foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Kiedyś życie było prostsze, szedł człowiek do sklepu, wybierał klawiaturę z kilku dostępnych modeli i wracał do domu eksplorować wirtualne światy. Dziś już tak prosto nie jest. Na półkach sklepowych są dziesiątki klawiatur – dla graczy, dla urzędników, dla zwykłych użytkowników przeglądających sieć, duże, małe, z podświetleniem, bez podświetlenia… Dziesiątki marek, setki modeli i co chwilę pojawiają się nowe. Jednym z nowszych modeli jest przygotowany przez chińską firmę ADATA, XPG Summoner, który dziś Wam przybliżę.

klawiatura xpg summoner 1 20200125 2063590439

Opakowanie klawiatury

Klawiaturę zapakowano w pudełko utrzymane w ciemnych barwach. Umieszczona na górze grafika prezentuje akcesorium w pełnej krasie, z podświetleniem RGB. Wygląda to ciekawie i zachęcająco. Ikony umieszczone w rogu opakowania przybliżają główne cechy urządzenia – podświetlenie LED oraz wbudowany port USB. Dodatkowo producent dorzucił w komplecie dziewięć wymiennych nakładek na klawisze, które najczęściej są wykorzystywane w grach. Przygotowano je w kolorze czerwonym, dzięki czemu są łatwiejsze do zlokalizowania wśród innych przycisków. W zestawie jest oczywiście klucz, który umożliwia zdjęcie nasadek przełączników. Oprócz tego, w pudełku jest jeszcze oparcie dla nadgarstków. Ponieważ jest ono dołączane do klawiatury mamy do wyboru dwie opcje konfiguracji Summonera – z oparciem na nadgarstki i bez. Montaż odbywa się przy pomocy magnesów zamontowanych w obudowie i chociaż sposób montażu nie przypadł mi do gustu – zaczepy magnetycznie nie zapewniają trwałego połączenia i przesunięcie klawiatury powodowało czasem rozłączenie obu elementów – o tyle samo oparcie spodobało mi się. Na plastikowej podstawie umieszczono gąbkę obitą eko skórą. Jest to bardzo podobne do tego, z czym możemy się spotkać w przypadku słuchawek nausznych przy np. wykończeniu pałąka. Na środku nie zabrakło oczywiście logo marki.

Konstrukcja

Klawiatura sprawia wrażenie ciężkiej, w rzeczywistości jednak waży ona poniżej 200g. Efekt dużej wagi wynika z solidnej konstrukcji obudowy, która została wystylizowana na szczotkowane aluminium. Przyciski mają standardowy układ QWERTY, a ponieważ zastosowano tu przełączniki mechaniczne, klawisze są osadzone wysoko nad obudową. Ułatwia to czyszczenie akcesoria z zanieczyszczeń.

klawiatura xpg summoner 2 20200125 1750199469

Klawiatura z wymiennymi płytkami 

Jedną z rzeczy, która rzuca się natychmiast po wyjęciu Summonera z pudełka jest pokrętło do regulacji głośności umieszczone w prawym górnym rogu, nad blokiem numerycznym. Po jego lewej stronie znajduje się przycisk natychmiastowego wyciszenia, a po prawej diody sygnalizujące pracę klawiatury, Caps Locka, i Num Locka. Pokrętło pozwala na płynną i precyzyjną regulację głośności.
Podobnie jak w innych klawiaturach, tak i tu, przyciski funkcyjne mają przypisane podwójne funkcje. Pierwszej piątce, oznaczonej symbolami PF1-PF5 można przypisać różne profile, czyli różne konfiguracje podświetlenia, makr itp. To na pewno ucieszy graczy (chociaż mina Wam zrzednie, gdy dojdziecie do końca tekstu). Szkoda tylko, że klawisze te nie zostały lepiej oznakowane. Kolejny przycisk – F6 – służy do przełączania klawiatury w tryb gamingowy. Jego wybranie powoduje odłączenie funkcji przycisku Windows. Z kolei wciśniecie Insert spowoduje uruchomienie trybu 6 Key Rollover, a Delete aktywuje N-Key Rollover.

klawiatura xpg summoner 5 20200125 1323650989

Pokrętło regulacji głośności, przycisk wyciszenia i diody sygnalizacyjne

Wyprowadzenie przewodu komunikacyjnego solidnie zabezpieczono, co ochroni go przed złamaniem w miejscu wnikania w obudowę. Co prawda podczas swojej wieloletniej praktyki używania komputerów nie spotkałem się jeszcze z klawiaturą, której sznur uległby przerwaniu przy wyjściu z obudowy, ale cieszy to, że producent zwraca na to uwagę i stara się chronić takie wrażliwe miejsca. Sznur zabezpieczono grubym oplotem materiałowym, który nadaje mu sztywność, ale też zapewnia elastyczność. Przewód ma nietypowe zakończenie – zamiast jednego wtyku USB, mamy tu do dyspozycji dwa. Druga końcówka pełni rolę przedłużacza USB – w obudowie, obok wyprowadzenia przewodu znajduje się port USB 2.0. Przyznaję, że takie podejście producenta trochę rozczarowuje, bo skoro już zastosował dwa wtyki, to mógł w obudowie klawiatury umieścić hub USB i zaoferować użytkownikowi kilka portów USB. A skoro już zaoferował tylko jeden, to mógł go wykonać w najnowszym standardzie USB 3.0. W efekcie otrzymaliśmy bardzo gruby przewód, który psuje cały urok elegancji, jaki roztacza obudowa XPG Summoner. Zastosowane podejście jest dla mnie niezrozumiałe. Oczywiście można tłumaczyć, że port ten służy do podłączenia myszki, słuchawek i innych tego typu akcesoriów, które nie wymagają szybkiej transmisji. Ja jednak w 2020 roku, w sprzęcie dla graczy oczekuję nowych technologii, a nie tych, które powoli wychodzą z użycia.

klawiatura xpg summoner 6 20200125 2099270646

Wyprowadzenie przewodu i port USB 2.0

Oczywiście klawiatura ma nóżki, które podnoszą jej tylną krawędź do góry, nachylając przyciski w stronę użytkownika, podnosząc tym samym wygodę korzystania z niej. To już standard w przypadku tych akcesoriów, chociaż niektóre mają dwustopniową regulację wysokości. Tu mamy tylko jeden poziom wychylenia. Dodatkowo, by zapewnić dobrą przyczepność, producent umieścił na spodzie cztery gumowe podstawki.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube