uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Recenzja routera Mercusys AC12G

  • Opublikowano: niedziela, 02, czerwiec 2019 05:21
  • 02 Cze

Spis treści

Mercusys to młoda firma oferująca akcesoria sieciowe, takie jak routery, repeatery, adaptery i małe switche przeznaczone do wykorzystania w domu. Ponieważ firma (tak na marginesie, jest to marka należąca do TP-Link) funkcjonuje na rynku od niedawna, jej portfolio jest stosunkowo ubogie. Na stronie internetowej prezentowanych jest 12 urządzeń, które na chwilę obecną prawdopodobnie obejmują cały katalog akcesoriów tego producenta. Dziś przedstawię Wam jeden z sześciu routerów Mercusys – AC12G.

Przyznam, że kiedy czekałem na kuriera, który miał mi dostarczyć urządzenie nie spodziewałem się, że otrzymam tak imponująco duże opakowanie. Oczekiwałem pudełka, w którym można by schować router wielkości TP-LINK WR1043ND. Tymczasem w swoje ręce dostałem karton o wymiarach 38x27x7 cm. Na jego górnej powierzchni przedstawiono wizualizację routera oraz oczywiście ikony informujące o głównych cechach urządzenia. Dzięki nim można się dowiedzieć, że AC12G oferuje obsługę dwóch pasm częstotliwości, że ma porty gigabitowe, 5dB anteny itp. Z tyłu przystępnie przygotowane grafiki pokazują maksymalne prędkości, jakie można osiągnąć na paśmie 2.4GHz 5GHz. Jak nietrudno się domyślić, nie odbiegają one od tego, co oferują inne routery wykorzystujące technologię Dual Band.

router mercusys ac12g 1 20190601 2068150055

Opakowanie routera

W środku oprócz głównego bohatera – routera AC12G – znalazłem też zasilacz, przewód Ethernet i oczywiście instrukcję instalacji. Wszystko bezpiecznie zapakowane w specjalnej kartonowej wytłoczce, która niestety ma jedną wadę – nie pachnie najlepiej. A instrukcja instalacji to tak naprawdę dwie strony tekstu (po polsku), z czego jedna została poświęcona FAQ. Jeśli więc liczycie na wsparcie przy procesie instalacji i konfiguracji – dołączona dokumentacja Wam nie pomoże.

Konstrukcja

Niestety, producent podszedł do tego produktu budżetowo, co widać też po tym, że załączony został tylko jeden przewód Ethernet. Z reguły producenci oferują dwa kabelki, najczęściej wyróżnione kolorami. W tym przypadku mamy zwykły szary przewód o długości ok. jednego metra. Szybko też wyjaśniło się, dlaczego pudełko ma duży rozmiar, chociaż sam router nie jest taki wielki. Cztery anteny są na stałe połączone z AC12G. W większości przypadków są one dokręcane, dzięki czemu można je w każdej chwili wymienić na takie, które zaoferują większy zysk radiowy – czyli większy zasięg. Tu takiej opcji nie mamy. Zaznaczę jednak, że Mercusys to nie jedyna firma, która oferuje anteny połączone na stałe z routerem. Nie traktujmy więc tego jak wadę.

router mercusys ac12g 6 20190601 1093407959

Mercusys AC12G

Obudowę routera w całości wykonano z tworzywa - górną powierzchnię w kolorze czarnym, natomiast dolną w szarym. Niestety, materiał na górze bardzo chętnie „zapamiętuje” odciski palców. Wspomniane wcześniej anteny rozmieszczono z tyłu i na bokach. Można nimi obracać w ograniczonym zakresie, wystarczającym jednak by umieścić anteny w tak sposób, aby zapewniały optymalny zasięg w zależności od tego czy router postawimy czy powiesimy na ścianie. O tym, że można go powiesić świadczą odpowiednie otwory na spodzie obudowy. W sumie to jest tam dużo otworów – bardzo małych – które pełnią rolę wentylacji. Spód wyposażono w małe nóżki rozmieszczone w rogach. Nie liczcie jednak na to, że są one gumowe czy chociaż silikonowe. To kolejny przykład niskobudżetowego podejścia.
Na przedniej krawędzi umieszczono cztery diody sygnalizujące status pracy urządzenia. Oznaczono je małymi opisami, które dla niektórych osób mogą być trudne do odczytania. Szkoda, że projektant zastosował jedną lampkę dla WiFi, a nie rozdzielił jej na 2.4GHz i 5GHz. Czasem dobrze jest wiedzieć, które pasmo aktualnie pracuje. Z drugiej strony wielkość diod nie gwarantuje rozróżnienia sygnalizacji z większej odległości. Ten element odbieram raczej jako: „mam bo wszyscy mają”. Szkoda, że jest to tylko sztuka dla sztuki.

router mercusys ac12g 7 20190601 1853902287

Anteny ustawione w wersji wiszącej routera

Wszystkie interfejsy umieszczono z tyłu. I tu znów mamy przykład niskobudżetowości. Oprócz zasilania i przycisku reset znajdują się tu cztery porty RJ45. Jeden podpisano WAN, a trzy pozostałe oznaczono po prostu cyferkami. Jest to pierwszy router, z którym się spotykam, w którym udostępniono użytkownikowi tylko trzy porty LAN.
Mercusys AC12G nie prezentuje się źle. Swoją kolorystyką i konstrukcją wpisze się w każdy wystrój pomieszczenia. A możliwość postawienia lub powieszenia powoduje, że możemy umieścić router w dowolnym miejscu.

Komentarze   

# stki 2019-06-05 17:27
Dobrze by było jakbyście go otworzyli i podali zastosowane chipsety oraz ilość pamięci RAM/ROM. Sam Mercusys odmawia podania tej informacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2019-06-06 15:03
To nie jest takie proste, bo otwarcie narusza gwarancję. Poza tym konstrukcje nie jest skręcana a składana, jej otwarcie może spowodować uszkodzenie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube