foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Telefon, który nosimy dziś w kieszeni już dawno przestał być zwykłym urządzeniem do komunikacji z innymi ludźmi. Dziś przy jego pomocy możemy szybko dowiedzieć się co się dzieje w świecie, zlecić przelew w banku, zapłacić za zakupy, a nawet znaleźć drogę do najbliższego bankomatu, hotelu czy interesującego nas sklepu. Możliwości jakie otwiera przed nami takie urządzenie jak smartfon jest wiele. Jedną z mniej popularnych jest możliwość nagrywania dźwięku, a przecież można go z powodzeniem użyć jako dyktafonu. Pomóc może w tym mikrofon przygotowany przez firmę Takstar. Opowiem Wam o nim w kilku słowach.

mikrofon takstar ph100 1 20150207 1868163734

Zacznę od firmy Takstar. Założona w 1995 roku ma dwudziestoletnie doświadczenie w projektowaniu i produkowaniu różnego rodzaju urządzeń audio. Jednak najbogatszą część oferty stanowią mikrofony, wśród których PH-100 jest najmłodszym modelem. Jak już wspomniałem dedykowany jest do współpracy z urządzeniami przenośnymi, dlatego tak jak i one (no może z wyjątkiem tabletów z dużym ekranem) jest mały. Zapakowano go w eleganckie białe pudełko, na którym umieszczono informacje, że przystosowano go do współpracy z iPhonami, iPadami, Androidem, komputerami stacjonarnymi i laptopami.

Mikrofon jest mały, lekki i poręczny. Tak mogę go scharakteryzować jednym zdaniem. Bez problemów mieści się w dłoni, prawie całkowicie się w niej chowając. Mała rękojeść o długości ok. XXXX lekko rozszerza się ku górze przechodząc w plastikową siatkę, pod którą ukryto przetwornik. Całość utrzymana jest w ciemnych kolorach - głowica czarna, rękojeść trochę jaśniejsza. Producent przygotował kilka wersji kolorystycznych: czerwoną (jak dla mnie to różową, ale producent upiera się przy czerwieni), białą, żółtą i czarną, którą możecie podziwiać na załączonych zdjęciach. Rękojeść chroniona jest przezroczystym tworzywem, oprócz ochrony przed zarysowaniem nie znalazłem dla innego zastosowania dla tej osłonki. W podstawie mikrofonu znajdują się cztery gniazda interfejsów: microUSB, który ładuje umieszczony w mikrofonie akumulator, oraz trzy gniazda na wtyki typu jack 3.5mm, przy pomocy których możemy podłączyć akcesorium do smartfona i dwóch innych urządzeń wyjściowych (np. słuchawek). W komplecie z mikrofonem znajdują się trzy przewody: USB/microUSB oraz dwa przewody zakończone wtykami typu jack 3.5mm o długości 80 cm i 200 cm.. Wszystkie końcówki przewodów są pozłacane. Oprócz kabelków, producent dorzucił do mikrofonu osłonkę tłumiącą szumy oraz pokrowiec, w którym możemy schować cały zestaw na czas transportu.

mikrofon takstar ph100 4 20150207 1765677645

Na rękojeści, w specjalnym wgłębieniu umieszczono przełącznik suwakowy, który włącza mikrofon oraz w trzecim położeniu zwiększa jego czułość o 10 dB. Nad nim znajduje się dioda sygnalizująca włączenie mikrofonu, a pod nim potencjometr, które reguluje efekt echa.

PH100 jest wykonany z dużą dbałością o jakość. Co prawda dopiero po dłuższym użytkowaniu można się wypowiedzieć na temat potencjometru echa i jego żywotności, niemniej wygląda dobrze. Całość jest dobrze spasowana, nic nie trzeszczy, nie rusza się... wygląda dobrze.


Specyfikacja mikrofonu prezentuje się tak:

- Przetwornik: Back - electret, pojemnościowy
- Charakterystyka kierunkowa: kardioidalna
- Pasmo przenoszenia: 30 Hz - 20 kHz
- Czułość: -27dB przy 1KHz; -17dbB 1kHz (THD ≤ 1%)
- Kompatybilny z systemami: Android, IOS
- Bateria: polimerowa litowo jonowa 250mAh
- Czas działania: około 6 godzin
- Zasilanie: DC 5V

mikrofon takstar ph100 5 20150207 2054752154

Tradycyjnie zwrócę uwagę na pasmo przenoszenia. Jest wyższe niż uśredniony dolny próg słyszalności człowieka, ponieważ jednak mikrofon służy do rejestrowania głosu, nie ma potrzeby "zmuszania" przetwornika do rejestracji dźwięków na poziomie 20Hz. Normalne mikrofony, zarówno dynamiczne, jak i pojemnościowe rejestrują dźwięki przy jeszcze wyższej dolnej granicy - 65Hz, 70 Hz ... Oczywiście znajdą się egzemplarze rejestrujące dźwięki od 20Hz wzwyż, ale za wyjątkiem mikrofonów dedykowanych do montażu na instrumentach, nie jest to regułą.

Mikrofon wyposażono w baterię litowo-jonową o pojemności 250 mAh. Według specyfikacji pozwoli ona na korzystanie z mikrofonu przez 6 godzin. Co ciekawe, nigdzie nie znalazłem informacji na temat wagi, a PH100 jest bardzo lekki. Wcale nie czuje się, że ma wbudowaną baterię.

mikrofon takstar ph100 6 20150207 1705832493

Powyższa lista ma jeszcze jedną istotną informację - charakterystykę kardioidalną. osoby wtajemniczone wiedzą jak ona wygląda, a osobom niewtajemniczonym przedstawiam rysunki i kilka zdań wyjaśnienia. Jest to najpopularniejsza charakterystyka, która bardzo często spotykana jest w mikrofonach dynamicznych i pojemnościowych. Ten typ kierunkowości oferuje najlepszą reakcję na źródło dźwięku, jeśli jest ono ustawione dokładnie na wprost mikrofonu jednocześnie mocno tłumiąc sygnały docierające z boków (im większy odchył, tym większa redukcja) i niemal całkowicie odrzucając dźwięki dochodzące z tyłu. Co prawda nie da się całkowicie wyeliminować dźwięków dobiegających z tyłu, co wynika z faktu, że fale dźwiękowe ulegają odbiciu. Po natrafieniu na przeszkodę lub przeszkody, ostatecznie wytłumiona i zniekształcona i tak trafi do mikrofonu. Warto o tym pamiętać podczas korzystania z tego mikrofonu.


Skoro znamy już teorię, sprawdźmy mikrofon w praktyce. Przetestowałem go we współpracy z notebookiem Dell Vostro i smartfonem Samsung Galaxy S3, ale w praktyce, mikrofon nie wymaga ani telefonu, ani komputera. Wystarczy do wyjścia audio w mikrofonie podłączyć słuchawki lub głośniki i... możemy śpiewać. Ponieważ mamy dwa wyjścia audio, można podłączyć głośniki i słuchawki, lub 2 pary słuchawek lub 2 pary głośników.

mikrofon takstar ph100 14 20150207 1442721889

PH100 ma niewielką czułość. Wystarczy odsunąć go na odległość ok 20 cm od ust, by wychodzący z ust dźwięk był prawie niesłyszalny. Czułość mikrofonu można zwiększyć przesuwając suwak do samego końca - zyskując 10dB. Wydawałoby się, że jest to tylko dziesięć decybeli, ale w praktyce oznacza to łatwo zauważalną zmianę głośności. Możemy mikrofon odsunąć na odległość nawet 50 cm, a dźwięk cały czas będzie dobrze słyszalny. Niestety, przy wzmocnionej czułości mikrofon rejestruje najmniejsze dźwięki, włącznie z pukaniem palcem w jego obudowę.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dodania echa. Jego długość możemy regulować małym potencjometrem, który jak już wcześniej wspomniałem, znajduje się pod przełącznikiem suwakowym. Echo nadaje też pełniejszego, bardziej przestrzennego brzmienia, chociaż czasami ma ono tendencję do zbyt mocnego rozchodzenia się, przez co generowany dźwięk staje się przesterowany. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak ciągle.

mikrofon takstar ph100 13 20150207 1728006092

Jakość dźwięku jaką jest w stanie nagrać ten mikrofon odbiegać będzie od mikrofonów studyjnych, nie oznacza to jednak, że dźwięk jest słaby. Jest czysty, zbalansowany, z delikatnym basem. Przy podstawowych ustawieniach nie wprowadza szumów, ale zmienia się to przy zwiększonej o 10 dB czułości. Pojawiający się szum jest jednak delikatny i nie psuje przyjemności z używania PH100. Z uwagi na efekt echa, który możemy dodać, doskonale nadaje się do zabawy w karaoke, ale też nie powinni nim pogardzić dziennikarze czy blogerzy, którzy nagrywają wywiady, a duża czułość pozwoli zarejestrować wypowiedź rozmówcy z dużej odległości.

Tradycyjnie na koniec kilka słów na temat żywotności baterii. Zgodnie ze specyfikacją pozwala ona na korzystanie z niego przez minimum sześć godzin. Czas ten zależy od tego czy zwiększamy czułość mikrofonu, ile urządzeń do niego podłączymy itp.


Podsumowanie

Takstar PH100, to mały sprytny mikrofon, który doskonale sprawdzi się na prywatkach. Możliwość bezpośredniego podłączenia go do głośników jest niezaprzeczalnym atutem. Wbudowany akumulator pozwala na wygodne użytkowanie, a niewielka budowa powoduje, że dobrze leży w dłoni. Możemy go schować do kieszeni lub damskiej torebki i po podłączeniu do smartfona zorganizować sobie dyktafon lub... imprezę. W sklepie oferowany jest za 199 złotych. Dużo czy mało? Jak na takie maleństwo to dużo, jak na to co oferuje na tle konkurencji - cena przyzwoita.

mikrofon takstar ph100 8 20150207 1579553243

Plusy Minusy

mały rozmiar
wzmocnienie
efekt echa
wbudowany akumulator
możliwość podłaczenia dwóch urządzeń zewnętrznych

okazjonalne przesterowanie