Rapoo V280

Ciekawa mysz dla graczy

Więcej...

JBL Inspire 700 for Women

Słuchawki stworzone specjalnie dla kobiet

Więcej...

Navitel DVR MSR700

Mała, ale sprawna kamera samochodowa

Więcej...

Genesis GX58

Mysz dla snajperów

Więcej...

Asustor AS3204T

Skromny ale potężny NAS

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Test obudowy zewnętrznej ICYRaid MB662U3-2S-R1

  • Opublikowano: środa, 28, czerwiec 2017 05:51
  • 28 Cze

Czasami nie chcemy trzymać plików na komputerze, potrzebujemy jednak mieć do nich dostęp. W niektórych przypadkach wynika to z naszej pracy na różnych komputerach, względów bezpieczeństwa czy np. archiwizacji. W takich przypadkach przydaje się obudowa zewnętrzna z umieszczonym w środku dyskiem a najlepiej dwoma zapewniającymi odpowiednie bezpieczeństwo danych. Takie akcesoria oferuje obecna od niedawna na naszym rynku firma Icy Dock. Dziś przybliżę jedno z nich - model oznaczony symbolem MB662U3-2S-R1.

Zanim zdecyduję się na zakup jakiegoś urządzenia lubię przed zakupem obejrzeć w co i jak je zapakowano. Dostarcza to cennych wskazówek o tym co tak naprawdę producent oferuje. W tym przypadku pudełko nawiązuje do nazwy firmy - ma białą, przypominającą lód kolorystykę. Widać też, że MB662U3-2S-R1 to obudowa na dwa dyski 3.5", które mogą pracować połączone w RAID. Komunikację z komputerem zapewni standard USB 3.0.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 5 20170627 1113221337

Pudełko z obudową

Konstrukcja

Konstrukcja opiera się na aluminiowej skrzynce, we wnętrzu której zamontowano gniazda SATA III oraz prowadnice ułatwiające montaż i demontaż dysków. Z tyłu obudowę zamknięto panelem, w którym umieszczono gniazda zasilania oraz komunikacyjne typu USB 3.0. Tam też znajduje się przełącznik ustawiający tryb połączenia dysków w macierz. Mamy do wyboru: RAID 0, RAID 1, JBOD i BID. Producent umieścił tu również przycisk resetujący oprogramowanie obudowy oraz włącznik diod informujących o stanie pracy akcesoria. Oznacza to, że może ono pracować dyskretnie, bez zwracania na siebie uwagi. Pod warunkiem jednak, że umieszczony nad tymi elementami 40 mm wentylator będzie pracował bardzo cicho. Z tyłu znajduje się również dioda opisana jako Rebuild - informuje ona o trwającym procesie przebudowy połączenia macierzowego dysków.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 9 20170627 1011967311

Tył obudowy

Aluminiowy korpus wykonano jako odlew. Nie widać żadnej szczeliny, która łączyłaby dwa końce blachy. Na dole umieszczono cztery małe silikonowe podstawki, które mają zapewnić stabilność całej obudowy, a jednocześnie wytłumić ewentualne drgania. W górnej części, z przodu znajdują się dwa przyciski zwalniające zaczepy osłon chroniących dyski. Panele, za którymi schowane są dyski, wykonano z białego, błyszczącego tworzywa, które wzbogacono aluminiową szyną. Plastik, którego użyto w tym miejscu nie prezentuje się najlepiej, wygląda na chiński niskobudżetowy materiał, który nie wzbudza zaufania. Z drugiej strony nie jest to element pracujący, więc... jest to tylko (albo "aż") kwestia wyglądu.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 8 20170627 1347234058

Przednie panele osłaniające dyski

Przesłony zamontowano na sprężynach dzięki czemu same się zamykają, chociaż trzeba je docisnąć, by zapadki zaskoczyły blokując je, a tym samym chroniąc umieszczone w środku dyski przed wysunięciem. Dyski montowane w środku są tylko wsuwane, nie ma żadnego mechanizmu montażu. Krótko mówiąc montaż jest beznarzędziowy. Problem w tym, że w egzemplarzu, który trafił do mnie na testy jedna z przesłon dość łatwo otwierała się. Mechanizm zapadki umieszczony w górnej części obudowy został po prostu niedokładnie wykonany. Ogólnie cały mechanizm nie przypadł mi do gustu, otwierane przesłony wydawały nieprzyjemny dla ucha zgrzyt i pisk.


Specyfikacja:

• Model: MB662U3-2S R1
• Kolor: Biały ze srebrnym aluminiowym korpusem
• Obsługiwane napędy: 2 x 3.5”SATA I, II & III HDD
• Interfejs: USB3.0 (kompatybilnie wstecznie z USB 2.0)
• Prędkość przesyłania danych: do 5Gb/sec przez USB 3.0, do 480Mb/sec przez USB 2.0
• Zasilanie: DC 12V/4A
• Tryby RAID: RAID 1 (SAFE), RAID 0 (FAST), BIG & JBOD (Non RAID)
• Ustawianie trybu RAID: horyzontalny przełącznik suwakowy
• Chłodzenie: 40mm wentylator
• Diody HDD LED:
o puste zatoki - diody LED się nie świecą
o dysk HDD nie pracuje - białe ciągłe
o dysk HDD uszkodzony - czerwone ciągłe
o dostęp do dysku HDD / przebudowa RAID - błyskające białe
• Diody LED podczas przebudowy:
o RAID przebudowywany - błyskające białe
o przebudowa RAID ukończona - diody LED wygaszone
• Dioda LED zasilania: On & off
• Wymagania systemowe: Win XP, Win 7, Win 8, Linux, Mac OS 10.2.8+
• Obudowa: Aluminiowy korpus z plastikowymi elementami
• Wymiary (dł. x szer. x wys.): 20.5 x 13.41 x 6.10 cm
• Waga: 0,83 kg
• Zawartość opakowania: Obudowa, instrukcja użytkownika, przewód USB 3.0, zasilacz, przewód zasilający

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 4 20170627 1397727845

Obudowa z zamontowaymi dyskami

W zasadzie powyższa lista mówi wszystko jeśli chodzi o techniczną część urządzenia. Widać, że obudowę wyposażono w dwa interfejsy SATA, do których podłączamy dwa napędy HDD. Producent podał nam nawet prędkości przesyłania danych, oparł się oczywiście na danych teoretycznych, laboratoryjnych, które odbiegają jednak od rzeczywistości. Na to, z jaką prędkością będą przesyłane pliki mają wpływ dyski umieszczone w obudowie oraz wybrany tryb połączeń dysków. One też mają wpływ na wagę urządzenia, sama obudowa waży niecały kilogram, z dyskami może nawet 4-5 kilogramów. Najważniejsze jednak, że nie jesteśmy ograniczeni do najnowszego interfejsu SATA. Poza wersją trzecią tego standardu, możemy też podłączyć wcześniejsze: pierwszy i drugi. Oznacza to, że możemy wykorzystać starsze dysk - oczywiście pod warunkiem, że mają SATA. Zachęcam jednak do tego, by zastanowić się nad nowymi dyskami - oferują większą pojemność i nowsze technologicznie rozwiązania, a tym samym większe bezpieczeństwo danych. A po to m.in takie obudowy się stosuje.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 11 20170627 1721407585

Obudowa ICYRaid MB662U3-2S-R1 z widocznymi zaczepami przednich paneli

Jak już wcześniej wspomniałem opisując obudowę, pozwala ona na różne tryby pracy umieszczonych w jej wnętrzu dysków:
RAID 0 (FAST-wydajny) - pozwala na połączenie dwóch dysków w jeden duży, dzięki czemu podwoi się odczyt i zapis do 420 MB/s w trybie UASP (do 320 MB/s bez UASP).
RAID 1 (SAFE-bezpieczny) - w tym trybie jeden dysk jest kopią drugiego. Dane są na bieżąco kopiowane, dzięki czemu gdy jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu, dane ciągle są dostępne. Wiąże się to jednak z mniejszą powierzchnią roboczą - np. przy dwóch dyskach 2TB, zamiast 4TB mamy dostępne 2TB.
W przypadku obu trybów RAID wymagane jest stosowanie takich samych napędów - o tej samej pojemności.
BIG - pozwala połączyć dwa dyski o różnej pojemności w jeden duży wolumin, aby zmaksymalizować przestrzeń dyskową.
JBOD - to tryb, w którym widzimy każdy dysk osobno. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku gdy chcemy swoje dyski przeznaczyć na różne dane. W trybie tym w każdej chwili możemy wymienić dysk by uzyskać dostęp do nowych danych. W przypadku wcześniejszych trybów jest to nie możliwe.

mb662u3 raid setting

Przełącznik oraz połączenia macierzowe dysków

Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz - nie ma informacji o rozłączaniu dysków "na gorąco". Ze względów bezpieczeństwa proponuję Wam tego nie robić.
Jest jeszcze coś, czego nie ma w powyższej specyfikacji. Obudowa obsługuje dyski o maksymalnej pojemności 8 TB, oznacza to, że w sumie możemy mieć nawet 16 GB powierzchni dyskowej w tej obudowie.


Obsługa obudowy

Obsługa MB662U3 jest banalnie prosta. Po otwarciu wystarczy włożyć do środka dyski i zamykając obudowę dopchnąć je do końca, dzięki czemu interfejsy dysku i obudowy zostaną połączone. Potem wystarczy wybrać odpowiedni tryb pracy (RAID), podłączyć obudowę do komputera i włączyć ją (niekoniecznie w tej kolejności).
Obudowa nie ma żadnego oprogramowania do konfiguracji. Jak już wyjaśniłem na początku, ustawienia trybów dokonuje się przestawiając przełącznik z tyłu. Można to zrobić w każdej chwili pracy obudowy, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:
- po przestawieniu przełącznika trzeba zresetować obudowę
- zmiana trybu może spowodować konieczność formatowania dysku, a więc utratę danych
- po zmianie trybu trzeba w panelu administracyjnym w zarządzaniu komputerem przydzielić napędy.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 1 20170627 1772504216

Obudowa gotowa na przyjęcie dysków

Przełączanie się oprogramowania obudowy na nowy tryb RAID trwa kilka sekund. Dłużej trwa przydzielanie napędów, niż zmiana trybów pracy dysków. Za to producentowi należy się plus. Jak już wiecie o procesie zmiany informuje dioda umieszczona z tyłu (zgodnie z tym co opisałem w specyfikacji powyżej).
Wentylator umieszczony na tylnym panelu ma dbać o odpowiednie chłodzenie wnętrza. I przyznaję, że daje radę. Pomimo intensywnej pracy jakiej poddałem dyski umieszczone w środku obudowy ta nie zmieniła swojej temperatury. Niestety, efektem ubocznym jest lekki szum generowany przez pracujący wiatraczek. Nie jest on głośny, jak na wentylatory, z którymi miałem do tej pory do czynienia jest bardzo cichy, niemniej słychać lekki szum, więc o tym wspominam.

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 3 20170627 1000742654

Dyski HDD gotowe do zamknięcia w obudowie

Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz. Wspomniałem na początku, że osłony, za którymi chowane są dyski sprawiają wrażenie niskobudżetowych. Podczas otwierania stawiają one spory opór - ich otwarcie powoduje rozłączanie dysku i wysunięcie go w celu łatwiejszego wyjęcia. Przyznam, że na początku obawiałem się, że mechanizm otwierania ulegnie uszkodzeniu - pęknie, połamie się itp. Na szczęście nic takiego się nie stało. Pomimo częściowo tandetnego wykonania obudowa sprawdziła się.


Podsumowanie

Zastanawiając się nad oceną IcyDock MB662U3 miałem mieszane uczucia. Pod kątem obsługi i funkcjonalności sprawuje się bez zarzutu, oferuje sporo. Niestety, zdecydowanie gorzej wygląda jakość wykonania, zwłaszcza przedniego elementu, który przecież jest wizytówką urządzenia. Jeśli Wam więc nie przeszkadza niezbyt eleganckie i dopracowane wykonanie oraz cena na poziomie 400 złotych - możecie kupować. Jeśli jednak zwracacie taką samą uwagę na wykonanie, jak i na funkcjonalność - zastanówcie się czy warto. Niestety, przednie panele nie prezentują się najlepiej, a dodatkowo zgrzytają i skrzypią przy otwieraniu i zamykaniu. Nie będziecie tej operacji często wykonywać, z reguły jak już się wsadzi dyski w obudowę to tkwią tam do czasu aż nie padną lub nie wymienimy ich na większe. W tym przypadku możemy mieć nawet 16 TB powierzchni dyskowej. Nie jest więc tak źle. Tylko czy to wykonanie jest warte 400 złotych?

obudowa zewntrzna icyraid mb662u3 2s r1 6 20170627 1529842041

Komplet, który dostajemy kupując obudowę IcyRaid

 

Plusy Minusy

beznarzędziowy montaż
szybkie przełączanie pomiędzy trybami RAID
obsługa dysków o pojemności do 8 TB każdy
cicha praca

niska jakość wykonania przednich paneli
cena

Moja ocena:

robot blogotech ocena 3

Komentarze   

# Max 2017-06-30 08:31
Dziwne podsumowanie... "Niestety, zdecydowanie gorzej wygląda jakość wykonania, zwłaszcza przedniego elementu, który przecież jest wizytówką urządzenia.... "

Subiektywna ocena bez podania odniesienia jako alternatywy. Korzystam z tego rodzaju rozwiązań jako grafik i z chęcią poznam takie które funkcjonalnie spełniają najwyższe standardy i są ładne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2017-07-04 19:08
Chodziło mi o to, że z reguły takie obudowy stoją frontem do użytkownika. Dlatego przód (wg. mnie) jest wizytówką urządzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Łukasz 2017-08-02 17:32
Z tego co widzę zainstalowałeś w tej kieszeni dwa dyski WD Red. Możesz pochwalić się jakimś testem prędkości? Zarówno w konfiguracji RAID 0, jak i 1.

I druga sprawa. Wiem, że producent oferuje dodatkowe moduły dzięki którym da się zainstalowa ć w obudowie dyski 2,5" - wtedy cała kieszeń wygląda jak dysk 3,5". Pytanie czy rzeczywiście są one niezbędne czy może da się zainstalować takie dyski bez tych modułów lub z ich tańszymi odpowiednikami - jak np. te które dodają często do dysków SSD aby dało się je przykręcić w miejscu na 3,5" dysk w obudowie PCta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube