Rapoo V280

Ciekawa mysz dla graczy

Więcej...

JBL Inspire 700 for Women

Słuchawki stworzone specjalnie dla kobiet

Więcej...

Navitel DVR MSR700

Mała, ale sprawna kamera samochodowa

Więcej...

Genesis GX58

Mysz dla snajperów

Więcej...

Asustor AS3204T

Skromny ale potężny NAS

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test opaski MiVia Essential 350

  • Opublikowano: niedziela, 19, marzec 2017 08:17
  • 19 Mar

Era Internetu rozleniwia - coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, przed telewizorem i innymi tego typu "umilaczami czasu" zapominając o ruchu. Na szczęście są firmy, które chcą nam przypominać o aktywności a jednocześnie pozwalają monitorować ile ruchu w ciągu dnia "zażyliśmy". Smartwatche, wristbandy, smartfony - to trzy grupy urządzeń, które pozwalają na rejestrację tego, jak dużo w ciągu dnia przeszliśmy, przebiegliśmy i spaliliśmy kalorii. Dziś opowiem Wam o opasce Mio, która należy do jednej z tych grup. I oferuje coś więcej niż to co wymieniłem.

Jak się zapewne domyślacie, konstrukcja opaski jest bardzo prosta. W tym przypadku do ciemnego paska, wykonanego z miękkiego tworzywa, przymocowano mały moduł z wyświetlaczem. Ponieważ cała górna powierzchnia modułu ma jednolitą powierzchnię trudno określić gdzie się zaczyna i gdzie kończy wyświetlacz. Pasek zamocowano w taki sposób, że nie ma możliwości jego wymiany na inny. Zapinany jest w taki sam sposób, jak tradycyjne paski od zegarków, jest to coś co wyróżnia tę opaskę na tle innych podobnych urządzeń. Niektórzy producenci stosują zapięcia w postaci sztyftów - nie zawsze zapewniających trwałe połączenie.

opaska mivia essential 350 1 20170318 1132355113

Opaska w pudełku

Jak już wspomniałem. moduł opaski wykonano z ciemnego tworzywa stapiającego się kolorystycznie z paskiem. W dolnej części, pod wyświetlaczem zamontowano srebrny, aluminiowy, element z wytłoczonym znakiem serca. Na prawym boku umieszczono przycisk, przy pomocy którego możemy się przełączać pomiędzy funkcjami urządzenia. Na spodzie MiVia Essential 350 od razu rzuca się w oczy okrągła, metalowa płytka z wygrawerowanym sercem. Wygląda jak bateria, a w rzeczywistości jest to czujnik, który mierzy puls i EKG - to jest to coś, co odróżnia to akcesorium od konkurencji. Obok widać dwa styki gniazda ładującego baterię (są one zasłonięte plastikową zaślepką). W komplecie z opaską dostarczamy jest krótki, około 10 centymetrowy przewód USB zakończony specjalną wtyczką z zamontowanym w niej magnesem. I tu muszę przyznać, że takie połączenie jest stabilne i mocne - oczywiście w pewnych granicach. Magnes przytrzymuje przewód zasilający we właściwej pozycji, a jednocześnie dba o to, byśmy podłączyli zasilanie w odpowiedni sposób. Niestety, jeśli coś się stanie z kabelkiem - uszkodzi się lub go zgubimy - mamy problem.

opaska mivia essential 350 12 20170318 1118646607

MiVia Essential 350

MiVia Essential 350 wykonana jest z dużą dbałością o jakość. To widać i uczuć. Nie dość, że wygląda solidnie, to jeszcze elegancko się prezentuje. Jest lekka, a to oznacza, że nosząc ją na ręku nie poczujemy jej ciężaru. Możemy nawet zapomnieć, że mamy ją na ręku.


Sprawdźmy teraz co producent umieścił wewnątrz opaski.

• Przekątna wyświetlacza: 0,48"
• Funkcje: Pomiar czasu aktywności
• Czujniki: EKG, Pulsometr
• Odporność: Wodoszczelność
• Alarmy: Wibracyjne
• Dodatkowe informacje: Wodoszczelność IPX7, Moduł Bluetooth, Wymienne paski
• Czas ładowania: 1,5 godziny
• Szerokość: 21 mm
• Wysokość: 47 mm
• Grubość: 11 mm
• Waga: 25 g
• Gwarancja: 24 miesiące (gwarancja producenta)

opaska mivia essential 350 3 20170318 1370393596

Godzina wyświetlana na wyświetlaczu opaski

Jak widać, wyświetlacz ma mniej niż pół cala. W praktyce przekłada się to na ikony i cyfry o wysokości ok. 4 mm. Wszystkie informacje są wyświetlane w jednej linijce, w postaci grafik, dzięki czemu są one łatwo rozpoznawalne, nie trzeba wytężać wzroku by zobaczyć co się wyświetla.
Opaska ma wbudowane czujniki EKG i pulsometr, co na pewno przyda się niejednej osobie. Warto się przy tym zatrzymać na chwilę, ponieważ producent zastosował tu innowacyjną technologię EMD opracowaną przez NASA. Podobno pokazuje ona tętno dokładniej niż jakikolwiek pulsometr optyczny. Wystarczy dotknąć czujnika palcem i przytrzymać go przez 2 do 10 sekund (lub 2 minuty w przypadku pełniejszego pomiaru) by uzyskać wynik. Podobno MiVia Essential 350 to pierwsze takie akcesorium, które wykorzystuje sensor EKG. Inne opaski korzystają z czujnika optycznego PPG, który mierzy ilość przepływającej przez naczynia krwionośne krwi. W tym przypadku unikalna technologia liczy kurczenie i rozkurczanie się komór serca. Czy faktycznie jest to unikalne na rynku, trudno mi odpowiedzieć, nie miałem w swoich rękach wszystkich dostępnych w sprzedaży opasek sportowych. Na pewno jednak może to być ciekawa propozycja nie tylko dla sportowców, ale i dla starszych osób, które chcą (lub muszą) często mierzyć swój puls. Oczywiście warto się zastanowić jaka jest dokładność takiego pomiaru.

opaska mivia essential 350 15 20170318 1842867030

Czujnik umieszczony na spodzie opaski

Warto zwrócić uwagę na to, że opaska jest wodoodporna, (nie wodoszczelna, nie wskakujcie z nią do basenu) co oznacza, że nie boi się deszczu, potu i innych "mokrych zdarzeń". Opisując wygląd MiVia Essential 350 wspomniałem, że jest ona lekka. Teraz widzicie, że waży tylko 25g - tyle co nic.
Zaskoczyła mnie natomiast informacja o wymiennych paskach, przyznam że z obawy o ich uszkodzenie, nie podjąłem się ich demontażu. Podjąłem się jednak rozpracowania funkcjonalności tego akcesorium, więc teraz kilka słów o użytkowaniu.


Użytkowanie czyli głównie o oprogramowaniu

Niestety, w przypadku MiVia Essential 350 nie mogę powiedzieć, że obsługa tego urządzenia jest intuicyjna. Ładowanie i włączenie opaski jest oczywiście banalnie proste, podłączamy przewód zasilający - ułatwia to specjalnie ukształtowane gniazdo - przy pomocy przycisku włączamy i przełączamy się pomiędzy poszczególnymi funkcjami. Ponieważ jednak nie są opisane, trzeba się domyślać co oznaczają poszczególne ikony. O ile buty, biegnący człowiek czy ludzik kładący się lub wstający z łóżka są proste do interpretacji i zastosowania (nic się tam nie robi, urządzenie samo wszystko liczy i monitoruje), o tyle w przypadku pulsometru warto rzucić okiem do instrukcji (lub przeczytać mój tekst). Aby zmierzyć puls, trzeba po wybraniu odpowiedniej opcji, dotknąć palcem metalowego elementu pod wyświetlaczem - oczywiście mając założoną opaskę na ręku. Tu mała uwaga do Panów - duże owłosienie na ręku może zakłócać pomiar, weźcie to pod uwagę.

Screenshot 2017 03 16 21 21 48 Screenshot 2017 03 16 21 22 25

Screenshot 2017 03 16 21 23 46 Screenshot 2017 03 17 18 59 50

Zrzuty z aplikacji na smartfonie

Zdecydowanie więcej możliwości otwiera się przed użytkownikiem po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie. W zasadzie bez programu opaska jest mało przydatnym gadżetem. Oprogramowanie jest oczywiście oferowane za darmo, ale niestety brakuje w nim jasnej instrukcji parowania smartfonu z opaską. Nie zostało to również opisane w papierowej instrukcji, która została dołączona do urządzenia. Projektant aplikacji wprowadza nawet w błąd pisząc "upewnij się, że w opasce został uruchomiony Bluetooth". Spędziłem kilka minut szukając w jaki sposób to zrobić. Sytuacji nie ułatwiał mechanizm parowania wbudowany w programie. Okno główne aplikacji zakrywa mniejsze okienka wyskakujące przy kolejnych krokach, w których program pyta o powiązanie z opaską, wyświetla kod parujący itp. Dodam, że do poprawnej pracy programu potrzebny jest zarówno Bluetooth, jak i podłączenie do Internetu.

 Screenshot 2017 03 17 19 34 21 Screenshot 2017 03 17 19 00 41

Zrzuty ekranowe z aplikacji

Główne okno aplikacji pokazuje bardzo skromne informacje: liczbę przebytych w danym dniu kroków oraz spalone przy tej okazji kalorie. Te dwa parametry, zobrazowane przy pomocy ikon umieszczono w górnej części okna, tuż pod belką, w której zlokalizowano rozwijane menu. Na samym dole umieszczono z kolei pasek z ikonami, które pozwalają przenieść się do kolejnych okien: Aktywności, Snu i Zdrowia. Menu oprócz ustawień konfiguracyjnych, takich jak jednostka, format czasu czy powiadomienia - możemy np. ustawić automatyczne powiadomienia, które wyślą informację SMS-em, na Messengera Facebooka, Skype itp. komunikatorach. Konfigurację aplikacji kończymy wybierając w menu pozycję cele dzienne. Decydujemy w tym miejscu na czym nam bardziej zależy - na przejściu określonej liczby kroków czy spaleniu odpowiedniej ilości kalorii. Możemy skorzystać z przygotowanych przez producenta poziomów aktywności jak na poniższym zrzucie ekranowym.
Po skonfigurowaniu aplikacji, możemy zaktualizować dane w bazie pobierając je z opaski. W rzeczywistości, po sparowaniu proces ten wykonuje się automatycznie. Przy okazji, w MiVia Essential 350 zostanie zaktualizowana godzina. Nie ustawiamy jej w urządzeniu, jest pobierana ze smartfona.

Screenshot 2017 03 17 19 00 10 Screenshot 2017 03 17 19 00 20

Zrzuty ekranowe z aplikacji

Ekran aktywności, pokazuje szczegółowo aktywność w różnych przedziałach czasowych: dzień, tydzień, miesiąc i rok. Możemy sprawdzić zarówno ile kroków przeszliśmy, jak i ile kalorii spaliliśmy. Przy okazji możemy przekonać się, jaki dystans przy pomocy tych kroków przebyliśmy. Każdy przedział czasowy przedstawia różne informacje, np. w widoku tygodniowym możemy sprawdzić kiedy więcej chodzimy: rano, po południu czy wieczorem. Widok miesięczny pokaże jak blisko realizacji celu byliśmy, a roczny... jak wygląda nasza aktywność w określonej porze roku.
W takich samych przedziałach czasowych prezentowana jest jakość naszego snu. Nie wiem na jakiej podstawie jest on oceniany, ale program we współpracy z opaską wylicza jak długo śpimy (przed snem i po obudzeniu się włączamy / wyłączamy tryb snu w MiVia Essential 350), w jakim dniu najlepiej się nam spało, a nawet.. ile razy w ciągu nocy zmieniliśmy pozycję. Jakość spania przedstawiana jest w procentach, aplikacja powie nam ile czasu spaliśmy głęboko, a ile czasu (oczywiście w procentach) "to nie był dobry sen". Jak to jest wyliczane mogę się tylko domyślać - badanie pulsu, liczba ruchów wykonanych w nocy itp.

Screenshot 2017 03 17 18 59 04 Screenshot 2017 03 18 02 18 57

Zrzuty ekranowe z aplikacji

Jednak producent nie ograniczył się do zbierania parametrów i prezentowania ich w postaci różnego rodzaju statystyk. W ostatniej dostępnej pozycji w dolnym menu - Zdrowie - zaproponował nam nie tylko mierzenie pulsu i energii na dwa sposoby: prosty i szczegółowy ale i ćwiczenia oddechowe, które mogą pomóc obniżyć stres, i które mogą wpłynąć korzystanie na stan zdrowia. Pomiar szczegółowy poza pulsem i energią określa również wiek ANS czyli „rzeczywisty wiek” organizmu. Oczywiście te dane są archiwizowane, możemy więc prześledzić te parametry sięgając nawet rok wstecz. W przypadku ćwiczeń oddechowych producent nie tylko zaproponował trzy różne ćwiczenia, ale przygotował też przewodnik, w którym wyjaśnia jak należy je poprawnie wykonać.
Program jest prosty w obsłudze i jak 99% innych aplikacji zbudowanych na Androidzie stabilny. W żadnym momencie aplikacja nie zawiesiła się czy samowolnie zakończyła działanie. Jest naprawdę dobrze zaprojektowana.
A jak się korzysta z samej opaski? Bardzo wygodnie, biorąc pod uwagę, że po kilku minutach zapomina się, że jest ona na ręku. Niewielka waga i miękki pasek zapewniają duży komfort. Bateria wystarcza na o 4-5 dni a ładuje się, tak jak wymieniono w specyfikacji, przez ok. 1.5h


Podsumowanie

MiVia Essential 350 to opaska, na której mogą wzorować się inni producenci tego typu akcesoriów. Prosta obsługa, wysoka jakość wykonania i duża funkcjonalność, to coś co potrafi do siebie przekonać. Niestety, urządzenie to ma jedną wadę - cenę. Za przyjemność korzystanie z niej trzeba zapłacić 449 złotych, co dla wielu osób może być ceną zaporową. I to niestety wpływa na moją obniżoną ocenę tego akcesorium. Gdybym nie brał pod uwagę ceny - była by ocena maksymalna. A szkoda, bo w coś takiego warto się wyposażyć.

opaska mivia essential 350 10 20170318 1616739831

MiVia Essential 350 - Ikona "Obudziłem się"

Plusy Minusy

jakość wykonania
wbudowany czujnik EKG
intuicyjna aplikacja w j.polskim
wodoodporna

cena

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube