foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Pomimo tego, że telewizory wyposażone w systemy Smart goszczą na rynku już kilka lat, ich obsługa ciągle nie jest tak wygodna jak byśmy chcieli. Zwłaszcza, jeśli chcemy przeglądać Internet, czytać pocztę itp. I chociaż sterowanie jest coraz wygodniejsze, klawiatura przy pomocy której można sterować TV zawsze będzie mile widziana. Być może część z Was zdecyduje się na Rapoo E2710.

klawiatura bezprzewodowa rapoo e2710 1 20191026 1757576698

Klawiatura w opakowaniu

Konstrukcja

Klawiatura przygotowana pod kątem sterowania telewizorami musi być mała i wygodna do przenoszenia. I oczywiście musi być bezprzewodowa. I taka jest E2710. Jest to też najmniejsza klawiatura, z jaką miałem do tej pory do czynienia. Dzięki temu, że producent zapakował ją w przezroczyste opakowanie, od razu widać, z czym mamy do czynienia. W metalowym korytku o wymiarach ok. 25x8 cm umieszczono 80 klawiszy. Są one dość ciasno upakowane, co oznacza, że podczas korzystania z E2710 potrzebna będzie precyzja. I nie będzie to zbyt wygodne dla osób wyposażonych przez Naturę w duże palce. W miejscu bloku numerycznego producent umieścił touchpad, który pozwala w miarę wygodnie kierować myszką na ekranie. Prostokątna płytka, ma w dolnej części kreskę, która wyraźnie pokazuje lokalizację lewego i prawego przycisku.

klawiatura bezprzewodowa rapoo e2710 2 20191026 1181576567

Cienka, lekka, mała

Rapoo E2710 należy do klawiatur wyspowych, membranowych. Dzięki temu przyciski uginają się pod palcami bardzo miękko, są bardzo przyjemne w obsłudze. Jednak szczeliny pomiędzy nimi są gwarancją tego, że prędzej czy później zbiorą się tam różne zanieczyszczenia. I to chyba jeden z najsłabszych elementów tej konstrukcji.
Klawiatura ma standardowy układ QWERTY z przyciskiem Windowsa po lewej stronie spacji. Przygotowano również klawisze multimedialne, które znajdują się pod przyciskami funkcyjnymi F1-F12. Zastosowano tu odwrotne rozwiązanie w porównaniu do standardowych klawiatur. Główne funkcje przypisane do F1-F12 to sterowanie multimediami, a funkcje standardowo przypisane do F1-F12 uruchamiane są przy jednoczesnym ich naciśnięciu z Fn.
Metalowa obudowa ma grubość ok. 2 mm. Jedynie w tylnej części na spodzie umieszczono “garb”, który podnosi lekko klawiaturę do góry, a jednocześnie mieści gniazda na dwie baterie AAA. Tam też umieszczono niewielki przełącznik suwakowy, który odłącza zasilanie oszczędzając energię. To jednak nie wszystko, projektant przygotował tam gniazdo na moduł radiowy USB. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że mikro nadajnik gdzieś się zapodzieje. Aby klawiatura zachowała stabilność na stole, przy drugiej krawędzi umieszczono dwie, małe gumowe podstawki. I muszę przyznać, że spełniają swoją rolę. Oczywiście mały rozmiar i waga nie powstrzymają klawiatury przed przesuwaniem, ale jak na mój gust, trzyma się ona powierzchni stołu bardzo dobrze.

klawiatura bezprzewodowa rapoo e2710 4 20191026 1865009181

Schowek na baterie i mikronadajnik

Użytkowanie

W zestawie z klawiaturą dostarczane są dwie baterie oraz wspomniany już moduł radiowy na USB. To pokazuje, że komunikacja pomiędzy klawiaturą a telewizorem realizowana jest przez łącze radiowe. Niestety, w E2710 nie wbudowano Bluetooth-a, co oznacza, że jeśli będziemy chcieli podłączyć ją do urządzenia mobilnego – smartfona lub tabletu, potrzebny będzie adapter. Plusem jest to, że podłączenie jest bardzo proste. W przypadku telewizora wystarczy umieścić nadajnik w porcie USB, włączyć klawiaturę i już można z niej korzystać. Podobnie wygląda sprawa w przypadku urządzeń mobilnych. Te wyposażone w Androida bez problemów rozpoznają klawiaturę. Sprawdziłem to na przykładzie mojego tabletu, który po podłączeniu mikro nadajnika i włączenia klawiatury, praktycznie natychmiast umożliwił korzystanie z niej.

klawiatura bezprzewodowa rapoo e2710 6 20191026 1461361817

Duży i wygodny touchpad z zaznaczonyi przyciskami

Pomimo tego, że przyciski są małe, korzystanie z tej mobilnej klawiatury jest bardzo wygodne. Miękki skok przycisków zapewnia duży komfort korzystania z niej. Tak jak touchpad, którego duża płytka daje sporą przestrzeń na ruchy palców. Nie mam żadnych zastrzeżeń do precyzji kierowania kursorem, ruchy palców są wiernie odzwierciedlone. Trzeba jednak przyzwyczaić się do prostokąta zorientowanego w pionie. Producent dla ułatwienia obsługi przeniósł na touchpad obsługę gestów, którą znamy z ekranów dotykowych. Jak na tak małą klawiaturę jej obsługa jest naprawdę wygodna, chociaż ja ze swoimi nie małymi jednak palcami wolę większy rozmiar klawiatury. Przypomnę Wam Natec Turbot, którą testowałem, i która pod kątem rozmiaru doskonale wpasowywała się w moje oczekiwania. Natomiast Rapoo E2710 ze względu na niewielki rozmiar jest zdecydowanie wygodniejsza do przenoszenia, co w przypadku osób intensywnie korzystających z tabletu może być istotne.
Niestety, z uwagi na krótki czas testów, nie jestem w stanie określić jak długo baterie zapewnią zasilanie. Jednak na bazie moich doświadczeń mogę się spodziewać, że rok czasu to minimum, jakie zaoferuje E2710.

klawiatura bezprzewodowa rapoo e2710 9 20191026 1976351398

Klawiatura w pracy z tabletem

Specyfikacja

Na koniec spójrzcie na specyfikację publikowaną przez producenta. Jak to bywa w przypadku klawiatur, jest ona dość krótka.

Techniczne
• Przeznaczenie: Komputer, Smart TV, Tablet
• Interfejs: USB
• Komunikacja: Bezprzewodowa
• Zastosowane technologie: Radiowa 2.4 GHz
Klawiatura
• Ilość klawiszy: 80
• Konstrukcja: Metalowa konstrukcja, Niski profil klawiszy, Touchpad
• Kolor: Czarny
Inne
• Dodatkowe przyciski multimedialne Fn pozwalają, na wygodne sterowanie ulubionymi multimediami;
• Zasięg do 10 m przy kryciu kąta 360°
• Okres gwarancji: 24 miesiące
• Załączone wyposażenie: Mini odbiornik USB

Podsumowanie

Rapoo E2710 to doskonały przykład tego, jak powinna wyglądać i działać klawiatura mobilna. Jej konstrukcja oparta na metalowej obudowie zapewni dużą wytrzymałość. Co prawda chętnie bym w niej widział Bluetooth, by nie trzeba było stosować żadnych adapterów w przypadku urządzeń mobilnych, ale i tak pracuje się z nią bardzo dobrze. Brakuje mi tylko jakiegoś światełka, które informowałoby o statusie pracy klawiatury. No i nie ma podświetlenia, co oznacza, że np. korzystając z telewizora w zaciemnionym pokoju korzystanie będzie utrudnione. Na obronę jednak powiem, że jeszcze nie spotkałem się z żadną mobilną klawiaturą, która miałaby podświetlenie.
Niestety, jak na tak mały model cena jest całkiem spora – trzeba za nią zapłacić ok. 100 złotych. Mimo tego jednak polecam tę klawiaturę Waszej uwadze.

klawiatura bezprzewodowa rapoo e2710 5 20191026 1429913946

Klawiatura bezprzewodowa Rapoo E2710

Plusy Minusy

solidna metalowa konstrukcja
mała
lekka
przyjemna w obsłudze
Schowek na mikro nadajnik

cena
trudna do czyszczenia
brak informacji o statusie zasilania

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube