foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Drony i drukarki 3D, to najpopularniejsze tematy technicznych serwisów informacyjnych ostatnich kilkunastu miesięcy (nie licząc oczywiście smartfonów). Na rynku pojawia się masa nowych dronów i drukarek, które są wykorzystywane do coraz nowszych zastosowań. W obu grupach urządzeń są modele do zastosowań profesjonalnych - biznesowych, jak i nieprofesjonalnych - na własny użytek czy do zabawy. Takim właśnie dronem jest X-Bee Drone 4.1, który Wam dziś przybliżę.

X-bee to tak naprawdę nie tyle dron co quadrocopter - specyficzny model, który ma cztery wirniki ustawione obok siebie w kwadracie. Tak naprawdę "kariera" dronów rozpoczęła się od takiego właśnie czterowirnikowego modelu francuskiej firmy Parrot. X-Bee Drone 4.1 dość mocno przypomina prekursora dzisiejszych zdalnie sterowanych latających pojazdów, chociaż jego konstrukcja została wykonana z innych materiałów.

overmax x bee drone 41 1 20150724 1166407983

Dron Overmax X-bee 4.1

Ramę X-Bee Drone 4.1 zrobiono z prasowanego i utwardzonego styropianu, który nie dość, że jest lekki, to jest jeszcze elastyczny (w pewnym zakresie). Dzięki temu ewentualne "wypadki", które mogą się zdarzyć początkującym operatorom drona (a na pewno się zdarzą), nie pozbawią nas tego urządzenia. Do styropianu przymocowano plastikową konstrukcję (powiem prosto - krzyżak), w centrum której umieszczono moduł elektroniczny sterujący lotem i nagrywaniem filmów. Z kolei na końcach ramion umieszczono silniki z wirnikami, które zapewniają odpowiednią siłę nośną do uniesienia drona w górę. Producent wyposażył drona w wirniki w dwóch kolorach: czarnym i pomarańczowym. I to uważam za bardzo dobry pomysł, ponieważ ułatwia to orientację w położeniu pojazdu i sterowaniu w odpowiednim kierunku. W przypadku wersji drona, która trafiła w moje ręce producent dorzucił 2 zapasowe komplety wirników: 2 pary czarnych i 2 pary pomarańczowych. W sumie mamy więc 12 śmigieł. Jeśli więc będziecie chcieli mieć jednokolorowe wirniki - w każdej chwili możecie je zmienić. Ja jednak polecam zachowanie układu: dwa pomarańczowe z przodu i dwa czarne z tyłu. To naprawdę ułatwia sterowanie -przynajmniej na niewielką odległość.

overmax x bee drone 41 14 20150724 1873591170

Rozruch wirników w dronie Overmax X-bee 4.1

Przy silnikach napędowych umieszczono diody świetlne, które informują o zasilaniu. Zapewnia je bateria o pojemności 900 mAh, która umieszczono w specjalnych gnieździe. Jest to zwykła kieszonka, do której wsuwamy baterię - nie ma żadnego zamknięcia - jej wymiana jest prosta i szybka. Kieszeń jest na tyle ciasna, że akumulator nie wypada podczas powietrznych ewolucji. Akumulator ma wyprowadzone dwa przewody ze specjalnymi gniazdami - jedno służy do ładowania przy pomocy dołączonego do zestawu zasilacza 230V z odpowiednią końcówką, drugie do połączenia z systemem napędowym drona. Ponieważ każde gniazdo jest inne, nie ma możliwości pomyłki i nieprawidłowego podłączenia. Dodatkowo, dla ułatwienia zróżnicowano je kolorystycznie.

overmax x bee drone 41 7 20150724 1364657136 overmax x bee drone 41 8 20150724 2031264710

Miejsce na baterię                                                                                           Bateria do drona

W przypadku mojego testowego drona (który jest normalnie sprzedawany w sklepach), w zestawie poza wspomnianymi już wirnikami miałem dwie dodatkowe baterie (plus jedna w dronie, czyli w sumie mamy 3 akumulatory do dyspozycji) z własnymi zasilaczami. I to również bardzo dobry pomysł, bo możemy dwie baterie ładować jednocześnie skracając czas oczekiwania na gotowość drona do lotu.
Nad baterią zamontowano małą kamerę. Wygląda ona jak mały czujnik, nietrudno ją więc za takie element wziąć (ja na początku tak zrobiłem). Po przeciwnej stronie obiektywu umieszczono gniazdo na kartę pamięci microSD. Cały moduł wideo przykręcony jest do konstrukcji czterema małymi śrubkami - w każdej chwili możemy go zdemontować i np. przymocować do drugiego drona.

overmax x bee drone 41 9 20150724 1797365437 overmax x bee drone 41 10 20150724 1453635686

Kamera z gniazdem na kartę pamięci                                                                                                Obiektyw kamery

Układ sterujący zakryto od góry czarną obudową z cienkiego tworzywa, na której pomalowano różne - żółte lub czerwone (zależy od modelu) wzory nadające mu agresywny, sportowy wygląd. I muszę przyznać, że X-Bee Drone 4. prezentuje się dobrze. Tanio, to prawda, widać, że model ten należy do nisko budżetowych, ale mimo wszystko prezentuje się dobrze.
Kontroler, który steruje dronem wygląda dość zwyczajnie i niestety chyba najbardziej "chińsko". Wyposażono go w dwa joysticki - lewy odpowiada za obroty silników (czyli prędkość drona), oraz obroty wokół osi, natomiast prawy za kierunki lotu. Pomiędzy nimi znajdują się: przełącznik suwakowy i dioda świetlna. Pierwszy włącza zasilanie i aktywuje komunikację z dronem, a dioda informuje o statusie pracy. Dodatkowym potwierdzeniem nawiązania połączenia pomiędzy kontrolerem a dronem jest sygnał dźwiękowy. Odpowiedni dźwięk (lub jego brak) informuje nas również o braku takiego połączenia, błędzie komunikacji itp. Po prawej stronie, na przedniej krawędzi, w zasięgu palców wskazujących umieszczono przycisk, który po naciśnięciu powoduje zrobienie przez drona beczki. Dobra rada - nie naciskajcie go na małej wysokości. Po lewej stronie znajduje się taki sam przycisk, on z kolei aktywuje kamerę. Nad prawym joystickiem znajduje się trzy pozycyjny przełącznik, który pozwala na ustawienie trzech poziomów mocy: 30%, 60% i 100%. Przy tym ostatnim ustawieniu, przechylenie prawego joysticka w prawo lub lewo powoduje wykonanie beczki przez drona. Przy joystickach umieszczono przyciski - po cztery. Według instrukcji służą one do kalibracji pracy silników i od razu powiem - nie jest jednak ona łatwa. I lepiej tym się nie bawić. Silniki reagują z opóźnieniem na sygnał przesyłany z kontrolera do drona. W efekcie powstaje małe zamieszanie wirniki przestają się kręcić, inne kręcą się szybciej... naprawdę pojawia się chaos w pracy tych wirników, a przywrócenie stanu pierwotnego jest niestety prawie niemożliwe. Tego mi niestety zabrakło w tym kontrolerze - resetu ustawień obrotów silników. Ogólnie, ten element sterowania - kalibrację - oceniam w tym dronie najgorzej.

overmax x bee drone 41 2 20150724 1773366966

Kontroler drona

kontroler

Do urządzenia jest oczywiście dołączona instrukcja, ale niestety nie ma tam większości potrzebnych informacji. Nie ma np. informacji o sposobie aktywacji kamery, nie ma informacji o tym jak kalibrować silniki itp. Dodatkowo znalazłem tam błąd - autor pisze, że do zasilania kontrolera potrzebne są 4 sztuki baterii AA, a w rzeczywistości potrzeba ich więcej - 6 sztuk.

Komentarze   

# Tomek 2015-10-09 06:04
Kupiłem x-bee drone 4.1 Set i jest bardzo zadowolony, bogaty zestaw, do tego dronem bardzo przyjemnie się lata. Robi wrażenie naprawdę!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Krzysio 2015-10-21 12:48
Sterowanie i wygląd na poziomie. Jestem zadowolony , wiatr nie jest mu straszny. Polecam!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Andrzej 2015-10-28 10:42
A ja troche polatałem i padła mi zębatka od wału napędowego śmigła i nigdzie nie moge jej dostać. Wie ktoś może gdzie to można kupić?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2015-10-28 15:28
w overmaxie? dają gwarancję, maja serwis, powinni mieć części zamienne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Lukas1995 2015-11-13 06:44
Też miałem podobny problem co kolega wyżej. Zamówiłem telefonicznie i dostarczyli kurierem za pobraniem w ciągu 2 dni. Narazie z drona jak i firmy Overmax pozytywnie zadowolony. Jak narazie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rico 2016-04-05 19:19
Całkiem ładnie lata ten dron. Niestety po dwóch dniach lotnych uszkodzeniu uległa zębatka współpracująca z jednym z silników. Serwis już takimi zębatkami nie dysponuje więc zabawka okazała się wyjątkowo jednorazowa. Nie sądzę, że jest to wyjątkowe uszkodzenie i brak takich części zamiennych jest po prostu kpiną z klientów. Ciekawe czy inne produkty Overmax są równie jednorazowe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BT 2016-04-06 05:25
na szczęście nie, mam tablet EduTab 3 dla dziecka i maluch "bawi się" nim już kilka miesięcy bez problemów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube