ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test obudowy na dysk Zalman ZM-VE350

  • Opublikowano: poniedziałek, 01, maj 2017 07:27
  • 30 Kwi

Żyjemy w świecie, w którym coraz więcej informacji, zdjęć itp. rzeczy zapisujemy w postaci plików cyfrowych. Nie zawsze chcemy się dzielić nimi ze światem, dlatego chronimy je zapisując na dyskach, które zawsze mamy ze sobą. Nie każdy dysk jest jednak odpowiednio zabezpieczony przed przenoszeniem, dlatego wymyślono obudowy, które nie tylko zabezpieczają nośniki przed uszkodzeniem mechanicznym. Niektóre zwiększają bezpieczeństwo szyfrując dane, a inne oferują dodatkową funkcjonalność np. w postaci wirtualnego dysku. Jakiś czas temu przybliżyłem Wam ZM-SHE350, a dziś poznajcie ZM-VE350.

Różnica pomiędzy obudowami tkwi przede wszystkim w wyświetlaczu, w który wyposażono ZM-VE350, na którym wyświetlane są informacje o pracy dysku. Prosty ekran ułatwia oczywiście konfigurację. O tych wszystkich przymiotach możemy dowiedzieć się oglądając pudełko, w którym schowano obudowę. Oprócz grafiki prezentującej to akcesorium i informacji o wirtualnym napędzie, producent uwypuklił jeszcze dwie informacje: USB 3.0 oraz przepustowość 5 Gbps. W środku oprócz obudowy schowano przewód USB 3.0, skórzany pokrowiec chroniący obudowę w czasie transportu oraz mały śrubokręt z kompletem śrubek.

obudowa na dysk zalman zm ve350 1 20170429 1010274468

Komplet - obudowa z akcesoriami

W przeciwieństwie do ZM-SHE350, ten schowek na dysk wykonano z aluminium. Jest to jednolita kieszeń, której boki wzbogacono paskami z czarnego tworzywa. Cała elektronika, wyświetlacz i gniazdo USB 3.0 zamontowano na przednim panelu, który po prostu wyciąga się z obudowy. Nad wyświetlaczem znajduje się dioda sygnalizacyjna. Jej kolor informuje o trybie pracy obudowy: USB 2.0 (biały) lub USB 3.0 (niebieski). Z lewej strony tego elementu umieszczono przycisk do szybkiego backupu. Z przodu znajduje się jeszcze przycisk uruchamiający obudowę.
Aluminiowa kieszeń zapewnia solidną ochronę umieszczonemu w niej napędowi. Nie ugina się, nie poddaje się naciskom, możemy więc być pewni, że umieszczony w środku dysk jest dobrze chroniony. Jedynym słabym elementem jest plastikowy panel z elektroniką. Ugina się pod dotykiem, a ponieważ osadzenie jest na tzw. wcisk, przy częstym wyjmowaniu boki mogą się wyrobić i osadzenie nie będzie tak stabilne jak na początku. Ha, nabrałem Was. Producent dołączył w zestawie śrubki oraz śrubokręt, przy pomocy których łączymy oba elementy obudowy ze sobą. Gwarantuje to, że obie części obudowy nie rozlecą się w najmniej sprzyjającym momencie.

obudowa na dysk zalman zm ve350 2 20170429 1375782638

Obudowa w pokrowcu

Srebrna obudowa z czarnymi wstawkami z boków i czarnym wyświetlaczem prezentuje się elegancko. Zaletą na pewno jest to, że na szczotkowanym aluminium nie będzie widać zarysowań. Długo więc pozostanie piękna i elegancka.


A czy równie elegancka jest specyfikacja?

• Wymiary: 135.3(L) x 78.6(W) x 13.1(H) mm
• Waga: 96g
• Materiały obudowy: Stop aluminium, akryl, poliwęglan
• Interfejs zewnętrzny:
- USB1.1 Max. 12Mbps
- USB2.0 Max. 480Mbps
- USB3.0 Max. 5.0Gbps
• Interfejs wewnętrzny Sata I/II/III
• Obsługiwane dyski: 2.5"(9.5mm HDD/SSD)
• Zasilanie: DC 5V USB
• Obsługiwane systemy: Windows 2000, XP, VISTA, 7, 8, 8.1 / Mac OS / Linux
• Kolor: Czarny / Srebrny

obudowa na dysk zalman zm ve350 5 20170429 1554617675

Panel przedni z widocznym gniazdem USB 3.0 i przyciskiem

Jak widać obudowa nie waży wiele. Można w niej zainstalować dyski 2.5" o maksymalnej wysokości 9.5 mm - czyli większość takich dysków dostępnych dziś na rynku. Co ciekawe producent gwarantuje bezproblemową współpracę z systemami, które powoli żegnają się z rynkiem. Na liście kompatybilnych SO nie ma o dziwo dziesiątki. Od razu Was jednak uspokoję, obudowa działa także pod najnowszym systemem Microsoftu. ZM-VE350 bez problemów obsłuży wszystkie dostępne dziś standardy SATA stosowane w dyskach. Oznacza to, że akcesorium jest kompatybilne z urządzeniami podłączanymi za pomocą interfejsów SATA I i SATA II. Oba charakteryzują się mniejszymi przepustowościami niż 5Gbps, ale o tym już Zalman nie napisał. Przypomnę, że w ciągu ostatnich kilku lat opracowano trzy generacje interfejsu SATA. Pierwsza, najstarsza SATA I umożliwia szeregową transmisję danych z maksymalną przepustowością 1,5 Gbit/s (ok. 180 MB/s). Druga generacja - SATA II - oferuje przepustowość 3,0 Gbit/s (ok. 375 MB/s), a trzecia - SATA 3 - zaprezentowana oficjalnie po raz pierwszy w 2009 roku umożliwia transmisje z przepustowością 6,0 Gbit/s (ok. 750 MB/s). Mamy więc "wąskie gardło” w postaci interfejsów SATA dysków, które tak naprawdę będą determinować prędkość przesyłu danych. Krótko mówiąc marketingowcy Zalmana wykonali dobrą robotę przy projektowaniu opakowania. Wypunktowali coś, co w zasadzie jest niemożliwe do osiągnięcia (no chyba, że w obudowie umieścimy dysk SSD z SATA III), przemilczając to, że aby osiągnąć prędkość 5 Gbit/s musimy zainwestować w dysk z najnowszą generacją interfejsu SATA.


Jak to się obsługuje?

Na początku wspomniałem o możliwości wygenerowania wirtualnego dysku, na bazie tego, który zamontowano w obudowie. Wirtualny napęd generowany jest przez zaimplementowane w obudowie oprogramowanie, co jest o tyle wygodne, że możemy go wykorzystać po podłączeniu obudowy do dowolnego komputera. Ten napęd jest rozpoznawany również przez BIOS co może być przydatne przy np. instalowaniu systemu operacyjnego. Wirtualny dysk obsłuży dowolną liczbę obrazów. Należy je zgrać do katalogu "ISO”, po odświeżeniu połączenia będą one widoczne w menu obudowy. Wystarczy wybrać odpowiedni plik i obraz zostanie zamontowany w wirtualnym napędzie. Proste i wygodne. Pomiędzy plikami - obrazami - na pliku przełączamy się przy pomocy umieszczonego z boku przełącznika.

obudowa na dysk zalman zm ve350 9 20170429 1910184124

Obudowa z przygotowanym do montażu dyskiem

Wyświetlacz przedstawia oczywiście trochę więcej informacji niż tylko nazwę pliku z obrazem. Odpowiednie ikony informują o tym czy dysk jest chroniony przed zapisem czy pracuje w trybie virtual, dual czy HDD oraz czy podłączony jest poprzez port USB 2.0 czy USB 3.0. Zabezpieczenie dysku ustawia się w menu obudowy, podobnie jak wymienione wcześniej tryby pracy. W trybie dual obudowa udostępnia zarówno dane z dysku, jak i plików ISO, w przypadku virtual tylko obrazy dysków, a jak już zapewne się domyślacie tryb HDD to opcja pozwalająca tylko na przeglądanie plików zapisanych na nośniku.

obudowa na dysk zalman zm ve350 15 20170429 1667944877

Wyświetlacz obudowy

Oprogramowanie obudowy pozwala również wyświetlić kilka informacji technicznych takich jak SMART, kondycję dysku: Good lub Bad (w tym ostatnim przypadku możemy zacząć się martwić o swoje dane, powinniśmy je jak najszybciej przenieść) oraz wersję firmwaru, czyli oprogramowania zarządzającego ZM-VE350.
Oprogramowanie jest nieskomplikowane chociaż szkoda, że występuje tylko w wersji polskiej. Niemniej raczej nie powinniście mieć problemu z obsługą.


Podsumowanie

Obudowa ZM-VE350 to ciekawy, dobrze zaprojektowany i dobrze wykonany produkt. Jej największym atutem jest wirtualny dysk optyczny, który przechowując dowolną ilość obrazów ISO może stać się wygodnym narzędziem w naszej codziennej pracy. Pokrowiec dorzucony do zestawu przez Zalmana to miły gest (za który jednak płacimy, nie oszukujmy się nikt nie daje nic za darmo). Ochroni on obudowę przed fizycznymi uszkodzeniami zapewniając jej estetyczny wygląd przez dłuższy czas.

obudowa na dysk zalman zm ve350 14 20170429 1736278851

 Podłączony dysk

Plusy Minusy

Wysoka jakość wykonania
Wirtualny dysk
Proste oprogramowanie
Łatwy montaż dysku
Wyświetlacz
Pokrowiec

Uginający się pod naciskiem wyświetlacz

Moja ocena:

robot blogotech ocena 4

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube