foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Najbardziej uprzywilejowanymi użytkownikami komputerowymi są gracze. Temu chyba nikt nie zaprzeczy. Ilość akcesoriów, które są wprowadzane na rynek z myślą o nich potrafi zawrócić w głowie. Tylko w 2020 roku gracze na sprzęt (komputery i akcesoria) wydali ponad 4.2 miliarda dolarów. To spory kawał grosza. Mogę Was zapewnić, że tyle nie kosztuje klawiatura KFA2 Stealth STL-03, którą dziś zrecenzuję. Jak się zapewne domyślacie jest to akcesorium przygotowane z myślą o graczach.

Klawiaturę zapakowano w pudełko, którego kolorystyka nie wskazuje na zawartość gamingową. Biało czarne pudełko, to nie krzykliwa czerwień sugerująca krew, pot i łzy. No, może trochę przesadziłem, z tymi ostatnimi, ale przyznacie, że większość akcesoriów dla graczy pakowana jest w pudełka, na których dominują kolory czarny i czerwony.

klawiatura kfa2 stealth stl 03 1 20220522 1243830331

 Pudełko z klawiaturą

Konstrukcja

W środku znajduje się klawiatura, podpórka pod nadgarstki oraz osiem przełączników. Od razu powiem, że mamy do czynienia z akcesorium przewodowym i tu niestety jest mały zgrzyt. Przewód łączący Stealth STL z komputerem nie jest taki, do jakiego przyzwyczaili nas producenci urządzeń. Jest to kabel chroniony tworzywem PVC a nie oplotem materiałowym. Wciąż mamy do czynienia z elastycznym sznurem, ale nie wygląda tak „profesjonalnie”. Oczywiście zakończony jest wtykiem USB.

Równie nietypowa, jak na klawiatury gamingowe, jest podkładka. Ale przyznaję, że jest ona miłą niespodzianką. Element ten wykonano z miękkiego, przyjemnego w dotyku tworzywa, na którym można wygodnie oprzeć nadgarstki. Wadą albo zaletą, jak kto woli, jest brak możliwości połączenia podkładki z klawiaturą. Dzięki temu można ją umieścić w dowolnym miejscu – dopasować jej położenie do swoich preferencji, tak by było wygodnie. Przyznam jednak, że wolałbym by była ona na stałe połączona z obudową. Pomimo tego, że spód podkładki wykonano w taki sposób, by dobrze przylegała do powierzchni biurka, to jednak w czasie dynamicznej rozgrywki może się ona przesuwać.

klawiatura kfa2 stealth stl 03 2 20220522 2006124008

Zawartość opakowania

Konstrukcja klawiatury jest bardzo oszczędna. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach przyciski osadzono na metalowej podstawie, która nie wystaje poza krawędź skrajnych płytek. Nie licząc oczywiście wspomnianej już podpórki na nadgarstki, którą można dołożyć w dolnej części klawiatury. Podstawa, na której zamontowana całą elektronikę ma grubość ok. 5 mm z przodu i ok. centymetra z tyłu. Oczywiście, tak jak inne klawiatury, tak i ta ma podstawki, które dodatkowo podnoszą tył urządzenia nachylając je w stronę użytkownika.

klawiatura kfa2 stealth stl 03 8 20220522 1882804020

Dół podpórki na nadgarstki wykonano z miękkiego tworzywa, które ma zapobiec przesuwaniu się.

Oszczędność obudowy podkreślają wysokie kolumny przełączników, które zapewniają dużą przestrzeń nad płytą montażową. Ułatwia to czyszczenie klawiatury z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą się tam znaleźć. Przezroczyste obudowy kolumn wskazują na podświetlenie, które ułatwi pracę z klawiaturą w ciemności.

Stealth STL-03 ma 104 przyciski ułożone w układ QWERTY z wydzielonym blokiem numerycznym. Pod tym kątem nie różni się niczym od zwykłych, standardowych modeli. Długa spacja, duży Enter, płytki normalnej wielkości (z małymi wyjątkami) – nie ma tu nic co odbiegałoby od normy. Wielkość płytek jest standardowa i oczywiście dla ułatwienia wciśnięcia właściwego klawisza ich powierzchnia jest wklęsła. Ma to wyeliminować przypadkowe kliknięcia. Wspomniałem o wyjątkach w wielkości płytek – jeśli spojrzycie na przyciski z lewej strony zauważycie, że TAB, Caps i Shift są mniejsze, chociaż i tak są większe od pozostałych przycisków.

klawiatura kfa2 stealth stl 03 3 20220522 1099203701

Przyciski są wysoko osadzone nad oubdową

Nad blokiem numerycznym znajduje się logo marki. Po podłączeniu klawiatury widać, że jest ono przezroczyste, pod nim umieszczono diody informujące o włączonym CapsLocku, klawiaturze numerycznej i ScrollLock-u. Niestety, diody nie zostały w żaden sposób opisane, czyli tak naprawdę musicie dojść do tego, co która oznacza metodą badawczą. I potem zapamiętać wynik.

klawiatura kfa2 stealth stl 03 10 20220522 1935952387

Diody nad klawiaturą numeryczną

Wiecie już, że klawiatura ma podświetlenie. Uruchamia się ono zaraz po podłączeniu jej do komputera – przyciski mienią się wszystkimi barwami tęczy. Do dyspozycji użytkownika zostaje oddana bogata pula barw w różnych trybach świecenia. Poprzez sekwencję wciskanych klawiszy możemy zmienić rodzaj, prędkość oraz intensywność podświetlenia. Podobnie jak w wielu innych klawiaturach gamingowych przy pomocy kombinacji klawiszy można wywoływać określone funkcje lub aplikacje. Przykładowo poprzez naciśnięcie Fn+F2 uruchomić można funkcję wyszukiwania, Fn+F3 kalkulator itp. Oczywiście można też sterować odtwarzaniem plików multimedialnych – korzystając z kombinacji przycisku Fn i pozostałych klawiszy funkcyjnych.

klawiatura kfa2 stealth stl 03 9 20220522 1891408373

Przykładowe podświetlenie

W przypadku podświetlenia mamy do wyboru 20 różnych trybów, pomiędzy którymi przełączamy się kombinacją pięciu przycisków (Fn +1,2,3,4,5). Ale to nie wszystko, bo kolejnymi klawiszami możemy sterować prędkością podświetlenia i jego intensywnością. Możliwości zmiany światła są tu więc spore.

Niestety, nie znalazłem nigdzie opcji zapisywania makr. Jeśli spojrzycie na specyfikację, którą zamieszczam poniżej zobaczycie, że klawiatura nie ma pamięci, która pozwalałaby na przechowywanie sekwencji działań uruchamianych przy pomocy przycisków. Szkoda, bo makra to jedna z „podstawowych broni” gracza.

Zainteresowanym przybliżam specyfikację tej klawiatury:

Specyfikacja:

  • Liczba przycisków: 104
  • Anti-ghosting: 100%
  • Przełączniki: Niebieski mechaniczny
  • Obudowa klawiatury: Metal
  • Podświetlenie: LED
  • Przewód: PVC 1,3M
  • Port: N/A
  • Komunikacja: przewodowa
  • Podpórka pod nadgarstki: Tak

Podsumowanie

Korzystanie z Stealth STL jest przyjemne. Jak każda klawiatura mechaniczna, tak i ta sygnalizuje aktywację przełącznika głośnym klikiem. I dla niektórych może to być wada – głośna praca klawiatury. Przypomnę jednak, że w przypadku modeli z przełącznikami mechanicznymi, jest to normalne. Przyciski pracują dobrze, mają miękki skok, który aktywuje działanie po wciśnięciu przycisku na ok. pół centymetra. Musi więc to być pewne, zdecydowane działanie, które eliminuje przypadkowe naciśnięcie czy muśnięcie płytki przycisku obok.

Komfort pracy z tym akcesorium podnosi miękka podkładka pod nadgarstki. Jest naprawdę wygodna i w porównaniu do podkładek plastikowych to „niebo a ziemia”. Jedynym problemem jest jej przesuwanie się. Pomaga taśma dwustronna, która jednak mocuje ją na stałe do biurka, a to nie zawsze jest pożądane.

klawiatura kfa2 stealth stl 03 9 20220522 1891408373

Klawiatura "w pracy"

Osobiście nie jestem fanem klawiatur pozbawionych większej obudowy. Mam wrażenie, że tego typu modele są „gołe”. Ale nie odmówię im zalety, jaką jest ułatwione czyszczenie z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą się dostać pod przyciski. No i podświetlenie jest bardziej intensywne.

Na pewno plusem tej konkretnej klawiatury są „rezerwowe” przełączniki, które producent dostarcza razem z klawiaturą. Dzięki nim Stealth STL może pożyć trochę dłużej, chociaż podejrzewam, że szybciej zużyje się podkładka pod nadgarstki niż same przełączniki.

 klawiatura kfa2 stealth stl 03 11 20220522 1965031591

 Klawiatura w pełnych kolorach

Czy więc warto zaopatrzyć się w ten model? Biorąc pod uwagę, że kosztuje ok. 90-95 złotych warto to rozważyć. Nie widać po nim, że jest to akcesorium budżetowe. Jest to solidnie wykonana klawiatura, która może nie zaoferuje tego czego oczekuje profesjonalny gracz, ale innym może się dobrze przysłużyć.

Plusy Minusy 
solidnie wykonana
lekka
przyjemna w obsłudze
zapasaowe przełączniki w zestawie
duży wybór podświetlenia
miękka podkładka pod nadgarstki
brak możliwości zapisu makr
brak klucza do zedejmowania przycisków i wymiany przełączników

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube