym momencie mogą się podłączyć do serwera. Te parametry, dla tej klasy urządzeń urządzeń są takie same. Natomiast nie każdy NAS ma dwa porty LAN, HDMI i USB, zwłaszcza taką liczbę portów USB, jaką oferuje tu ASUSTOR. Pięć gniazd pozwoli podłączyć całkiem sporo urządzeń peryferyjnych. Z kolei dwa porty Ethernet to większa niezawodność a przy włączonej agregacji linków również większa wydajność w przypadku większej grupy użytkowników. I tu macie wyjaśnienie dwóch diod informujących o stanie sieci, które są umieszczone na przednim panelu.


To wszystko nie będzie jednak dobrze działać bez dobrego oprogramowania.

Razem z AS6102T producent dostarcza płytę z oprogramowaniem. Są tam trzy programy, które pozwalają na:
Control Center - inicjalizację NAS-a i zamontowanych w nim dysków, jak również szybkie przejście do aplikacji zarządzającej serwerem
Download Assistant - program ułatwiający zarządzanie ściąganiem plików przy pomocy torrentów
Backup Plan - aplikacja, w której możemy zaplanować archiwizację plików i katalogów.
Wszystkie te trzy programy są proste i intuicyjne w obsłudze, zwłaszcza że zostały przygotowane również w polskiej wersji językowej. Nie różnią się one jednak zbytnio od tego, z czym miałem już do czynienia w przypadku modelu AS3102T. Widać niewielkie odświeżenie interfejsu, lekko zmodyfikowane tło czy ikony aplikacji. Ale już takie elementy, jak narzędzia dostępne w wersji domyślnej - po zainstalowaniu i zainicjalizowaniu NAS-a - są takie same.

serwer plikow asustor 6102t zrzuty ekranowe 6 20170709 2029509959

Control Center - program do inicjalizacji NAS-a

Oczywiście do NAS-a możemy się podłączyć na różne sposoby, wspomniana powyżej aplikacja Control Center to nie jedyna ścieżka. Mamy do dyspozycji cztery metody połączenia się z dyskami zamontowanymi w AS6102T:
- Control Center
- przez przeglądarkę www wprowadzając odpowiedni adres IP
- za pośrednictwem aplikacji mobilnej AiMaster dostępnej w sklepach Google Play i App Store
- poprzez tzw. instalację bezpośrednią, która polega na podłączeniu NAS-a do komputera, ustawienia odpowiednich adresów IP, by urządzenia się widziały i w ten sposób można było wywołać stronę www pozwalającą na jego konfigurację.
Podobnie jak w przypadku AS3102T, tak i tutaj NAS pozwala na swobodną wymianę plików pomiędzy różnymi systemami. Możemy kopiować pliki pomiędzy systemami Microsoftu, Apple i Google, a korzystając z opracowanej przez ASUSTOR technologii Cloud Connect, można dostać się do zasobów NAS-a z każdego miejsca. I to bez względu z jakiego urządzenia korzystamy, wystarczy by było połączenie z siecią.
Wyposażenie w różne interfejsy powoduje, że urządzenie może być ciekawym akcesorium uzupełniającym domowe centrum rozrywki. Są one wspierane przez różne aplikacje, takie jak: ASUSTOR Portal, XBMC, Kodi, LooksGood, SoundsGood, Photo Gallery, iTunes Server oraz UPnP AV Multimedia Server, które pozwalają na korzystanie z rozrywki cyfrowej (filmów, zdjęć i muzyki) w dowolnym miejscu w domu. Każda z tych aplikacji pozwala w inny sposób prezentować / uruchamiać pliki.

serwer plikow asustor 6102t zrzuty ekranowe 8 20170709 1913831370

Jeden z ekranów do konfigurajcji NAS-a

Również tutaj nie zapomniano o odpowiednim zabezpieczeniu danych. Pliki, które są przechowywane na dyskach są szyfrowane kluczem AES-256. Warto zaznaczyć, że jest to szyfrowanie sprzętowe. Zabezpieczenie to pozwala osiągnąć transfer do 132 MB/s przy jednoczesnym szyfrowaniu kopiowanych plików.
Producent nie zapomniał o ekologii - czymś, na co wielu zwraca dziś uwagę. Zgodnie ze stosowaną przez ASUSTOR polityką, NAS został tak zaprojektowany, by uwzględniał on rozwiązania ekologiczne - w praktyce wygląda to tak, że jest to po prostu urządzenie energooszczędne. Może ono pracować w trybie uśpienia, trybie nocnym, hibernacji itp. Odpowiedni tryb pracy możemy wybrać ustalając odpowiedni harmonogram zasilania i sterowania wentylatorem.

serwer plikow asustor 6102t zrzuty ekranowe 25 20170709 1081656278

Przykładowe aplikacje, które można zainstalować 

Największą jednak siłą tego urządzenia (jak i wcześniej opisanego przeze mnie modelu) jest bogactwo dostępnych aplikacji, które za pośrednictwem App Central możemy zainstalować. Przy ich pomocy możemy ułatwić sobie zarządzanie NAS-em i przechowywanymi na nim plikami. Aby móc instalować te narzędzia trzeba założyć konto w usłudze ASUSTOR i zarejestrować swój serwer plikowy w bazie producenta. W przypadku zainstalowanej dużej liczby narzędzi nowe automatycznie przeniosą się na nową stronę, która można będzie przewijać w taki sam sposób, jak to robimy w przypadku Androida. Bez takiej rejestracji nie uruchomimy też aplikacji na urządzeniu mobilnym - a za jego pośrednictwem możemy zrobić prawie to samo co na komputerze stacjonarnym. Program na smartfony ma taka samą funkcjonalność jak ta, którą zaprezentowałem przy okazji recenzji AS3102T, dlatego nie będę jej tu prezentował.

serwer plikow asustor 6102t zrzuty ekranowe 28 20170709 1546237498

Aplikacje do instalacji podzielone wg. kategorii

Domyślnie po inicjalizacji dyski są konfigurowane w tryb RAID0. Aby to zmienić trzeba wybrać aplikację Storage Manager, która umożliwia ustawienie innego trybu pracy. Jak zawsze przypomnę, że taka zmiana powoduje utratę zapisanych na dyskach plików.
Wydajność NAS-a jest zależna od kilku czynników: prędkości zapisu i odczytu wykorzystanych w nim dysków oraz połączenia z routerem. Dlatego też zrezygnowałem z publikowania wyników, jakie osiągnąłem przy kopiowaniu plików. Powiem tylko, że moje oczekiwania zostały w tym względzie zaspokojone.
Na koniec tradycyjnie pozostał system chłodzenia. Jak już wiecie, AS6102T wyposażono w 70cm wentylator, który zapewniać ma odpowiednie chłodzenie umieszczonej w środku elektroniki. Wentylator pracuje cicho, większy hałas generują zamontowane w środku dyski.


Podsumowanie

Asustor po raz kolejny pokazał, że stawia zarówno na wysoką jakość, jak i funkcjonalność. NAS AS6102T to doskonałe urządzenie chroniące dane zarówno w sieci domowej, jak i małej czy średniej firmie. Instalacja jest prosta, każdy kto ma trochę pojęcia o urządzeniach sieciowych bez problemów sobie poradzi. Producent umożliwił rozbudowę pamięci, z której korzysta procesor z 2GB do 8 GB. Zapewni to jeszcze większą wydajność urządzenia, chociaż przy 2 GB, niczego mu nie brakuje.
Możliwość podłączenia NAS-a bezpośrednio do monitora lub głośników - to kolejna jego zaleta. Oprócz jego standardowej funkcji - przechowywania plików - możemy go wykorzystać też jako centrum multimedialne. Duża liczba aplikacji, które możemy zainstalować pozwoli użytkownikom łatwo i wygodnie zarządzać serwerem, a jednocześnie w dużym stopniu spersonalizować jego obsługę.
Jedyną wadą jest cena - za AS6102T trzeba zapłacić od 1.400 do 1.700 złotych. Nie jest to niestety cena, która pozwoli każdemu bez większych wyrzeczeń zaopatrzyć się w tego NAS-a. Szkoda.

serwer plikow asustor 6102t 11 20170709 1786025099

Serwer plików ASUSTOR AS6102T

Plusy Minusy

montaż dysków hot-swap
dwa porty LAN
duża liczba interfejsów
duża liczba różnych aplikacji ułatwiających zarządzanie NAS-em

cena                                   

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube