foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Na naszym niebie pojawia się coraz więcej dronów. I chociaż te dobre nie należą do tanich, nie da się zaprzeczyć, że ich liczba systematycznie rośnie. Rosną też apetyty użytkowników na to, co przy ich pomocy chcieliby zrobić. Robienie zdjęć i kręcenie filmów dla wielu z nich to już za mało. I to dla nich zaprojektowano PowerEgg X – drona, który może pełnić również funkcję kamery stacjonarnej lub ręcznej. Poznajcie bliżej urządzenie, które nazwano autonomiczną, inteligentną kamerą osobistą.

Dron dostarczany jest w sporym pudełku, w którym ukryto walizeczkę zawierającą poszczególne elementy PowerEgg X. Ponieważ może on pełnić rolę również kamery ręcznej, jego konstrukcja, jak na drony, jest bardzo nietypowa. Powiedziałbym nawet unikalna. Widać to też od razu po otwarciu walizki. W jej środku znajduje się śnieżnobiałe jajo, czyli korpus urządzenia, ramiona z wirnikami, kontroler oraz szereg akcesoriów dodatkowych w postaci zasilacza, kompletu przewodów do komunikacji w różnych standardach, uchwyt do trzymania drona w trybie kamery ręcznej, uchwyt do montażu na statywie, woreczek ochronny do transportu itp. Każdy element wyposażenia miał swoje miejsce w walizce transportowej, co bardzo mi się spodobało. Już na pierwszy rzut oka widać, że całość została przemyślana i funkcjonalnie upakowana, w taki sposób, by nic nie uległo uszkodzeniu.
Razem z podstawową wersją drona, trafił do mnie zestaw dodatkowych akcesoriów, umożliwiających lądowanie dronem na wodzie. W jego skład wchodzą płozy, hermetyczna obudowa z przezroczystego plastiku i dodatkowa bateria. Wszystko znów odpowiednio zapakowane i to w taki sposób, że np. płozy trzeba umieszczać w pudełku w odpowiedni sposób, bo inaczej nie pasują.

dron powervision poweregg x 1 20200418 1613510474

Zawartość pakiety podstawowego

Konstrukcja

Wspomniałem już, że konstrukcja PowerEgg X jest nietypowa. Korpus zamknięto w białej owalnej obudowie, kojarzącej się z dużym jajem. Na górze została ona wyposażona w przycisk oraz diody informujące o stanie naładowania baterii. Obudowę można zdemontować na górze i na dole, umożliwiając w ten sposób wymianę baterii oraz montaż ramion z wirnikami. Całość została tak zaprojektowana, by nie było możliwości pomyłki w montażu. Lewe ramię można zamocować tylko z lewej strony drona, prawe z prawej. W miejscach montażu ramion można umieścić uchwyty pozwalające trzymać drona w ręku w trybie kamery lub pozwalające zamontować drona na statywie. Nie każdy statyw się nadaje. Ponieważ uchwyt montażowy ma krótkie ramię, statywy z dużą głowicą nie będzie pasował. Zdjęcie dolnej części obudowy odsłoni kamerę umieszczoną na trzyosiowym gimbalu.
Drugim elementem, istotnym z uwagi na komfort sterowania dronem jest kontroler. Został on zaprojektowany w taki sposób, by po złożeniu zajmował jak najmniej miejsca. Widać to m.in. po uchwycie na telefon, który po złożeniu w całości chowa się w obudowie sterownika. Podobnie wygląda sprawa z antenami, ale to akurat jest normalną praktyką w takich urządzeniach. Jedynym wystającym elementem, a właściwie elementami są drążki sterujące. Można je jednak odkręcić i wymienić w razie potrzeby. Co prawda wątpię by było to konieczne, ponieważ są wykonane naprawdę solidnie, ale jak widać jest taka możliwość. Na górze wykończone są koronką, która zapewnia pewność dotyku.

dron powervision poweregg x 5 20200418 1003543046

Korpus drona

Kontroler ma wyprofilowaną obudowę ułatwiającą trzymanie go w dłoniach. Nie zabrakło oczywiście przycisków, które umożliwiają awaryjne zatrzymanie drona, uruchomienie procedury powrotu do domu, czy po prostu włączenie zasilania. Jest też przełącznik suwakowy, który pozwala uruchomić drona w jednym z trzech trybów lotu: profesjonalnym, normalnym i łatwym. Ciekawym elementem jest przycisk „customizowalny”, któremu możemy przypisać wybraną funkcję. Z kolei z drugiej strony – tam gdzie znajdują się anteny, w zasięgu prawego palca wskazującego – znajdują się przyciski uruchamiające nagrywanie video i wykonanie zdjęć. Jest to szybki i wygodny dostęp do tych funkcji, który eliminuje konieczność dotykania ekranu smartfona. Te dwa przyciski umożliwiają wygodne, pewne i bezpieczne sterowanie dronem, bez odrywania rąk od kontrolera. Z drugiej strony, w zasięgu lewego palca wskazującego znajduje się pokrętło sterujące gimbalem (czyli ustawieniem kamery).

dron powervision poweregg x 3 20200418 1040208439

Kontroler

Obudowę kontrolera wykonano z dwóch tworzyw: białego - twardego i błyszczącego oraz ciemnego - miękkiego i matowego, które zapewniają przyjemny dotyk. W środku schowano akumulator, który nadaje całemu urządzeniu całkiem sporą wagę. W porównaniu do kontrolera np. DJI Mavica, różnica jest zauważalna. Uchwyt na smartfon pozwoli zamontować tylko telefon. Nie liczcie na to, że szczęki montujące rozchylą się na szerokość umożliwiającą przytrzymanie tabletu.

Zestaw dodatkowy umożliwiający lądowanie dronem na wodzie

Napisałem wcześniej, że zestaw dodatkowy składa się z płóz, wodoszczelnej obudowy i dodatkowej baterii. Płozy wykonano ze sprasowanego styropianu zabezpieczonego przed wpływem wody. Zamontowano w nich uchwyty, w których umieszcza się podstawki drona. Dodatkowo mocuje się je elastycznymi paskami z rzepami. Przyznam, że początkowo obawiałem się o skuteczność takiego połączenia, jednak już pierwszy lot pokazał, że moje obawy okazały się bezpodstawne. Płozy trzymały się dobrze, nie było żadnych luzów.

dron powervision poweregg x 14 20200418 1727912129

Dron przygotowany do wodowania

Z kolei wodoszczelna obudowa okazała się bardzo ściśle dopasowana do całej konstrukcji. Przed jej montażem zachęcam do przeczytania (albo chociaż przejrzenia) instrukcji, w której zaprezentowano sposób jej montażu. Teoretycznie jest on prosty – przezroczystą konstrukcję zakłada się na PowerEgg X i zatrzaskuje trzy zatrzaski, które dociągają elementy obudowy do uszczelki. Mocowania należy zapinać w odpowiedniej kolejności i najlepiej zrobić to przy złożonych ramionach drona. Rozłożone znacznie to utrudniają, a dociągnięcie zapięć może doprowadzić do ich uszkodzenia. Ja przynajmniej miałem takie obawy. Tak więc, jeszcze raz – najpierw zakładamy przezroczystą obudowę, dopiero potem rozkładamy ramiona, na koniec montujemy płozy. O ile wodoszczelna osłona ma karbowaną konstrukcję – ułatwia to trzymanie drona, w przypadku jej zmoczenia (dobry pomysł!) – tam gdzie znajduje się kamera zapewniono gładką, przezroczystą powierzchnię. Jak możecie zobaczyć na załączonych w dalszej części zdjęciach, różnicy w jakości obrazu praktycznie nie ma. Warto jednak zadbać o to, by plastik przed obiektywem był czysty i nie zarysowany.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube