foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spis treści

Gdzieś, kiedyś spotkałem się z określeniem, że system alarmowy można porównać do wartownika, który stoi na straży domu. Wartownika, który się nie męczy, nie wymaga snu itp. Dziś, dzięki mobilnym technologiom możemy być z takim wartownikiem w ciągłym kontakcie. Co więcej, za pośrednictwem jego oczu – kamer - możemy widzieć to, co on widzi, a nawet odtworzyć to, co widział wcześniej. Jednak na rynku nie brakuje systemów alarmowych, co oznacza, że decyzja o wyborze najbardziej odpowiedniego może być trudna. Dziś opowiem Wam o polskim produkcie – Dione, może przypadnie Wam do gustu?

Jak wspomniałem system alarmowy Dione został zaprojektowany przez rodzimą firmę, dotyczy to zarówno całej elektroniki, jak i aplikacji do zarządzania. Oczywiście, jak na nowoczesny system przystało, jest to rozwiązanie bezprzewodowe. Centrala za pośrednictwem smartfona pozwala rejestrować dane z 15 czujników i 8 kamer. Taka ilość akcesoriów w zupełności wystarczy by zbudować system w sporej wielości domku. Nie opowiem jak sprawuje się cały taki zestaw, mój zestaw testowy składa się z zestawu Dion Basic, w skład którego oprócz centralki wchodzą dwie czujki ruchu oraz czujka drzwi/okno pozwalająca kontrolować czy skrzydło drzwi lub okna zostało otwarte lub zamknięte. Komplet ten został uzupełniony o dwa dodatkowe urządzenia kamerę bezprzewodową Manta SVR201HD oraz czujnik dymu, który jest produkowany na zlecenie producenta Dione. Taki zestaw akcesoriów pozwoli sprawdzić jak bardzo uniwersalny jest produkt Dione Basic – czy do centralki Dione możemy podłączyć dowolne urządzenia peryferyjne. Ponieważ jednak przedmiotem testu jest system Dione, skupię się przede wszystkim na nim i jego współdziałaniu z różnymi czujnikami.

bezprzewodowy system alarmowy dion basic 5 20171218 1218444834

Pudełko z zestawem Dione Basic

Wspomniałem już, że Dione Basic składa się z centrali, dwóch czujek ruchu PIR oraz czujnika otwarcia drzwi lub okna. Wszystko to, wraz z zasilaczem, akcesoriami montażowymi i instrukcją, zapakowane jest elegancko w pudełku, na którym umieszczono grafiki prezentujące cały komplet urządzeń oraz informacje o możliwościach zestawu. Pełna instrukcja konfiguracji tego zestawu jest też dostępna na stronie internetowej produktu. Na odwrocie firma Stekop S.A. przedstawiła główne cechy swojego produktu, takie jak weryfikacja alarmu poprzez podgląd z kamery, możliwość zdefiniowana wielu użytkowników z różnymi uprawnieniami, wzywanie grupy interwencyjnej, wzajemne powiadamianie się użytkowników o zagrożeniu ze wskazaniem lokalizacji itp. Obok tych informacji umieszczono QR Code, który prowadzi do sklepu Google i aplikacji zarządzającej tym kompletem.

bezprzewodowy system alarmowy dion basic 16 20171218 1720203762

Zestaw testowy: centralka dione. 2 czujniki PIR, czujnik otwarcia drzwi, czujnik dymu i kamera

Konstrukcja

Sercem zestawu jest centralka. Ma ona niewielkie rozmiary, ok. 15x10x2 cm. Wykonano ją z białego tworzywa ABS z ciemną plastikową wstawką, która nadaje obudowie ciekawego charakteru. Na tym wydzielonym fragmencie umieszczono ikony informujące o statusie pracy urządzenia. Znajdujące się tam diody informują o statusie: zasilania, GSM, łączności bezprzewodowej WiFi, Bluetooth, LAN-u, wystąpieniu alarmu i awarii urządzenia. Od razu zaznaczę, centrali nie podłączymy do sieci LAN – nie ma takiego interfejsu. Jak na nowoczesne urządzenie przystało, jedyny sposób komunikacji to łączność bezprzewodowa. Z tyłu obudowy znajduje się gniazdo na kartę microSIM oraz zasilające – microUSB. Zlokalizowano tu też przycisk resetu oprogramowania. Na bokach i na spodzie umieszczono otwory wentylacyjne pozwalające na odprowadzanie ciepła generowanego przez umieszczoną w środku elektronikę.

bezprzewodowy system alarmowy dion basic 9 20171218 1073603643

Tylny panel centrali z widocznymi gniazdam na kartę SIM i zasilania

Centrala jest przystosowana zarówno do postawienia na płaskiej powierzchni, jak również do powieszenia na ścianie. Cztery małe nóżki z silikonu zapewniają stabilną pozycję na stole lub półce, jak również miękki docisk do ściany w przypadku umieszczenia na niej.
Czujnik otwarcia okna/ drzwi składa się z dwóch elementów. Większy wyposażony w elektronikę i zasilającą ją baterię (typ ER-14250). Górną część obudowy zaokrąglono nadając jej opływowego kształtu. Na jej szczycie umieszczono diodę sygnalizująca pokazującą status: zamknięte / otwarte. Całość jest wykonana z dużą dbałością o jakość, ale też swoim wyglądem i zasadą działania nie odbiegają od innych czujników tego typu. Otwarcie modułu elektronicznego jest proste - trzeba to zrobić, by zdjąć z baterii plombę blokującą zasilanie elektroniki. Płytka zamontowana jest solidnie, nie grozi jej wypadnięcie, co oznacza, że moduł jest solidnie wykonany. Do obu elementów dołączono taśmę dwustronną, która zapewni montaż czujnika przy drzwiach lub oknie.

bezprzewodowy system alarmowy dion basic 15 20171218 1424386787

Wnętrze czujnika ruchu

Czujniki ruchu wykonano z podobnego tworzywa jak pozostałe elementy, z tą różnicą, że zamiast matowego materiału, zastosowano tu gładkie, błyszczące tworzywo. Swoim kształtem również nie odbiegają od innych, konkurencyjnych modeli, chociaż spotkałem się też z mniejszymi modułami. Te czujki mają rozmiary ok. 5x8 cm. W dolnej części, za matowym elastycznym tworzywem umieszczono właściwe detektory ruchu, natomiast nad nimi trzy diody sygnalizujące status pracy: zasilanie, detekcję i awarię. Wykorzystane przez Stekop czujki ruchu dają duże możliwości. Oprócz dowolnej pozycji montażu mają one dwa stopnie detekcji. Na pewno spodobają się posiadaczom zwierzaków typu kot czy pies, ponieważ czujniki można tak ustawić by nie reagowały na zwierzęta o wadze mniejszej niż 20 kg. To oznacza, że czujka może też nie zareagować na bobasa raczkującego po podłodze. Załączona w pudełku instrukcja pokazuje jak ustawić czujnik by prawidłowo reagował na poruszający się obiekt. Dotyczy to zarówno miejsca montażu, jak i kalibracji poprzez odpowiednie ustawienie jumperów na płytce.

bezprzewodowy system alarmowy dion basic 14 20171218 1968265467

Czujki ruchu PIR

Czujniki obejmują swoim zasięgiem obszar 12x12 m, zasilane są przez dwie baterie AA, które są dołączone w zestawie. Ciekawa informacja znajduje się na etykiecie umieszczonej z tyłu obudowy. Zaznaczono tam, że czujniki komunikują się z centralą za pośrednictwem fal radiowych na częstotliwości 433 MHz. Oznacza to, że komunikacja nie będzie zakłócana przez sieć WiFi 2.4GHz, jak również przez mikrofalę (a ona potrafi narozrabiać). To pasmo charakteryzuje się też większym zasięgiem niż WiFi pracujące w standardach 802.11x.