foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Drukarka HP DeskJet 3545

Ostatnie kilka lat przyniosło olbrzymią rewolucję w technologii drukowania. Sprawdzone rozwiązania, w postaci drukarek atramentowych i laserowych zetknęły się z konkurencją w postaci drukarek 3D. Na szczęście druk przestrzenny to całkiem inne podejście do utrwalania czy prezentowania informacji, jest więc szansa, że „zwykłe” drukarki posłużą nam jeszcze przez kilka lat. Trudno jednak liczyć na to, że stare i sprawdzone technologie będą z nami wiecznie. Powoli, ale sukcesywnie zmienia się też nasze podejście do drukowania – coraz częściej generowane są dokumenty w wersji elektronicznej. Czy to oznacza, że drukarki, jakie znamy, odejdą do lamusa?

Biorąc pod uwagę to, że drukarka opiera się na technologii, którą opracowano (i oczywiście potem rozwijano) w latach 30-tych ubiegłego wieku, trudno sądzić, że po tylu latach, doświadczeniach i miliardów kilometrów zadrukowanego papieru, uda się zrezygnować z takiego sposobu utrwalania treści. Mało kto wie, że osobą odpowiedzialną za powstanie drukarki jest student prawa Chester Carlson. Pracując w departamencie patentowym w Nowym Jorku postanowił usprawnić kopiowanie rysunków dołączanych do wniosków patentowych. Co prawda skupił się on na metodzie elektrostatycznej, ale był to pierwszy pomysł wykonania urządzenia drukującego szybko i sprawnie. W 1947 roku dzisiejszy Xerox Corporation (wtedy jako Haloid Company) zdobył prawa do technologii kserograficznej. Drukarki, jakie dziś znamy zostały stworzone w 1988 roku przez Hewlett-Packarda, chociaż już w 1976 były pierwsze próby stworzenia drukarki korzystającej z atramentu. Historia pokazuje więc, że urządzenia, które dziś korzystają z atramentu i tonera mają za sobą wiele lat przemyśleń i dopracowań. To świadczy nie tylko o tym, że są one dopracowane, ale przede wszystkim o tym, że taka była potrzeba. Utrwalania treści, wiedzy, obrazu..

wnetrze ddrukarki

Mechanizm drukarki z widoczną karetką (wózkiem na pojemniki z tuszem)

Dziś potrzeba drukowania jest zdecydowanie mniejsza, co nie oznacza jednak, że drukarki są niepotrzebne. Pomimo tego, że w wielu miejscach możemy już posługiwać się dokumentem elektronicznym – również w sprawach urzędowych – ciągle drukarki są nam potrzebne. Czasami cierpią na tym inne zawody, np. prawie całkowicie zginęły z rynku salony fotograficzne. Dziś każdy przy pomocy smartfona może wykonać zdjęcie i… wydrukować je w doskonałej jakości na drukarce. Również na papierze fotograficznym. I nie potrzeba w tym celu wyposażać się we własne urządzenie, niektóre sieci handlowe wyposażyły swoje sklepy w urządzenia drukujące bezpośrednio ze smartfona czy karty pamięci. Zainstalowane tam drukarki są jednak urządzeniami specjalizowanymi, których zwykły Kowalski (przepraszam Kowalskich za użycie ich nazwiska, tak to już jest, że są oni najczęściej używani w takich przykładach) nie kupi sobie do domu. Dla takich osób ciągle są produkowane proste drukarki, w których zmienia się jedynie ich dokładność druku (rozdzielczość) oraz wygoda użytkowania. Starsze modele drukarek musiały być podłączone do komputera i tylko z niego można było drukować. Dziś wystarczy by urządzenie drukujące było podłączone do prądu, by np. podłączyć się smartfonem czy tabletem i zlecić wydruk. Co więcej, możemy być daleko od takiej drukarki, w innym mieście, kraju czy nawet na innym kontynencie. Bez problemów można więc np. dziadkom wysłać i od razu wydrukować zdjęcia wnuków na wakacjach. Nowe technologie dają nam nowe możliwości, ale.. co jeszcze możemy wymyślić?

drukarka hp deskjet 4515 14 20150228 1842346418

Drukarka HP 4515

Kilka lat temu, kiedy pojawiły się drukarki laserowe, wydawało się, że kończy się era drukarek atramentowych. Okazało się jednak, że ostatecznie są one tańsze w eksploatacji (zużywają mniej prądu) i wydajniejsze niż kilka lat temu. Dziś niektóre modele oferują gotową, wydrukowaną stronę pięć sekund po zleceniu wydruku! Wydajność podskoczyła do 100 stron na minutę, co w połączeniu z innymi czynnikami spowodowało, że atrament stał się atrakcyjniejszy od lasera. Pojawiła się przeszkoda w postaci konkurencji, udało się ją pokonać. O tym, że drukarki atramentowe „trzymają formę” świadczy różnorodność modeli dostępnych w sprzedaży. Widać to chociażby na stronie Dr Tusz, jednego z wiodących sklepów internetowych oferujących drukarki, materiały eksploatacyjne i fachowe porady.
Wielu osobom wydaje się, że technologia drukowania stanęła pod ścianą, której już nie przeskoczy. Jednak opracowanie druku 3D, pomimo tego, że wydawałoby się jest to rozwiązanie konkurencyjne, wbrew pozorom może przyczynić się do rozwoju tradycyjnych metod drukowania. Już teraz producenci zachęceni możliwościami drukarek 3D eksperymentują np. z różnego rodzaju tuszami – fluoroscencyjnymi, zapachowymi itp. Dzięki temu możemy drukować nowe rzeczy lub stare, ale na nowe sposoby. Z czasem zrodzą się więc nowe potrzeby, co znów pobudzi producentów do kolejnych eksperymentów. Być może będziemy drukować mniej dokumentów, ale zawsze pozostaną zdjęcia, kolorowanki dla dzieci i dokumenty, bez których firmy nie mogą funkcjonować.

Drukowanie zawsze będzie ważne

Zawsze znajdzie się coś do wydrukowania

Jaka więc przyszłość czeka drukarki atramentowe? Niełatwa, ale kto w dzisiejszych czasach ma lekko? Jedno jest jednak pewne – urządzenia te będą nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube